Ukončení pracovního přidělení při nemocenské

Dobrý den

Jsem pod agenturou a byl jsem dočasně přidělen k firmě 13. 10. 2016. 1. 10. 2017 se dočasné přidělení prodloužilo do 30. 9. 2018.

Po měsíci bolesti při zvedání čehokoliv, jsem 28. 11. 2017 nastoupil na pracovní neschopnost a ortopedie mě objednala na vyšetření až po novém roce. Tam mi diagnostikovali Epikondylitidu literární předloktí.

Dne 3. 4. 2018 mi přišlo poštou, že 9. 4. 2018 firma ukončila dočasné přidělení a 14. 4. 2018 zaniká můj pracovní poměr, přičemž jsem stále v pracovní neschopnosti.

Byl jsem odevzdat klíče od skříňky a čipovou kartu agentuře, ale neobdržel jsem zatím zápočtový list.

Co mám teď dělat? Ukončit nemocenskou a jít na ÚP, nebo doléčit ruku a přitom shánět novou práci (kdo bude platit nemocenskou)?

Dotaz poslal/a: Tomáš K., 9.4.2018 02:10
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.04.2018 16:07 napsal/a:

Dobrý den,

To že Váš současný pracovní poměr byl během pracovní neschopnosti ukončen, by nemělo mít na nic vliv. Protože byla pracovní neschopnost zahájena ještě během doby, kdy jste byl zaměstnaný, tak může i nadále pokračovat. Stejně tak by vám i nadále měly být vypláceny nemocenské dávky ve stejné výši, jako před ukončením zaměstnání.

Tedy to, že s vámi vaše firma ukončení pracovní poměr během doby, kdy jste na neschopence, nemá na nic vliv.

Můžete pochopitelně ukončit nemocenskou a jít se zaevidovat na Úřad práce. Pokud splňujte příslušné podmínky – tedy minimální „odpracovaná“ doba 12 kalendářních měsíců za poslední dva roky – pak byste měl mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Pokud ale budete vedený na Úřadu práce, tak po vás úřad bude požadovat aktivní hledání nového zaměstnání. Pokud by vám nedoléčená ruka bránila v práci, mohl by to být problém.

Také je zde i to, že pokud nyní ukončíte pracovní neschopnost, budete třeba 14 dní na Úřadu práce a pak zjistíte, že se ruka nelepší a chtěl byste být opět v pracovní neschopnosti, pak byste již neměl nárok na nemocenské dávky.

V době, kdy jste nezaměstnaný, za vás nikdo neplatí nemocenské dávky a tak vám u nové neschopenky nevznikne nárok na nemocenské dávky. Na ty máte nárok jenom u té současné, která byla zahájena ještě v době, kdy jste byl zaměstnaný.

Předchozí odstavce platí, pokud jste pro danou agenturu pracoval ve standardním pracovním poměru. Pokud by se ale jednalo o jinou formu smlouvy – práce na DPP nebo DPČ, pak výše uvedené nemusí platit. Při práci na dohodu to s neschopenkou a nemocenskými dávkami funguje trochu jinak.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Ukončení neschopenky po skončeném zaměstnání a nástup do nové práce

-

Dobrý den, mám veliký dotaz… Momentně jsem na neschopence. K 30. 6. 2022 mám podepsanou výpověď (dohodou / podána z mé strany). Jelikož lékař usoudil, že bych mohla být uschopněna od 4. 7. 2022, tak nevím jak dál pokračovat (nejsem typ člověka, co marodí). Od nového měsíce  (srpen 2022) mám nastoupit na nové místo, otázka […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská v době výpovědi – nárok na nemocenské dávky

-

Dobrý den, jak je to s výpovědní lhůtou, kdy zaměstnanec dá ze svého rozhodnutí výpověď, ale před jejím uplynutím onemocní? Má nárok pobírat nemocenské dávky, i když nemoc přesáhne do doby, kdy už by neměl být zaměstnán? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nemocenská na DPČ od sociálky a insolvence

-

Dobrý den, již dva roky pracuji na DPČ a mám 12000 Kč hrubého měsíčně. V prosinci 2021 a v lednu 2022 jsem byla na neschopence. Prosinec mi platil zaměstnavatel a leden sociálka. Od sociálky jsem měla mít zaplacených 26 dní a obdržela jsem pouze 2082Kč. Je to reálné anebo udělali chybu? Mohu případně chybu reklamovat? […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po ukončení podpůrčí doby

-

Dobrý den, Již v únoru mi skončila podpůrčí doba, tzn. další nárok mam po odpracovaných 190 dnech. A má teda otázka zní, když již nemam podpůrčí dobu a náhodou bych musel jít na krátkodobou nemocenskou (nemoc), budou mi vyplaceny peníze prvních 14 dnů, které platí zaměstnavatel? Jelikož podpůrčí doba se počítá od 15 dne na […]

Zobrazit odpověď