Úřad práce nebo rizikové těhotenství?

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu.

Na konci září mi končí pracovní poměr, který jsem ukončila výpovědí já z důvodu stěhování. Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná (cca 5. týden) a nevím, jestli se mám zaregistrovat na úřadu práce nebo zažádat o nástup na rizikové těhotenství (mám za sebou jeden potrat).

Nejsem si jistá, co je výhodnější, jelikož splňuji 270 dní nemocenského pojištění, dostanu PPM a délku rodičovské si mohu určit? Lze nastoupit na úřad práce a na rizikové těhotenství nastoupit později?

Předpokládám, že na úřadu práce dostanu standardní příspěvek po dobu pěti měsíců? Ten poslední měsíc před nástupem na mateřskou mi bude placeno pouze pojištění?

Moc děkuji za odpovědi.

Dotaz poslal/a: Andrea T., 23.09.2016 17:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.09.2016 05:07 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve k Vašům dotazu, zda můžete být nejprve na Úřadu práce a následně pak na rizikovém těhotenství.

V době, kdy jste vedena na Úřadu práce, za Vás stát nehradí nemocenské pojištění. Jako nezaměstnaná na Úřadu práce tedy nemáte nárok na nemocenské dávky. Pokud byste tedy byla evidovaná na Úřadu práce, tak Vám sice Váš lékař může vystavit neschopenku, ale ta má smysl jen v tom, že máte „omluvenku“ pro Úřad práce, proč si nehledáte nové zaměstnání. Nevzniká Vám nárok na nemocenské dávky.

Na nemocenské dávky máte nárok pouze z titulu nemocenského pojištění – tedy především v době kdy jste zaměstnaná (pokud se jedná o zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění). Nebo třeba pokud byste byla OSVČ a hradila si sama dobrovolné nemocenské pojištění. Také platí, že na nemocenské dávky máte případně nárok, pokud pracovní neschopnost vznikne ještě v ochranné době (8 dní) od skončení posledního zaměstnání.

Pro nárok na PPM pak platí, že musíte splnit dvě základní podmínky. Jedna je to Vámi zmíněná účast na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních 2 letech před začátkem PPM. Druhou podmínkou je pak to, že v době podání žádosti o PPM musíte být účastníkem nemocenského pojištění (tedy třeba zaměstnaná) nebo v ochranné době 180 dní od skončení posledního zaměstnání).

Pokud by tedy Váš pracovní poměr skončil, a vy jste byla nezaměstnaná (ať už vedená na ÚP nebo ne) déle než 180 dní, pak byste nárok na PPM neměla.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď