Ukončení pracovního přidělení při nemocenské

Dobrý den

Jsem pod agenturou a byl jsem dočasně přidělen k firmě 13. 10. 2016. 1. 10. 2017 se dočasné přidělení prodloužilo do 30. 9. 2018.

Po měsíci bolesti při zvedání čehokoliv, jsem 28. 11. 2017 nastoupil na pracovní neschopnost a ortopedie mě objednala na vyšetření až po novém roce. Tam mi diagnostikovali Epikondylitidu literární předloktí.

Dne 3. 4. 2018 mi přišlo poštou, že 9. 4. 2018 firma ukončila dočasné přidělení a 14. 4. 2018 zaniká můj pracovní poměr, přičemž jsem stále v pracovní neschopnosti.

Byl jsem odevzdat klíče od skříňky a čipovou kartu agentuře, ale neobdržel jsem zatím zápočtový list.

Co mám teď dělat? Ukončit nemocenskou a jít na ÚP, nebo doléčit ruku a přitom shánět novou práci (kdo bude platit nemocenskou)?

Dotaz poslal/a: Tomáš K., 9.4.2018 02:10
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.04.2018 16:07 napsal/a:

Dobrý den,

To že Váš současný pracovní poměr byl během pracovní neschopnosti ukončen, by nemělo mít na nic vliv. Protože byla pracovní neschopnost zahájena ještě během doby, kdy jste byl zaměstnaný, tak může i nadále pokračovat. Stejně tak by vám i nadále měly být vypláceny nemocenské dávky ve stejné výši, jako před ukončením zaměstnání.

Tedy to, že s vámi vaše firma ukončení pracovní poměr během doby, kdy jste na neschopence, nemá na nic vliv.

Můžete pochopitelně ukončit nemocenskou a jít se zaevidovat na Úřad práce. Pokud splňujte příslušné podmínky – tedy minimální „odpracovaná“ doba 12 kalendářních měsíců za poslední dva roky – pak byste měl mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Pokud ale budete vedený na Úřadu práce, tak po vás úřad bude požadovat aktivní hledání nového zaměstnání. Pokud by vám nedoléčená ruka bránila v práci, mohl by to být problém.

Také je zde i to, že pokud nyní ukončíte pracovní neschopnost, budete třeba 14 dní na Úřadu práce a pak zjistíte, že se ruka nelepší a chtěl byste být opět v pracovní neschopnosti, pak byste již neměl nárok na nemocenské dávky.

V době, kdy jste nezaměstnaný, za vás nikdo neplatí nemocenské dávky a tak vám u nové neschopenky nevznikne nárok na nemocenské dávky. Na ty máte nárok jenom u té současné, která byla zahájena ještě v době, kdy jste byl zaměstnaný.

Předchozí odstavce platí, pokud jste pro danou agenturu pracoval ve standardním pracovním poměru. Pokud by se ale jednalo o jinou formu smlouvy – práce na DPP nebo DPČ, pak výše uvedené nemusí platit. Při práci na dohodu to s neschopenkou a nemocenskými dávkami funguje trochu jinak.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Sociální pojištění po uplynutí podpůrčí doby nemocenské

-

Dobrý den, jsem již přes rok v pracovní neschopnosti. Po uplynutí podpůrčí doby mi ČSSZ mou žádost o její prodloužení zamítla. Přestala mi vyplácet nemocenskou. Jsem však stále v pracovní neschopnosti. Hradí za mě ČSSZ alespoň sociální pojištění? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď