Ukončení pracovního poměru době těhotenství

Dobrý den, moc bych vás chtěla poprosit o radu.

Jsem aktuálně v 11. týdnu těhotenství a nastaly u mě zdravotní komplikace, pravděpodobně způsobené velkým stresem v zaměstnání (ve kterém jsem zaměstnána od prosince 2015).

Paní doktorka mi chtěla napsat rizikové těhotenství, jenže mě děsí představa, že bych měla vycházky v pevně určeném čase. Nechci se nechat omezovat. (Odpočívám v zásadě neustále, ale například o víkendu navštěvujeme dům rodičů (i přes noc), na nákup chodíme, až kolem 20:00 kdy se přítel vrací z práce, atd.)

Aktuálně jsem na nemocenské, ale ráda bych od začátku března celou situaci vyřešila ukončením pracovního poměru dohodou. A teď tedy související otázky.

A) Musím se přihlásit na úřad práce?

B) Musím aktivně hledat novou práci?

Někde jsem četla, že jako „omluvenku“ lze doložit vyjádření lékaře, ale nebudou se pak na mě znovu vázat podmínky vycházek?

C) Budu pobírat podporu v nezaměstnanosti? A v případě, že ano budu mít stále nárok na mateřskou? Z jakého příjmu se pak bude mateřská počítat?

D) Rodičovská dovolená – budu si moci její délku zvolit nebo jako nezaměstnaná budu mít délku pobírání nařízenou?

Na závěr chci znovu podotknout, že se kvůli miminku šetřím, ale nerada bych se následujících 7 měsíců nechala omezovat v mém běžném životě, který žádným způsobem neohrožuje mé děťátko.

Velmi vám děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Tereza, 26.03.2017 17:23
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.03.2017 14:45 napsal/a:

Dobrý den,

Z toho co popisujete, může ve vašem případě nastat mnoho různých situací.

Tak například, pokud jste nyní v pracovní neschopnosti a ukončíte pracovní poměr dohodou, na trvající pracovní neschopnost to nemusí mít žádný vliv. I nadále byste byla v pracovní neschopnosti (klidně až do porodu, resp. do doby kdy vám vzniká nárok na PPM), a měla byste nárok na nemocenské dávky. Pak „nemá smysl“ chodit na úřad práce, protože v době pracovní neschopnosti vás úřad práce nemůže zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání ani by vám nevznikal nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Nebo ukončíte pracovní neschopnost i pracovní poměr. Pak byste určitě měla jít na úřad práce. Pokud budete splňovat podmínky minimální „odpracované“ doby (tj. 12 měsíců za poslední 2 roky), pak byste měla nárok i na podporu v nezaměstnanosti. Zároveň byste ale mohla přijít o nárok na „mateřskou“. V době, kdy jste nezaměstnaná, máte nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) jen v případě že v době jejího zahájení, tj. 6 – 8 týdnů před porodem jste ještě 180 od skončení posledního zaměstnání.

Pokud jste evidovaná na úřadu práce a onemocníte, máte „neschopenku“ pak ano je to „omluvenka“ že si v dané době aktivně nehledáte zaměstnání.

Pokud jste v pracovní neschopnosti – třeba i poté co skončilo vaše zaměstnání, vztahují se na vás všechna omezení jako jindy. Tedy i nutnost dodržovat režim vycházek, jinak hrozí ztráta nároku na nemocenské dávky a případně i pokuta.

Co se týká rodičovské dovolené – pokud byste byla nezaměstnaná, tak se vás rodičovská dovolená „netýká“. Zřejmě máte spíše namysli rodičovský příspěvek. U něj máte aktuálně možnost volby zpravidla v situacích, kdy máte současně nárok i na PPM. Tj. pokud byste ukončila zaměstnání, ale měla i tak nárok na PPM, pak byste měla mít možnost i volby RP. Navíc tato pravidla se mají v druhé polovině roku 2017 měnit a měla by být výhodnější.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď