Ukončení RD a jak správně ukončit pracovní poměr?

Dobrý den,

27. 1. 2017 mi končí RD. V zaměstnání mi neumožní prodloužit rodičovskou na 4 roky, a bohužel z důvodu, že ve zdejší MŠ mi syna od září nepřijali do školky, a do práce nemohu dojíždět (pracovní doma od 8-17 a ještě 1,5 hodina cesty domů), budu muset ukončit pracovní poměr. Můžete mi prosím napsat, jak mohu pracovní poměr vypovědět?

Dá mi zaměstnavatel výpověď s výpovědní lhůtou, nebo je lepší dohoda o ukončení? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Potřebuji překlenout dobu, než mi syna vezmou do školky, tzn. do září 2017.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Eva Š., 23.10.2016 19:45

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.11.2016 02:43 napsal/a:
 

Dobrý den,

Co se týká ukončení pracovního poměru po skončení rodičovské dovolené, tak jsou v zásadě 3 možnosti. Tedy – výpověď dá zaměstnavatel, výpověď dáte vy nebo bude pracovní poměr ukončen dohodou.

Nejvýhodnější by pro vás pochopitelně bylo, aby vám výpověď dal zaměstnavatel. V takovém případě byste měla mít nárok na mzdu za dva měsíce (výpovědní lhůta), a dále pak i na odstupné (jeho výše se odvíjí podle doby, po kterou jste pro daného zaměstnavatele pracovala).

Při výpovědi od zaměstnavatele pak máte nárok i na podporu v nezaměstnanosti v plné výši atd. To je ale současně nejméně výhodná varianta pro vašeho zaměstnavatele, protože by vám musel vyplatit až 5 měsíců platu.

Můžete zkusit zjistit třeba od bývalých kolegyň z práce, jestli s vámi zaměstnavatel po skončení vaší rodičovské počítá nebo nepočítá. Pokud byste měla ověřeno, že s vámi zaměstnavatel spíše nepočítá, mohla byste se tvářit, že chcete nastoupit, a tak přinutit zaměstnavatele aby dal výpověď on. Je to tak trochu „psychologická hra na to kdo první uhne“.

Pokud dáte výpověď vy – a na výpovědi by mělo být uvedeno, že podáváte výpověď dle paragrafu 5 c zákona o zaměstnanosti. Tedy z důvodu „vážných důvodů“ mezi které patří právě i péče o dítě do 4 roků. V případě že zaměstnanec podává výpověď a má vážné důvody, pak má nárok na plnou podporu, tj. první dva měsíce 65%, další dva měsíce 50% a nakonec pak 45%.

Pokud by u zaměstnance nebyly vážné důvody a on dal výpověď, pak má po celou dobu podpory nárok jen na 45%.

Ve vašem případě to pak ale může být ještě komplikovanější. Pokud po skončení rodičovské dovolené nebudete vůbec pracovat a ihned k datu ukončení RD ukončíte i pracovní poměr, tak budete mít nárok pouze na minimální podporu.

Vzhledem k tomu, že poslední 3 roky jste nepracovala, a neměla tak žádné příjmy, ze kterých by se mohla spočítat podpora, tak se její výše odvíjí od průměrné mzdy v ČR. První dva měsíce máte nárok na 12% z průměrné mzdy a další zbytek doby pak jen na 11%. Tedy byste dostávala podporu jen cca 3000 Kč měsíčně.

Takže i kdyby vám zaměstnavatel nechtěl dát výpověď, pak by se vám vyplatilo nastoupit alespoň na krátkou dobu do zaměstnání – třeba na jeden měsíc. Pak by se mohla podpora počítat z příjmu, který byste měla po skončení rodičovské, a vy byste měla nárok na oněch 65%, 50% a 45% z příjmů.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,