Ukončení pracovního přidělení při nemocenské

Dobrý den

Jsem pod agenturou a byl jsem dočasně přidělen k firmě 13. 10. 2016. 1. 10. 2017 se dočasné přidělení prodloužilo do 30. 9. 2018.

Po měsíci bolesti při zvedání čehokoliv, jsem 28. 11. 2017 nastoupil na pracovní neschopnost a ortopedie mě objednala na vyšetření až po novém roce. Tam mi diagnostikovali Epikondylitidu literární předloktí.

Dne 3. 4. 2018 mi přišlo poštou, že 9. 4. 2018 firma ukončila dočasné přidělení a 14. 4. 2018 zaniká můj pracovní poměr, přičemž jsem stále v pracovní neschopnosti.

Byl jsem odevzdat klíče od skříňky a čipovou kartu agentuře, ale neobdržel jsem zatím zápočtový list.

Co mám teď dělat? Ukončit nemocenskou a jít na ÚP, nebo doléčit ruku a přitom shánět novou práci (kdo bude platit nemocenskou)?

Dotaz poslal/a: Tomáš K., 9.4.2018 02:10
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.04.2018 16:07 napsal/a:

Dobrý den,

To že Váš současný pracovní poměr byl během pracovní neschopnosti ukončen, by nemělo mít na nic vliv. Protože byla pracovní neschopnost zahájena ještě během doby, kdy jste byl zaměstnaný, tak může i nadále pokračovat. Stejně tak by vám i nadále měly být vypláceny nemocenské dávky ve stejné výši, jako před ukončením zaměstnání.

Tedy to, že s vámi vaše firma ukončení pracovní poměr během doby, kdy jste na neschopence, nemá na nic vliv.

Můžete pochopitelně ukončit nemocenskou a jít se zaevidovat na Úřad práce. Pokud splňujte příslušné podmínky – tedy minimální „odpracovaná“ doba 12 kalendářních měsíců za poslední dva roky – pak byste měl mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Pokud ale budete vedený na Úřadu práce, tak po vás úřad bude požadovat aktivní hledání nového zaměstnání. Pokud by vám nedoléčená ruka bránila v práci, mohl by to být problém.

Také je zde i to, že pokud nyní ukončíte pracovní neschopnost, budete třeba 14 dní na Úřadu práce a pak zjistíte, že se ruka nelepší a chtěl byste být opět v pracovní neschopnosti, pak byste již neměl nárok na nemocenské dávky.

V době, kdy jste nezaměstnaný, za vás nikdo neplatí nemocenské dávky a tak vám u nové neschopenky nevznikne nárok na nemocenské dávky. Na ty máte nárok jenom u té současné, která byla zahájena ještě v době, kdy jste byl zaměstnaný.

Předchozí odstavce platí, pokud jste pro danou agenturu pracoval ve standardním pracovním poměru. Pokud by se ale jednalo o jinou formu smlouvy – práce na DPP nebo DPČ, pak výše uvedené nemusí platit. Při práci na dohodu to s neschopenkou a nemocenskými dávkami funguje trochu jinak.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Neprodloužená nemocenská a žádost o invalidní důchod

-

Končí mi nemocenská 16. 5. 2023 a prodloužení mi bylo zamítnuto a navrženo, ať si požádám o invalidní důchod. To jsem udělala, ale než mi dojde rozhodnutí o ID, budu bez finančních prostředků jen s platem manžela. Potřebuji poradit jak dál. Jestli ukončit pracovní poměr i když zaměstnavatel se mnou dále počítá anebo se přihlásit […]

Zobrazit odpověď

Nárok na další nemocenskou (placenou neschopenku) po skončení podpůrčí doby

-

Dobrý den, tento měsíc mi bude končit neschopenka, která je už neplacená. A hned se mi vystaví nová z gynekologie. Když už mi skončila podpůrčí doba, ta nová neschopenka bude opět neplacená? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nemocenská a ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, když ve zkušební době ukončím zaměstnání a jsem toho času zároveň na nemocenské, kdy musím doručit ukončení zaměstnání ve zkušební době písemně zaměstnavateli? Týž den, kdy ukončím pracovní neschopnost, nebo stačí následující den? Omlouvám se, ale nemůžu to nikde dohledat. Děkuji za případnou odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplácení nemocenské i po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Zajímá mě, jestli se na to vztahuje také 7 denní ochranná lhůta, když je to ve zkušební době. K 30. 12. 2022 jsem dostala výpověď ke konci zkušební doby. Hned na začátku nového roku, od […]

Zobrazit odpověď