Úřad práce nebo rizikové těhotenství?

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu.

Na konci září mi končí pracovní poměr, který jsem ukončila výpovědí já z důvodu stěhování. Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná (cca 5. týden) a nevím, jestli se mám zaregistrovat na úřadu práce nebo zažádat o nástup na rizikové těhotenství (mám za sebou jeden potrat).

Nejsem si jistá, co je výhodnější, jelikož splňuji 270 dní nemocenského pojištění, dostanu PPM a délku rodičovské si mohu určit? Lze nastoupit na úřad práce a na rizikové těhotenství nastoupit později?

Předpokládám, že na úřadu práce dostanu standardní příspěvek po dobu pěti měsíců? Ten poslední měsíc před nástupem na mateřskou mi bude placeno pouze pojištění?

Moc děkuji za odpovědi.

Dotaz poslal/a: Andrea T., 23.09.2016 17:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.09.2016 05:07 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve k Vašům dotazu, zda můžete být nejprve na Úřadu práce a následně pak na rizikovém těhotenství.

V době, kdy jste vedena na Úřadu práce, za Vás stát nehradí nemocenské pojištění. Jako nezaměstnaná na Úřadu práce tedy nemáte nárok na nemocenské dávky. Pokud byste tedy byla evidovaná na Úřadu práce, tak Vám sice Váš lékař může vystavit neschopenku, ale ta má smysl jen v tom, že máte „omluvenku“ pro Úřad práce, proč si nehledáte nové zaměstnání. Nevzniká Vám nárok na nemocenské dávky.

Na nemocenské dávky máte nárok pouze z titulu nemocenského pojištění – tedy především v době kdy jste zaměstnaná (pokud se jedná o zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění). Nebo třeba pokud byste byla OSVČ a hradila si sama dobrovolné nemocenské pojištění. Také platí, že na nemocenské dávky máte případně nárok, pokud pracovní neschopnost vznikne ještě v ochranné době (8 dní) od skončení posledního zaměstnání.

Pro nárok na PPM pak platí, že musíte splnit dvě základní podmínky. Jedna je to Vámi zmíněná účast na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních 2 letech před začátkem PPM. Druhou podmínkou je pak to, že v době podání žádosti o PPM musíte být účastníkem nemocenského pojištění (tedy třeba zaměstnaná) nebo v ochranné době 180 dní od skončení posledního zaměstnání).

Pokud by tedy Váš pracovní poměr skončil, a vy jste byla nezaměstnaná (ať už vedená na ÚP nebo ne) déle než 180 dní, pak byste nárok na PPM neměla.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď