Ukončení pracovního přidělení při nemocenské

Dobrý den

Jsem pod agenturou a byl jsem dočasně přidělen k firmě 13. 10. 2016. 1. 10. 2017 se dočasné přidělení prodloužilo do 30. 9. 2018.

Po měsíci bolesti při zvedání čehokoliv, jsem 28. 11. 2017 nastoupil na pracovní neschopnost a ortopedie mě objednala na vyšetření až po novém roce. Tam mi diagnostikovali Epikondylitidu literární předloktí.

Dne 3. 4. 2018 mi přišlo poštou, že 9. 4. 2018 firma ukončila dočasné přidělení a 14. 4. 2018 zaniká můj pracovní poměr, přičemž jsem stále v pracovní neschopnosti.

Byl jsem odevzdat klíče od skříňky a čipovou kartu agentuře, ale neobdržel jsem zatím zápočtový list.

Co mám teď dělat? Ukončit nemocenskou a jít na ÚP, nebo doléčit ruku a přitom shánět novou práci (kdo bude platit nemocenskou)?

Dotaz poslal/a: Tomáš K., 9.4.2018 02:10
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.04.2018 16:07 napsal/a:

Dobrý den,

To že Váš současný pracovní poměr byl během pracovní neschopnosti ukončen, by nemělo mít na nic vliv. Protože byla pracovní neschopnost zahájena ještě během doby, kdy jste byl zaměstnaný, tak může i nadále pokračovat. Stejně tak by vám i nadále měly být vypláceny nemocenské dávky ve stejné výši, jako před ukončením zaměstnání.

Tedy to, že s vámi vaše firma ukončení pracovní poměr během doby, kdy jste na neschopence, nemá na nic vliv.

Můžete pochopitelně ukončit nemocenskou a jít se zaevidovat na Úřad práce. Pokud splňujte příslušné podmínky – tedy minimální „odpracovaná“ doba 12 kalendářních měsíců za poslední dva roky – pak byste měl mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Pokud ale budete vedený na Úřadu práce, tak po vás úřad bude požadovat aktivní hledání nového zaměstnání. Pokud by vám nedoléčená ruka bránila v práci, mohl by to být problém.

Také je zde i to, že pokud nyní ukončíte pracovní neschopnost, budete třeba 14 dní na Úřadu práce a pak zjistíte, že se ruka nelepší a chtěl byste být opět v pracovní neschopnosti, pak byste již neměl nárok na nemocenské dávky.

V době, kdy jste nezaměstnaný, za vás nikdo neplatí nemocenské dávky a tak vám u nové neschopenky nevznikne nárok na nemocenské dávky. Na ty máte nárok jenom u té současné, která byla zahájena ještě v době, kdy jste byl zaměstnaný.

Předchozí odstavce platí, pokud jste pro danou agenturu pracoval ve standardním pracovním poměru. Pokud by se ale jednalo o jinou formu smlouvy – práce na DPP nebo DPČ, pak výše uvedené nemusí platit. Při práci na dohodu to s neschopenkou a nemocenskými dávkami funguje trochu jinak.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Pracovní smlouva na dobu určitou a dlouhodobá neschopenka

-

Dobrý den chtěla bych se u vás poradit. Už delší dobu marodím a pracovní smlouvu mám na dobu určitou do konce srpna. Marodit ale budu déle. Jaké mám nároky ze strany zaměstnavatele? Musím se hlásit na pracovní úřad nebo mě po dobu neschopnosti propustit nemůžou? Nevím, na co mám nárok nebo kam se hlásit? Děkuji

Zobrazit odpověď

Neschopenka pouze na 1 HPP ze 2 HPP

-

Dobrý den, mám dotaz na to, jestli jde mít pouze neschopenku do jedné práce. Jsem těhotná a mám 2 HPP (úklid a kancelářskou činnost). Úklid mě již dost zmáhá a chtěla bych na něho neschopenku. Ale v kanceláři jsem v pohodě a jsem schopná tuto činnost vykonávat. Je tedy možné mít neschopenku jen na ten […]

Zobrazit odpověď

Nástup na mateřskou dovolenou ze dvou zaměstnání

-

Dobrý den, byla jsem zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele, u kterého jsem momentálně na rodičovské dovolené, a již rok při rodičovské dovolené pracuji u jiného zaměstnavatele. Rodičovská dovolená mi skončí ještě před nástupem na mateřskou dovolenou (cca 5 měsíců), po tuto dobu bych byla na pracovní neschopnosti (pobírala bych nemocenskou?), jelikož se jedná o fyzicky náročnou […]

Zobrazit odpověď

Výpověď během neschopenky (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem ve zkušební době a zjistila jsem, že jsem těhotná. K práci na HPP mám ještě práci na DPČ, kterou vykonávám z domova. Aktuálně jsem na nemocenské kvůli těhotenství, kdy práci na DPČ dělám, jelikož mne nijak neomezuje. Chci se zeptat, jak by to bylo v případě, že by mne ze zaměstnání vyhodili […]

Zobrazit odpověď