Nárok na porodné, ze kterých měsíců se počítá?

Dobrý den,

chtěla bych se prosím zeptat, z jakých měsíců se bude vypočítávat nárok na porodné, když mám termín porodu posledního října a na mateřskou plánuji jít předepsaných 42 dní před porodem (čili v 1/2 září). – Jde mi o to, jestli do toho výpočtu vstupuje i září nebo nikoli. Zda by šlo tedy o výpočet z příjmů za čtvrtletí: duben, květen, červen; nebo se do toho září zahrne (a za září vstoupí do výpočtu: z poloviny příjem od OSSZ a z poloviny již mateřská.)

Velmi děkuji a přeji příjemný den.

Dotaz poslal/a: Lenka Slavíková, 28.06.2015 14:16
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.06.2015 03:38 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na porodné není ani tak důležitý plánovaný termín porodu nebo Váš nástup na mateřskou. Rozhodujícím je skutečný termín narození dítěte.

Příjmy se pak posuzují za předchozí kalendářní čtvrtletí – viz Zákon č. 117/1995 Sb. Zákon o státní sociální podpoře, paragraf 6, odstaven b, písmeno 2:

§ 6

Rozhodným obdobím, za které se zjišťuje rozhodný příjem, je

a) u přídavku na dítě kalendářní rok předcházející kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. října do 30. září následujícího kalendářního roku, v němž před počátkem uvedeného období je třeba podle § 51 prokázat rozhodný příjem,

b) jde-li o

  1. příspěvek na bydlení, období kalendářního čtvrtletí předcházejícího kalendářnímu čtvrtletí, na které se nárok na výplatu dávky prokazuje, popřípadě nárok na dávku uplatňuje,
  2. porodné, kalendářní čtvrtletí předcházející kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě (děti) narodilo.

Pokud by se tedy vaše dítě skutečně narodilo posledního října (resp. ono je zde jedno jestli to bude o pár dní dříve nebo později), pak předchozím kalendářním čtvrtletím, za které se budou posuzovat příjmy, bude 3 čtvrtletí 2015, tedy měsíce červenec, srpen a září 2015. Tedy k Vašemu dotazu – ano, pro výpočet porodného se bude započítávat i září.

Pokud Vám již v září bude vyplácena mateřská, bude se započítávat do příjmů. Mezi příjmy patří nejenom výplata ze zaměstnání, příjmy z podnikání, ale právě i třeba nemocenské dávky, peněžitá pomoc v mateřství (mateřská), případně i některé sociální dávky jako třeba rodičovský příspěvek, přídavky na dítě apod. Přesný výčet toho, co vše se započítává mezi příjmy, viz příslušný zákon - Zákon č. 117/1995 Sb. Zákon o státní sociální podpoře, především paragraf 4 a 5. najedete například zde: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-117#p4.

Jiná situace je u Vaší mateřské (PPM), která se počítá za posledních 12 měsíců před nástupem na PPM, přičemž měsíc ve kterém nastupujete, se už nezahrnuje. Pokud vám mateřská začíná v září, pak se bere do úvahy srpen 2014 – srpen 2015, přičemž doba v pracovní neschopnosti se do výpočtu nezahrnuje (jedná se o vyloučenou dobu).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď

Jaká je minimální odpracovaná doba pro nárok na nemocenské dávky?

-

Dobrý den, v květnu loňského roku mi byla ukončena po 380 dnech pracovní neschopnost. Vzhledem k tomu, že můj zdravotní stav se však nezlepšil, tak jsem následně po ukončení pracovní neschopnosti ukončila také pracovní poměr u zaměstnavatele, kde jsem pracovala téměř 29 let. Od té doby až doposud jsem v evidenci na Úřadu práce a […]

Zobrazit odpověď

Kdo platí nemocenskou po skončení pracovního poměru?

-

Dobrý den, je mi 60 let a od zaměstnavatele jsem dostala výpověď z organizačních důvodů (firma ukončuje provoz). Ukončení pracovního poměru mám 28. 2. 2022. Dne 7. 3. 2022, mám nástup do nemocnice na dlouhodobě plánovanou operaci. Kdo mi bude vyplácet nemocenskou a na koho si mám nechat vystavit neschopenku? Anebo, by pro mě bylo […]

Zobrazit odpověď

Výpočet nemocenské ve zkušební době – kolik dostanu za jeden měsíc?

-

Dobrý den, v srpnu 2021 jsem po 4 letech na dohodu ukončila zaměstnání (můj hrubý příjem byl 32 000 Kč). Pak jsem byla od 1.9 – 12.10 registrovaná na UP, 13.10 jsem nastoupila do nového zaměstnání. Zaměstnavatel se však po 6 dnech rozhodl, že novou pozici otevírat nebude a ukončil můj poměr ve zkušební době. Zde […]

Zobrazit odpověď