Úřad práce, rizikové těhotenství a neschopenka

Dobrý den,

byla jsem zaměstnaná od 13. 6. 2016 do 12.6.2017 – tedy jeden rok na dobu určitou. Během této doby jsem otěhotněla a zaměstnavatel mi smlouvu neprodloužil. Na mateřskou nastupuji 30. 7. 2017.

Do tří dnů od ukončení zaměstnání jsem se byla zaevidovat na ÚP. Dnes jsem se ale dověděla, že mám zvýšený cukr a mám nárok na rizikové těhotenství a tudíž, že bych mohla jít i na neschopenku. Bylo by to ale zcela na mém uvážení.

Chci se zeptat, co by bylo pro mne výhodnější – zda zůstat v evidenci ÚP, jako uchazeč o zaměstnání anebo si nechat vypsat od dr. neschopenku s tím, že by se ukončila nástupem na MD? Dostávala bych v tom případě nemocenskou?

Jsem v tíživé finanční situaci a nechci a ani si nemůžu dovolit přijít o peníze.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Monika J., 16.06.2017 20:20
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.06.2017 16:45 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud vám pracovní poměr skončil 12. 6. 2017, pak po jeho skončení je dále ochranná lhůta 7 kalendářních dní. Pokud během této doby zahájíte pracovní neschopnost, pak vám vzniká nárok na nemocenské dávky. Pokud by byla neschopenka zahájena později, tak již nárok na nemocenské dávky mít nebudete.

Resp., pro přesnost jak je to nárokem na peníze - pokud by byla pracovní neschopnost zahájena 19. 6. 2017, pak za prvních 14 dní nebudete dostávat žádnou náhradu mzdy ani nemocenské dávky. Během prvních 3 dnů nedostáváte nic ani, když jste zaměstnána (s výjimkou karantény). Za 4 – 14 den se vyplácí náhrada mzdy od zaměstnavatele – vy už ale nejste zaměstnaná, takže by vám ji neměl kdo vyplácet. Od 15 dne vzniká nárok na nemocenské dávky.

Od 3. 7. do 30. 7. byste tedy měla nárok na nemocenské dávky. Ty jsou vypláceny za každý kalendářní den ve výši, která je 60% z redukovaného vyměřovacího základu. Ten se pak počítá na základě hrubé mzdy, zpravidla z posledních 12 měsíců v zaměstnání.

Pokud nyní budete na úřadu práce, pak můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti – píšete, že jste pracovala jeden rok, čili podmínku minimální doby 12 měsíců za poslední 2 roky byste mělká mít splněnou.

Podpora v nezaměstnanosti je za první dva měsíce 65% z průměrné čisté mzdy. Tu byste dostávala za celou dobu nezaměstnanosti – tedy delší dobu než nemocenské dávky. Tím, že jste na ÚP byla do tří dnů, pak byste měla nárok na podporu od končení zaměstnání do zahájení PPM, tedy od 13.6. do 29.7.2017. Tj., cca o 21 dní déle.

Vzhledem k tomu, že neuvádíte výši příjmu, tak vám neřeknu, co vám případně vychází finančně lépe. On ten rozdíl asi nebude nijak extrémně velký. Zkuste si to spočítat v nějaké kalkulačce na internetu.

Na první pohled je podpora v nezaměstnanosti vyšší - tedy 65% vs. 60%, ale každá u z nich (podpora, nemocenská) se počítá z něčeho jiného. Tím, že ale u nemocenské nemáte placeno prvních 14 dní tak odhaduji, že finančně lépe bude vycházet asi ta podpora.

Pokud byste navíc byla v pracovní neschopnosti, pak se na vás bude vztahovat omezení v podobě povolené doby docházek. Na ÚP máte větší „volnost“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď