Ukončení pracovního přidělení při nemocenské

Dobrý den

Jsem pod agenturou a byl jsem dočasně přidělen k firmě 13. 10. 2016. 1. 10. 2017 se dočasné přidělení prodloužilo do 30. 9. 2018.

Po měsíci bolesti při zvedání čehokoliv, jsem 28. 11. 2017 nastoupil na pracovní neschopnost a ortopedie mě objednala na vyšetření až po novém roce. Tam mi diagnostikovali Epikondylitidu literární předloktí.

Dne 3. 4. 2018 mi přišlo poštou, že 9. 4. 2018 firma ukončila dočasné přidělení a 14. 4. 2018 zaniká můj pracovní poměr, přičemž jsem stále v pracovní neschopnosti.

Byl jsem odevzdat klíče od skříňky a čipovou kartu agentuře, ale neobdržel jsem zatím zápočtový list.

Co mám teď dělat? Ukončit nemocenskou a jít na ÚP, nebo doléčit ruku a přitom shánět novou práci (kdo bude platit nemocenskou)?

Dotaz poslal/a: Tomáš K., 9.4.2018 02:10
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.04.2018 16:07 napsal/a:

Dobrý den,

To že Váš současný pracovní poměr byl během pracovní neschopnosti ukončen, by nemělo mít na nic vliv. Protože byla pracovní neschopnost zahájena ještě během doby, kdy jste byl zaměstnaný, tak může i nadále pokračovat. Stejně tak by vám i nadále měly být vypláceny nemocenské dávky ve stejné výši, jako před ukončením zaměstnání.

Tedy to, že s vámi vaše firma ukončení pracovní poměr během doby, kdy jste na neschopence, nemá na nic vliv.

Můžete pochopitelně ukončit nemocenskou a jít se zaevidovat na Úřad práce. Pokud splňujte příslušné podmínky – tedy minimální „odpracovaná“ doba 12 kalendářních měsíců za poslední dva roky – pak byste měl mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Pokud ale budete vedený na Úřadu práce, tak po vás úřad bude požadovat aktivní hledání nového zaměstnání. Pokud by vám nedoléčená ruka bránila v práci, mohl by to být problém.

Také je zde i to, že pokud nyní ukončíte pracovní neschopnost, budete třeba 14 dní na Úřadu práce a pak zjistíte, že se ruka nelepší a chtěl byste být opět v pracovní neschopnosti, pak byste již neměl nárok na nemocenské dávky.

V době, kdy jste nezaměstnaný, za vás nikdo neplatí nemocenské dávky a tak vám u nové neschopenky nevznikne nárok na nemocenské dávky. Na ty máte nárok jenom u té současné, která byla zahájena ještě v době, kdy jste byl zaměstnaný.

Předchozí odstavce platí, pokud jste pro danou agenturu pracoval ve standardním pracovním poměru. Pokud by se ale jednalo o jinou formu smlouvy – práce na DPP nebo DPČ, pak výše uvedené nemusí platit. Při práci na dohodu to s neschopenkou a nemocenskými dávkami funguje trochu jinak.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď