Ukončení zaměstnání a nástup do nového – sociální a zdravotní pojištění?

Dobrý den,

k 31. 7. 2017 ukončuji pracovní poměr dohodou.

Od 28. 8. 2017 již nastupuji do nového zaměstnání. Jak mám v tomto případě postupovat?

Mám se jít zaregistrovat na úřad práce, ačkoliv již mám od srpna nové zaměstnání, abych nemusela doplácet nějakou částku za zdravotní pojištění?

Dostanu za ty cca 3 týdny, co budu bez zaměstnání, nějakou podporu, pakliže splňuji podmínku o placení sociálního pojištění po dobu 12 měsíců?

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Markéta B., 12.06.2017 10:40
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.06.2017 16:12 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že na Úřad práce chodit nemusíte, pokud nechcete. Jinak byste na úřad práce měla zajít do 3 dnů od skončení pracovního poměru – pak vám doba evidence na ÚP bude plynule navazovat na ukončení zaměstnání. Můžete tam ale zajít i později – pak ale zahájení „nezaměstnanosti“ nebude navazovat na ukončení zaměstnání.

Zmiňujete, že budete do nového zaměstnání nastupovat až 28. 8. 2017. Tedy byste byla nezaměstnaná po dobu 4 týdnů. Pokud splňujete podmínku minimální „odpracované“ doby (resp. doby účasti na důchodovém pojištění), pak myslím, že se vám v tomto případě vyplatí na Úřad práce zajít.

Měla byste nárok na podporu v nezaměstnanosti, a vzhledem k tomu že první měsíc je to 65% z průměrné mzdy, a vám by náležela za skoro celý měsíc, pak to není zanedbatelná částka. Záleží to pochopitelně na vás.

Myslím, že když zajdete na ÚP s tím, že za 4 týdny nastupujete do nového zaměstnání, tak vás pak ani nebudou „otravovat“ s tím abyste chodila někam na pohovory apod. Takže to pro vás bude reálně znamenat asi jen dvě návštěvy UP, čili cca 2 – 4 hodiny vašeho času, což se myslím vyplatí (neznám výši vašeho platu, ale i při minimální mzdě by 65% ze mzdy, za 28 dní, bylo cca 6500 Kč, čili nic co by vám někdo jen tak dal).

Ještě pro doplnění, nárok na podporu budete mít, pokud vám v předchozím zaměstnání nevznikl nárok na odstupné. Pokud byste v původním zaměstnání dostala odstupné, pak po dobu, za které náleží odstupné, se podpora v nezaměstnanosti nevyplácí. Tedy pokud byste v ukončení zaměstnání dostala třeba dvou měsíční odstupné, pak by vám nárok na podporu vznikal až po uplynutí dvou měsíců od skončení zaměstnání. Ale to už budete pracovat jinde, čili reálně byste podporu nedostala. V tom případě by už návštěva ÚP tolik nedávala smysl.

Pokud byste na ÚP nešla, tak vzhledem k tomu, že v srpnu budete alespoň část měsíce (byť malou) zaměstnána, pak byste si zdravotní pojištění platit nemusela. Něco jiného by bylo, kdybyste nastupovala až 1. 9. 2017. V tom případě byste se musela u své zdravotní pojišťovny nahlásit jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP). A za měsíc srpen byste si musela zaplatit minimální zdravotní pojištění 1485 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Daňová sleva na dítě jen v některých měsících

-

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné, když jsem veden na Úřadu práce cca 3 měsíc, aby manželka uplatnila slevu daně na dítě, kterou sem do doby mého zaměstnání uplatňoval já. A muže tuto slevu na dítě uplatnit i na měsíce, když jsem byl na dlouhodobém ošetřovném, jako ještě zaměstnanec a bylo mi 90 […]

Zobrazit odpověď

Zahraniční studijní pobyt – sociální + zdravotní pojištění

-

Dobrý den, jedu na rok na zahraniční studijní pobyt do Asie a zajímalo by mne, jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním. Studium nemám přes svou VŠ tady v ČR, budu ji kvůli tomu muset přerušovat, takže zde prakticky nebudu studentem. Vím o možnosti podat si žádost o posouzení postavení studia na vysoké škole […]

Zobrazit odpověď

Daňová sleva na dítě ve společné domácnosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li si mohu uplatnit slevu na dítě žijící ve společné domácnosti. S matkou dítěte žijeme ve společném domě cca rok, prozatím nejsme sezdaní, na dítě si nikdo jiný slevu neuplatňuje. Matka dítěte je v současné době na mateřské dovolené, není a nebyla s biologickým otcem v manželství. Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď