Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

Dobrý den,

prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku.

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i po jejím případném vybrání hlásit na VZP jako osoba pečující o dítě?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Lucie Š., 22.12.2016 15:06
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 22.12.2016 16:49 napsal/a:

Dobrý den,

Po skončení rodičovské dovolené, pokud ukončíte pracovní poměr, byste určitě měla zajít na Úřad práce. Jednak kvůli tomu abyste měla vyřešené zdravotní pojištění. A také kvůli tomu, že by vám vznikl nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Při posuzování nároku na podporu v nezaměstnanosti byste měla splňovat podmínku minimální „odpracované“ doby 12 měsíců v posledních dvou letech. Současně ale platí, že doba kdy jste doma na rodičovské dovolené (a/nebo když čerpáte rodičovský příspěvek) se vám započítává (pro účely posouzení nároku na podporu) jako tzv. „náhradní doba“ zaměstnání.

Takže po skončení rodičovské dovolené splňujete podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti. Pokud současně pracovní poměr ukončíte ihned k datu skončení rodičovské dovolené (tedy nebudete vůbec pracovat a mít tak nějaký příjem ze zaměstnání po skončení rodičovské dovolené), pak se nedá vypočítat výše podpory ze zaměstnání.

V takovém případě se pak podpora v nezaměstnanosti počítá z průměrné mzdy v ČR a to takto:

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

b) bez svého zavinění nemůže osvědčit výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu, nebo

c) nelze u něj stanovit průměrný měsíční čistý výdělek nebo vyměřovací základ.

Tedy reálně v praxi to pak znamená, že aktuálně byste za první dva měsíce dostala cca 4200 Kč, následně pak cca 3800 Kč a zbytek doby cca 3200 Kč (+/- částky jsou jen orientační).

Po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti máte dvě možnosti. I nadále být vedená v evidenci UP. Nebo se evidovat na zdravotní pojišťovně jako osoba pečující o dítě do 7 roků.

Pokud jste v evidenci UP, pak za vás zdravotní pojištění hradí stát (a to i když už nemáte nárok na podporu). Po skončení podpory si také můžete něco málo přivydělat (a to jednu polovinu minimální mzdy, tj. v roce 2017 to je 5500 Kč). Doba na ÚP, se také může započítat, do „nároku na důchod“. Musíte ale plnit všechny povinnosti uchazeče o zaměstnání – schůzky na ÚP, pohovory u zaměstnavatelů apod.

Jako osoba pečující o dítě máte vyřešené pouze zdravotní pojištění. Jako pečující osoba nesmíte dávat dítě do školky na dobu delší než 4 hodiny denně. Můžete mít příjem formou DPP nebo DPČ, pokud to nebude zakládat povinnost odvádět pojištění (tedy u DPP příjem pod 10 tisíc Kč, u DPČ příjem pod 2500 Kč). Jako pečující osoba o dítě do 7 roků nemáte nijak řešené sociální pojištění, doba se nezohlední v nároku na důchod.

Nemůžete být současně vedená v evidenci úřadu práce a současně být „osoba pečující o dítě do 7 let“. V zásadě je to „nesmysl“. Statut „pečující osoby“ v tomto případě řeší jenom zdravotní pojištění, a to máte vyřešené už při evidenci na úřadu práce.

Pokud jste to s tím, že byste byla vedená jako pečující osoba a zároveň pobírala podporu z úřadu práce z toho důvodu, abyste nemusela chodit na pohovory, které vám budou dojednávat na UP, tak to bohužel nejde.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Práce na HPP během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené a stále jako zaměstnanec u firmy, kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou a rodičovskou. Dítě dovrší 3 let v dubnu 2023 a já už teď v září nastupuji do práce v jiné firmě. Dítě bylo přijato do školky od září. Jsem povinna dát výpověď ve stávajícím zaměstnání […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – podruhé těhotná během rodičovské

-

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc Jsem teď na rodičovské dovolené s dcerou 30. 3. 2020, takže jsou jí 2,5 roků, a rodičák jsem si dala na 3 roky. A teďka jsem zjistila, že jsem po druhý těhotná 14dní. Tak se chci optat, jestli budu mít nárok na mateřskou??? Jinak v práci mám […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď