Úřad práce, rizikové těhotenství a neschopenka

Dobrý den,

byla jsem zaměstnaná od 13. 6. 2016 do 12.6.2017 – tedy jeden rok na dobu určitou. Během této doby jsem otěhotněla a zaměstnavatel mi smlouvu neprodloužil. Na mateřskou nastupuji 30. 7. 2017.

Do tří dnů od ukončení zaměstnání jsem se byla zaevidovat na ÚP. Dnes jsem se ale dověděla, že mám zvýšený cukr a mám nárok na rizikové těhotenství a tudíž, že bych mohla jít i na neschopenku. Bylo by to ale zcela na mém uvážení.

Chci se zeptat, co by bylo pro mne výhodnější – zda zůstat v evidenci ÚP, jako uchazeč o zaměstnání anebo si nechat vypsat od dr. neschopenku s tím, že by se ukončila nástupem na MD? Dostávala bych v tom případě nemocenskou?

Jsem v tíživé finanční situaci a nechci a ani si nemůžu dovolit přijít o peníze.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Monika J., 16.06.2017 20:20
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.06.2017 16:45 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud vám pracovní poměr skončil 12. 6. 2017, pak po jeho skončení je dále ochranná lhůta 7 kalendářních dní. Pokud během této doby zahájíte pracovní neschopnost, pak vám vzniká nárok na nemocenské dávky. Pokud by byla neschopenka zahájena později, tak již nárok na nemocenské dávky mít nebudete.

Resp., pro přesnost jak je to nárokem na peníze - pokud by byla pracovní neschopnost zahájena 19. 6. 2017, pak za prvních 14 dní nebudete dostávat žádnou náhradu mzdy ani nemocenské dávky. Během prvních 3 dnů nedostáváte nic ani, když jste zaměstnána (s výjimkou karantény). Za 4 – 14 den se vyplácí náhrada mzdy od zaměstnavatele – vy už ale nejste zaměstnaná, takže by vám ji neměl kdo vyplácet. Od 15 dne vzniká nárok na nemocenské dávky.

Od 3. 7. do 30. 7. byste tedy měla nárok na nemocenské dávky. Ty jsou vypláceny za každý kalendářní den ve výši, která je 60% z redukovaného vyměřovacího základu. Ten se pak počítá na základě hrubé mzdy, zpravidla z posledních 12 měsíců v zaměstnání.

Pokud nyní budete na úřadu práce, pak můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti – píšete, že jste pracovala jeden rok, čili podmínku minimální doby 12 měsíců za poslední 2 roky byste mělká mít splněnou.

Podpora v nezaměstnanosti je za první dva měsíce 65% z průměrné čisté mzdy. Tu byste dostávala za celou dobu nezaměstnanosti – tedy delší dobu než nemocenské dávky. Tím, že jste na ÚP byla do tří dnů, pak byste měla nárok na podporu od končení zaměstnání do zahájení PPM, tedy od 13.6. do 29.7.2017. Tj., cca o 21 dní déle.

Vzhledem k tomu, že neuvádíte výši příjmu, tak vám neřeknu, co vám případně vychází finančně lépe. On ten rozdíl asi nebude nijak extrémně velký. Zkuste si to spočítat v nějaké kalkulačce na internetu.

Na první pohled je podpora v nezaměstnanosti vyšší - tedy 65% vs. 60%, ale každá u z nich (podpora, nemocenská) se počítá z něčeho jiného. Tím, že ale u nemocenské nemáte placeno prvních 14 dní tak odhaduji, že finančně lépe bude vycházet asi ta podpora.

Pokud byste navíc byla v pracovní neschopnosti, pak se na vás bude vztahovat omezení v podobě povolené doby docházek. Na ÚP máte větší „volnost“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď