Úřad práce, rizikové těhotenství a neschopenka

Dobrý den,

byla jsem zaměstnaná od 13. 6. 2016 do 12.6.2017 – tedy jeden rok na dobu určitou. Během této doby jsem otěhotněla a zaměstnavatel mi smlouvu neprodloužil. Na mateřskou nastupuji 30. 7. 2017.

Do tří dnů od ukončení zaměstnání jsem se byla zaevidovat na ÚP. Dnes jsem se ale dověděla, že mám zvýšený cukr a mám nárok na rizikové těhotenství a tudíž, že bych mohla jít i na neschopenku. Bylo by to ale zcela na mém uvážení.

Chci se zeptat, co by bylo pro mne výhodnější – zda zůstat v evidenci ÚP, jako uchazeč o zaměstnání anebo si nechat vypsat od dr. neschopenku s tím, že by se ukončila nástupem na MD? Dostávala bych v tom případě nemocenskou?

Jsem v tíživé finanční situaci a nechci a ani si nemůžu dovolit přijít o peníze.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Monika J., 16.06.2017 20:20
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.06.2017 16:45 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud vám pracovní poměr skončil 12. 6. 2017, pak po jeho skončení je dále ochranná lhůta 7 kalendářních dní. Pokud během této doby zahájíte pracovní neschopnost, pak vám vzniká nárok na nemocenské dávky. Pokud by byla neschopenka zahájena později, tak již nárok na nemocenské dávky mít nebudete.

Resp., pro přesnost jak je to nárokem na peníze - pokud by byla pracovní neschopnost zahájena 19. 6. 2017, pak za prvních 14 dní nebudete dostávat žádnou náhradu mzdy ani nemocenské dávky. Během prvních 3 dnů nedostáváte nic ani, když jste zaměstnána (s výjimkou karantény). Za 4 – 14 den se vyplácí náhrada mzdy od zaměstnavatele – vy už ale nejste zaměstnaná, takže by vám ji neměl kdo vyplácet. Od 15 dne vzniká nárok na nemocenské dávky.

Od 3. 7. do 30. 7. byste tedy měla nárok na nemocenské dávky. Ty jsou vypláceny za každý kalendářní den ve výši, která je 60% z redukovaného vyměřovacího základu. Ten se pak počítá na základě hrubé mzdy, zpravidla z posledních 12 měsíců v zaměstnání.

Pokud nyní budete na úřadu práce, pak můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti – píšete, že jste pracovala jeden rok, čili podmínku minimální doby 12 měsíců za poslední 2 roky byste mělká mít splněnou.

Podpora v nezaměstnanosti je za první dva měsíce 65% z průměrné čisté mzdy. Tu byste dostávala za celou dobu nezaměstnanosti – tedy delší dobu než nemocenské dávky. Tím, že jste na ÚP byla do tří dnů, pak byste měla nárok na podporu od končení zaměstnání do zahájení PPM, tedy od 13.6. do 29.7.2017. Tj., cca o 21 dní déle.

Vzhledem k tomu, že neuvádíte výši příjmu, tak vám neřeknu, co vám případně vychází finančně lépe. On ten rozdíl asi nebude nijak extrémně velký. Zkuste si to spočítat v nějaké kalkulačce na internetu.

Na první pohled je podpora v nezaměstnanosti vyšší - tedy 65% vs. 60%, ale každá u z nich (podpora, nemocenská) se počítá z něčeho jiného. Tím, že ale u nemocenské nemáte placeno prvních 14 dní tak odhaduji, že finančně lépe bude vycházet asi ta podpora.

Pokud byste navíc byla v pracovní neschopnosti, pak se na vás bude vztahovat omezení v podobě povolené doby docházek. Na ÚP máte větší „volnost“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď