Úřad práce, rizikové těhotenství a neschopenka

Dobrý den,

byla jsem zaměstnaná od 13. 6. 2016 do 12.6.2017 – tedy jeden rok na dobu určitou. Během této doby jsem otěhotněla a zaměstnavatel mi smlouvu neprodloužil. Na mateřskou nastupuji 30. 7. 2017.

Do tří dnů od ukončení zaměstnání jsem se byla zaevidovat na ÚP. Dnes jsem se ale dověděla, že mám zvýšený cukr a mám nárok na rizikové těhotenství a tudíž, že bych mohla jít i na neschopenku. Bylo by to ale zcela na mém uvážení.

Chci se zeptat, co by bylo pro mne výhodnější – zda zůstat v evidenci ÚP, jako uchazeč o zaměstnání anebo si nechat vypsat od dr. neschopenku s tím, že by se ukončila nástupem na MD? Dostávala bych v tom případě nemocenskou?

Jsem v tíživé finanční situaci a nechci a ani si nemůžu dovolit přijít o peníze.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Monika J., 16.06.2017 20:20
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.06.2017 16:45 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud vám pracovní poměr skončil 12. 6. 2017, pak po jeho skončení je dále ochranná lhůta 7 kalendářních dní. Pokud během této doby zahájíte pracovní neschopnost, pak vám vzniká nárok na nemocenské dávky. Pokud by byla neschopenka zahájena později, tak již nárok na nemocenské dávky mít nebudete.

Resp., pro přesnost jak je to nárokem na peníze - pokud by byla pracovní neschopnost zahájena 19. 6. 2017, pak za prvních 14 dní nebudete dostávat žádnou náhradu mzdy ani nemocenské dávky. Během prvních 3 dnů nedostáváte nic ani, když jste zaměstnána (s výjimkou karantény). Za 4 – 14 den se vyplácí náhrada mzdy od zaměstnavatele – vy už ale nejste zaměstnaná, takže by vám ji neměl kdo vyplácet. Od 15 dne vzniká nárok na nemocenské dávky.

Od 3. 7. do 30. 7. byste tedy měla nárok na nemocenské dávky. Ty jsou vypláceny za každý kalendářní den ve výši, která je 60% z redukovaného vyměřovacího základu. Ten se pak počítá na základě hrubé mzdy, zpravidla z posledních 12 měsíců v zaměstnání.

Pokud nyní budete na úřadu práce, pak můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti – píšete, že jste pracovala jeden rok, čili podmínku minimální doby 12 měsíců za poslední 2 roky byste mělká mít splněnou.

Podpora v nezaměstnanosti je za první dva měsíce 65% z průměrné čisté mzdy. Tu byste dostávala za celou dobu nezaměstnanosti – tedy delší dobu než nemocenské dávky. Tím, že jste na ÚP byla do tří dnů, pak byste měla nárok na podporu od končení zaměstnání do zahájení PPM, tedy od 13.6. do 29.7.2017. Tj., cca o 21 dní déle.

Vzhledem k tomu, že neuvádíte výši příjmu, tak vám neřeknu, co vám případně vychází finančně lépe. On ten rozdíl asi nebude nijak extrémně velký. Zkuste si to spočítat v nějaké kalkulačce na internetu.

Na první pohled je podpora v nezaměstnanosti vyšší - tedy 65% vs. 60%, ale každá u z nich (podpora, nemocenská) se počítá z něčeho jiného. Tím, že ale u nemocenské nemáte placeno prvních 14 dní tak odhaduji, že finančně lépe bude vycházet asi ta podpora.

Pokud byste navíc byla v pracovní neschopnosti, pak se na vás bude vztahovat omezení v podobě povolené doby docházek. Na ÚP máte větší „volnost“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pracovní doba v těhotenství – zkrácení dlouhých směn

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná jako prodavačka s nepravidelnou pracovní dobou. Většinou pracujeme v 11 hodinových směnách několik dní po sobě, ale momentálně jsem těhotná a je to pro mě vyčerpávající. Chtěla bych se proto zeptat, jestli mám nárok na zkrácení pracovní doby nebo jestli je nějak omezeno, kolik dnů po sobě jdoucích mohu pracovat. Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď