Ukončení zaměstnání – do kdy musím na Úřad práce?

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat, do kolika dnů se musím hlásit na úřad práce? A jestli vůbec musím?

31. 10. 2016 jsem ukončila zaměstnání s tím, že jsem byla ještě na neschopence až do 24. 11. 2016, ale nastupuju do zaměstnání 10. 12. 2016.

Hrozí mi nějaký dluh? Musím se ještě nahlásit na úřad práce? Musím doplatit zdravotní a sociální pojištění?

Předem děkuji

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Michaela Č., 25.11.2016 16:59

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.11.2016 02:09 napsal/a:
 

Dobrý den,

Určitě nemáte žádnou „povinnost“ chodit na Úřad práce. To je vaše právo, ale určitě to není povinné. Nemusíte tam chodit, můžete být „doma“, a nehrozí vám z toho žádné sankce. Je zde pouze otázka zdravotního pojištění.

Každý dospělý člověk, s výjimkou těch, za které platí zdravotní pojištění stát (třeba dlouhodobě nemocní, ženy na mateřské/rodičovské dovolené, důchodci, studenti ap.), nebo zaměstnavatel (zaměstnanci) by si měl platit zdravotní pojištění sám (povinné zdravotní pojištění u OSVČ, nebo minimální ZP u osob bez zdanitelných příjmů). To je povinné.

Pokud se na Úřad práce dostavíte do 3 dnů od skončení posledního zaměstnání, pak jste zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání k termínu ukončení posledního zaměstnání.

U vás – díky pracovní neschopnosti a neschopence, byste tedy měla jít na Úřad práce do 3 dnů od ukončení PN.

V době, kdy jste evidovaná na ÚP, za vás zdravotní pojištění platí stát. Pokud byste nebyla v evidenci ÚP, tak za dny, které jsou mezi ukončením pracovní neschopnosti, a nástupem do nového zaměstnání byste si měla zdravotní pojištění doplatit sama. Minimální zdravotní pojištění pro osobu bez zdanitelných příjmů je aktuálně 1337 Kč. Za dobu 25. 11. až 9. 12. 2016 byste tedy u své zdravotní pojišťovny měla doplatit zdravotní pojištění. Je to 15 dní, tedy cca 668 Kč.

Pokud si zdravotní pojištění neuhradíte, tak tato částka bude u vaší ZP vedená jako dluh a budou se k ní načítat úroky a penále. Je pravděpodobné, že pojišťovna takto nízkou částku nebude vymáhat, ale časem by se z toho mohla stát i částka, ve výši několika tisíc korun, a to už by mohl být problém.

Jiné je to pak se sociálním pojištěním. To si doplácet nemusíte. Jeho placení není povinné, jako u zdravotního. Máte sice možnost, doplatit si sociální (resp. přesněji důchodové) pojištění sama, jako osoba bez zdanitelných příjmů. Pak se vám i těchto 15 dní zahrne do doby nároku na starobní důchod. Ale myslím, že takto krátkou dobu asi nemá cenu řešit. Sociální pojištění tedy doplácet nemusíte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,