Ukončení pracovního poměru době těhotenství

Dobrý den, moc bych vás chtěla poprosit o radu.

Jsem aktuálně v 11. týdnu těhotenství a nastaly u mě zdravotní komplikace, pravděpodobně způsobené velkým stresem v zaměstnání (ve kterém jsem zaměstnána od prosince 2015).

Paní doktorka mi chtěla napsat rizikové těhotenství, jenže mě děsí představa, že bych měla vycházky v pevně určeném čase. Nechci se nechat omezovat. (Odpočívám v zásadě neustále, ale například o víkendu navštěvujeme dům rodičů (i přes noc), na nákup chodíme, až kolem 20:00 kdy se přítel vrací z práce, atd.)

Aktuálně jsem na nemocenské, ale ráda bych od začátku března celou situaci vyřešila ukončením pracovního poměru dohodou. A teď tedy související otázky.

A) Musím se přihlásit na úřad práce?

B) Musím aktivně hledat novou práci?

Někde jsem četla, že jako „omluvenku“ lze doložit vyjádření lékaře, ale nebudou se pak na mě znovu vázat podmínky vycházek?

C) Budu pobírat podporu v nezaměstnanosti? A v případě, že ano budu mít stále nárok na mateřskou? Z jakého příjmu se pak bude mateřská počítat?

D) Rodičovská dovolená – budu si moci její délku zvolit nebo jako nezaměstnaná budu mít délku pobírání nařízenou?

Na závěr chci znovu podotknout, že se kvůli miminku šetřím, ale nerada bych se následujících 7 měsíců nechala omezovat v mém běžném životě, který žádným způsobem neohrožuje mé děťátko.

Velmi vám děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Tereza, 26.03.2017 17:23
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.03.2017 14:45 napsal/a:

Dobrý den,

Z toho co popisujete, může ve vašem případě nastat mnoho různých situací.

Tak například, pokud jste nyní v pracovní neschopnosti a ukončíte pracovní poměr dohodou, na trvající pracovní neschopnost to nemusí mít žádný vliv. I nadále byste byla v pracovní neschopnosti (klidně až do porodu, resp. do doby kdy vám vzniká nárok na PPM), a měla byste nárok na nemocenské dávky. Pak „nemá smysl“ chodit na úřad práce, protože v době pracovní neschopnosti vás úřad práce nemůže zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání ani by vám nevznikal nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Nebo ukončíte pracovní neschopnost i pracovní poměr. Pak byste určitě měla jít na úřad práce. Pokud budete splňovat podmínky minimální „odpracované“ doby (tj. 12 měsíců za poslední 2 roky), pak byste měla nárok i na podporu v nezaměstnanosti. Zároveň byste ale mohla přijít o nárok na „mateřskou“. V době, kdy jste nezaměstnaná, máte nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) jen v případě že v době jejího zahájení, tj. 6 – 8 týdnů před porodem jste ještě 180 od skončení posledního zaměstnání.

Pokud jste evidovaná na úřadu práce a onemocníte, máte „neschopenku“ pak ano je to „omluvenka“ že si v dané době aktivně nehledáte zaměstnání.

Pokud jste v pracovní neschopnosti – třeba i poté co skončilo vaše zaměstnání, vztahují se na vás všechna omezení jako jindy. Tedy i nutnost dodržovat režim vycházek, jinak hrozí ztráta nároku na nemocenské dávky a případně i pokuta.

Co se týká rodičovské dovolené – pokud byste byla nezaměstnaná, tak se vás rodičovská dovolená „netýká“. Zřejmě máte spíše namysli rodičovský příspěvek. U něj máte aktuálně možnost volby zpravidla v situacích, kdy máte současně nárok i na PPM. Tj. pokud byste ukončila zaměstnání, ale měla i tak nárok na PPM, pak byste měla mít možnost i volby RP. Navíc tato pravidla se mají v druhé polovině roku 2017 měnit a měla by být výhodnější.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď