Ukončení pracovní smlouvy a dlouhodobá neschopenka

Dobrý den, měla bych dotaz.

Začala jsem pracovat 4. 3. 2016 na dobu určitou do 30. 6. 2017. V červenci 2016 jsem onemocněla, a jsem na neschopence do teď.

Z práce mi už poslali výpověď, protože mi končí k 30. 6. 2017, ale stále jsem na neschopence.

20. 6. 2017 jsem byla požádat o invalidní důchod, který se vyřizuje, jak to dopadne, netuším.

Na neschopence budu už rok, lékař mi řekl, že mi ji neprodlouží a bude mi ji ukončovat. Tedy budu muset jít na pracovní úřad. Můžete mi poradit, jestli dostanu vůbec z pracáku nějaké peníze?

děkuji moc

Dotaz poslal/a: Miluše M., 26.06.2017 18:27
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.06.2017 12:28 napsal/a:

Dobrý den,

V případě dlouhodobé pracovní neschopnosti je opravdu maximální „délka neschopenky“ 380 dní (tedy o něco málo déle než jeden rok). Tato lhůta se počítá od zahájení pracovní neschopnosti. Je sice případně možné prodloužení podpůrčí doby o dalších 350 dní, ale pouze v případě, že by se dalo očekávat uzdravení v krátké době – což zřejmě není váš případ. Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 26 a 27:

§ 26

(1) Podpůrčí doba u nemocenského začíná 15. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 15. kalendářním dnem nařízené karantény a končí dnem, jímž končí dočasná pracovní neschopnost nebo nařízená karanténa, pokud nárok na nemocenské trvá až do tohoto dne; podpůrčí doba však trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény, pokud se dále nestanoví jinak. V období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 podpůrčí doba začíná 22. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 22. kalendářním dnem nařízené karantény.

§ 27

Po uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26 se nemocenské vyplácí na základě žádosti pojištěnce po dobu stanovenou v rozhodnutí orgánu nemocenského pojištění podle vyjádření lékaře orgánu nemocenského pojištění, který vyplácí nemocenské, pokud lze očekávat, že pojištěnec v krátké době, nejdéle však v době 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26, nabude pracovní schopnost, a to i k jiné než dosavadní pojištěné činnosti; takto lze postupovat i opakovaně, přičemž při jednotlivém prodloužení výplaty nemocenského nesmí být doba tohoto prodloužení delší než 3 měsíce. Nemocenské lze podle věty první vyplácet celkem nejdéle po dobu 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26.

Pokud vám nyní – 30. 6. 2017 skončí pracovní poměr, tak to na vaši neschopenku nemá žádný bezprostřední dopad. I nadále můžete být v pracovní neschopnosti, a budete dostávat nemocenské dávky až do doby, než bude pracovní neschopnosti ukončena – zřejmě někdy v průběhu / na konci července.

Pak byste si již jako nezaměstnaná měla zajít na Úřad práce. Vzhledem k tomu, že vaše poslední zaměstnání trvalo déle než jeden rok, tak byste měla splňovat podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti (to, že jste většinu této doby, byla v pracovní neschopnosti, nevadí).

Vzhledem k tomu, že se jedná o ukončení pracovního poměru na dobu určitou uplynutím sjednané doby, tak by se ani neměla krátit výše podpory v nezaměstnanosti. Měla byste tedy mít nárok na 65% za první dva měsíce, 50% za druhé dva měsíce a 45% po zbytek doba (jeden měsíc nebo déle – podle vašeho věku).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Výpověď ze zaměstnání:

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Jak okamžitě ukončit pracovní poměr, bez výpovědní lhůty?

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, ohledně ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnance, abych mohla skončit okamžitě, bez čekání. V zaměstnání pracuji teprve 5 měsíců, jako dělnice ve fabrice. Chtěla bych ale okamžitě odejít ze zaměstnání z důvodu, že se mi naskytla možnost lepší práce jinde. Ráda bych věděla, jak to můžu udělat – ukončit pracovní poměr ihned, […]

Zobrazit odpověď

Výpověď dohodou ze strany zaměstnance a zaměstnanec na neschopence

-

Dobrý den, od 30. 9. 2021 jsem na dočasné pracovní neschopnosti z důvodu bolesti zad v křížové oblasti. Během týdne jsem dostala vytýkací dopis na porušení pracovních povinností. Jak se mnou manažeři komunikují je strašné, bude mi stržen měsíční příplatek, a chování manažerů je zlé. Chtěla bych se touto cestou zeptat a informovat, zda mohu […]

Zobrazit odpověď

Pobírání rodičovského příspěvku i 4 rok

-

Dobrý den, Na konci roku, mi končí tříletá rodičovská dovolená. Na úřadu práce budu žádat o pobírání rodičovského příspěvku i ve 4. roce. Tedy do konce roku 2022, kdy budou synovi 4 roky. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Požádala jsem zaměstnavatele o neplacená volno ve 4. roce. Pochopila jsem, že pro něj by bylo nejlepší, […]

Zobrazit odpověď