Ukončení zaměstnání a nástup do nového – sociální a zdravotní pojištění?

Dobrý den,

k 31. 7. 2017 ukončuji pracovní poměr dohodou.

Od 28. 8. 2017 již nastupuji do nového zaměstnání. Jak mám v tomto případě postupovat?

Mám se jít zaregistrovat na úřad práce, ačkoliv již mám od srpna nové zaměstnání, abych nemusela doplácet nějakou částku za zdravotní pojištění?

Dostanu za ty cca 3 týdny, co budu bez zaměstnání, nějakou podporu, pakliže splňuji podmínku o placení sociálního pojištění po dobu 12 měsíců?

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Markéta B., 12.06.2017 10:40
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.06.2017 16:12 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že na Úřad práce chodit nemusíte, pokud nechcete. Jinak byste na úřad práce měla zajít do 3 dnů od skončení pracovního poměru – pak vám doba evidence na ÚP bude plynule navazovat na ukončení zaměstnání. Můžete tam ale zajít i později – pak ale zahájení „nezaměstnanosti“ nebude navazovat na ukončení zaměstnání.

Zmiňujete, že budete do nového zaměstnání nastupovat až 28. 8. 2017. Tedy byste byla nezaměstnaná po dobu 4 týdnů. Pokud splňujete podmínku minimální „odpracované“ doby (resp. doby účasti na důchodovém pojištění), pak myslím, že se vám v tomto případě vyplatí na Úřad práce zajít.

Měla byste nárok na podporu v nezaměstnanosti, a vzhledem k tomu že první měsíc je to 65% z průměrné mzdy, a vám by náležela za skoro celý měsíc, pak to není zanedbatelná částka. Záleží to pochopitelně na vás.

Myslím, že když zajdete na ÚP s tím, že za 4 týdny nastupujete do nového zaměstnání, tak vás pak ani nebudou „otravovat“ s tím abyste chodila někam na pohovory apod. Takže to pro vás bude reálně znamenat asi jen dvě návštěvy UP, čili cca 2 – 4 hodiny vašeho času, což se myslím vyplatí (neznám výši vašeho platu, ale i při minimální mzdě by 65% ze mzdy, za 28 dní, bylo cca 6500 Kč, čili nic co by vám někdo jen tak dal).

Ještě pro doplnění, nárok na podporu budete mít, pokud vám v předchozím zaměstnání nevznikl nárok na odstupné. Pokud byste v původním zaměstnání dostala odstupné, pak po dobu, za které náleží odstupné, se podpora v nezaměstnanosti nevyplácí. Tedy pokud byste v ukončení zaměstnání dostala třeba dvou měsíční odstupné, pak by vám nárok na podporu vznikal až po uplynutí dvou měsíců od skončení zaměstnání. Ale to už budete pracovat jinde, čili reálně byste podporu nedostala. V tom případě by už návštěva ÚP tolik nedávala smysl.

Pokud byste na ÚP nešla, tak vzhledem k tomu, že v srpnu budete alespoň část měsíce (byť malou) zaměstnána, pak byste si zdravotní pojištění platit nemusela. Něco jiného by bylo, kdybyste nastupovala až 1. 9. 2017. V tom případě byste se musela u své zdravotní pojišťovny nahlásit jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP). A za měsíc srpen byste si musela zaplatit minimální zdravotní pojištění 1485 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Syn nedostudovat školu má se nahlásit na pracovní úřad? Kdo platí zdravotní pojištění?

-

Dobrý den, chci se zeptat: Syn, který nedostudoval učiliště (3 ročník) – dostal rozhodnutí, že žákem školy byl do 30. 6. 2022. Poslední týden v srpnu se ještě dozvíme, zda mu umožní opakovat ročník. Jak nejlépe se zachovat s ohledem na zdravotní a důchodové pojištění? Přihlásit se na pracovní úřad na 2 měsíce. Může se […]

Zobrazit odpověď

Odvody na zdravotní pojištění – práce na poloviční úvazek

-

Dobrý den, pracuji na poloviční úvazek již řadu let. Smlouvu mám na dobu neurčitou. Mzda nedosahuje výše minimální mzdy. Zaměstnavatel odvádí zdravotní a sociální pojištění. Předpokládám, že se nemusím o pojištění již dále starat. Zneklidnil mě článek na internetu, ve kterém stálo, že pokud zaměstnanec nepobírá alespoň minimální mzdu, musí si část zdravotního pojištění doplatit sám. […]

Zobrazit odpověď

Odvod zdravotního a sociálního pojištění při nekolidujícím zaměstnání

-

Odvádí zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance, který je v evidenci ÚP a pracuje v rámci nekolidujícího zaměstnání?

Zobrazit odpověď

Student nad 26 let, sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, jsem studentkou prezenční formy studia na vysoké škole (magisterské studium) a zítra, tj. 17.1. je mi 26 let. Do toho mám brigádu na DPP do 10 tisíc. Jak to teď tedy bude s placením sociálního a zdravotního pojištění, mám se nahlásit na obě pojišťovny a pojistné si platit, dokud nenajdu zaměstnání na hlavni […]

Zobrazit odpověď