Ukončení rodičovské dovolené – péče o dítě do 7 roků

Dobrý den,

k 1.1.2018 mi bylo ukončeno vyplacení rodičovského příspěvku.

Dcera je od září 2017 ve školce, ale je často nemocná a pro mě je nemožné nastoupit zpět do zaměstnání na 100%.

Chtěla jsem se nahlásit na svou pojišťovnu jako osoba pečující o dítě do 7let věku dítěte, abych měla vyřešené zdravotní pojištění.

Jak je to prosím potom s docházkou do školky? Dočetla jsem se tu u některého z dotazu, že může chodit jen na 4hodiny denně do školky?

Na ÚP se ale nahlásit nemůžu, aby mi našli práci vzhledem k nemocnosti mé dcery. Děkuji předem za odpověď.

Dotaz poslal/a: Nikola Š., 25.03.2018 20:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.03.2018 14:24 napsal/a:

Dobrý den,

Po skončení rodičovské dovolené se můžete nahlásit u své zdravotní pojišťovny jako osoba pečující o dítě do 7 roků (resp. jako osoba pečující o dítě do 15 roků, pokud by se jednalo o dvě děti.

Viz zákon o zdravotním pojištění, zákon číslo 48/1997 Sb., paragraf 7:

§ 7

(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:

k) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,

Z výše uvedené citace zákona tedy vyplývá, že pokud budete vedená jako osoba pečující o dítě, neměla byst dávat dítě do školky na dobu delší než 4 hodiny denně.

Současně je zde omezení v tom, že jako osoba pečující o dítě nesmíte vykonávat výdělečnou činnost, u které by vám vznikla účast na nemocenském pojištění (například práce na DPP s měsíčním příjmem vyšším než 10.000 Kč nebo DPČ u které by byl sjednán rozhodný příjem vyšší než 2500 Kč).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď