Musím jít na úřad práce po skončení zaměstnání?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli se musím hlásit na úřad práce, pokud jsem skončila ve stávajícím zaměstnání (24.11), a od 1.12 nastupuju do nového zaměstnání.

Budu jsi muset platit něco sama? (Sociální, zdravotní)

Děkuji předem za odpověď.

Dotaz poslal/a: Aneta V., 27.11.2016 20:00
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 28.11.2016 18:40 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že nemáte žádnou „povinnost“ hlásit se na Úřadu práce. To je čistě vaše právo, nejedná se o povinnost. Ani vám nehrozí žádné sankce z toho, pokud za tuto krátkou dobu na Úřadu práce vedená nebudete. Jedná se o cca 1 týden, za který vám případně může vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Druhým aspektem evidence na ÚP, je to, že v době, kdy jste vedená v evidenci uchazečů o zaměstnání za vás zdravotní pojištění hradí stát. Placení zdravotního pojištění je povinné. Pokud ho za vás neplatí stát (nezaměstnaní, studenti, důchodci, dlouhodobě nemocní, ženy v domácnosti, na rodičovské nebo mateřské ap.), nebo pokud ho neplatí zaměstnavatel (zaměstnanci), nebo pokud si ho nehradíte sama (podnikatelé – OSVČ), pak byste si ZP měla platit sama, jako osoba bez zdanitelných příjmů (minimální ZP).

Může se zdát že „nemá“ cenu řešit jeden týden, ale opak je pravdou. Povinnost platit si zdravotní pojištění je daná zákonem. Za dobu, kdy za vás ZP nehradí někdo jiný (stát, zaměstnavatel), a vy si jej neuhradíte sama, vám u vaší zdravotní pojišťovny vzniká dluh. Ten se pak zvyšuje o sankce, resp. úroky.

Minimální zdravotní pojištění je 1337 Kč měsíčně. Za oněch dní (25. 11. 2016 až 30. 11. 2016) by se pak jednalo o poměrnou část, tj. cca 267 Kč. Je to jen malá částka, ale díky úrokům z toho za pár let může být i několik tisíc korun. A to už pak může začít zdravotní pojišťovna vymáhat a z toho pak jsou jen zbytečné problémy nebo exekuce.

Pokud na ÚP zajdete do 3 pracovních dní od skončení posledního zaměstnání, pak jste do evidence zařazena ke dni ukončení zaměstnání, a ZP za vás uhradí stát. Nebo můžete zajít na svou zdravotní pojišťovnu, a ten cca týden si zde doplatit sama, jako OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů).

Navíc, pokud splňuje podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, tak můžete dostat odpovídající částku i za takto krátkou dobu. Podle výše vašeho příjmu to může být i několik set až tisíců korun. To vám také nikdo „jen tak“ nedá, byť to pro vás bude znamenat minimálně jednu nebo dvě návštěvy UP.

Sociální pojištění pak už takto „řešit“ nemusíte. Jeho placení je v tomto případě nepovinné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

-

Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na přídavky na bydlení?

-

Dobrý den, letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila. Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď […]

Zobrazit odpověď

OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: 1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji […]

Zobrazit odpověď

Podpora z úřadu práce

-

Byla jsem na podpoře úřadu práce 8 měsíců. Pak jsem nastoupila do práce a chci dát po 6 měsících výpověď. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zobrazit odpověď