Uzavření manželství v insolvenci

Dobrý den, můj přítel je v insolvenci.

Chceme se vzít a mě by zajímalo, zda jeho insolvence bude mít nějaký vliv na mne? Insolvence vznikla v době, kdy jsme se neznali.

A co se stane, když se za dobu manželství mu nedej bože něco stane, přejde insolvence na mě???

Moc děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Sandra N., 12.04.2018 10:25
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.04.2018 03:01 napsal/a:

Dobrý den,

To, že je váš budoucí manžel v insolvenci, se vás nijak nedotýká. Ani po uzavření manželství nehrozí, že by se insolvence nějak vztahovala na vás.

Pro vašeho přítele/budoucího manžela se po uzavření manželství změní to, že by mu mělo zůstávat o něco málo více peněz. To je dáno tím, že při oddlužení (insolvenci) mu z jeho platu (nebo jiného příjmu) zůstává určitá nezabavitelná částka.

Nyní je to 6225,33 Kč + jedna třetina ze zbytku mzdy (maximálně 3112 Kč). Po uzavření manželství bude mít nárok na zvýšení nezabavitelné částky za manželku, což je 1556,33 Kč. Takže v závislosti na tom, jak vysoká je jeho výplata, by měl mít k dispozici o něco málo více peněz.

Co se týká to, že by insolvence „přešla“ na vás – insolvence, resp. oddlužení u soudu na vás přejít nemůže. Platí, že za dluhy vzniklé před uzavřením manželství by si měl každý z manželů odpovídat sám. Naopak dluhy vzniklé v průběhu manželství jsou společné.

Něco jiného by ale byla situace, kdy by se řešilo dědictví po vašem budoucím manželovi (v případě jeho úmrtí). Je to tak, že se nedědí jenom majetek, ale dědí se i dluhy. Pokud má zemřelý nějaké dluhy, pak na dědice přechází povinnost tyto dluhy uhradit.

Dluhy ale na dědice nepřechází automaticky. Vždy je zde totiž možnost dědictví odmítnout. Třeba v případě, že by hodnota dluhů převyšovala hodnotu zděděného majetku, se určitě nevyplatí dědictví přijmout.

Není ale možné v rámci dědictví přijmout jenom majetek a dluhy odmítnout. Je to vždy buď vše (dluhy i majetek), nebo nic.

Takže souhrnně - vás by se jeho insolvence nijak netýkala, určitě nehrozí, že by vám někdo zabavoval peníze z výplaty kvůli jeho insolvenci nebo něco podobného.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Insolvence:

Bankovní účet před rozhodnutím o úpadku

-

Dobrý den, prosím Vás, mohl bych si založit osobní bankovní účet na své jméno, při insolvenční řízení? Může ještě bankovní účet napadnout exekutor? Čekám na rozhodnutí před úpadkem, ještě nevím, kdy bude soud. Děkuji

Zobrazit odpověď

Insolvence a uzavření manželství

-

Dobrý den, mám dotaz. Manžel má od prosince 2015 vyřízenou insolvenci. Měl dluh cca 1 150 000. Má splácet po dobu 5ti let minimálně 37 procent z platu. Vydělává okolo 22 000 čistého měsíčně. Z každé výplaty mu nechávají 9100 korun. V květnu 2016 jsme se vzali. Slyšela jsem, že by se mu částka měla […]

Zobrazit odpověď

Insolvence když jsem na nemocenské

-

Dobrý den, Jsem 4 roky v insolvenci. Mám zaplaceno cca 60% s pohledávek. Mám doporučení od lékaře na operaci kolene. Bojím se, že když půjdu marodit. Že mi bude zrušená insolvence a že se dostanu do problému. Můžete mi říct, co mě čeká, když budu marodit? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Insolvence – životní minimum, změna správce insolvenčního

-

Dobrý den, jsem v insolvenci, řádně platím, končit budu již příští rok v prosinci, prosím, jakou možnost mám změnit insolvenčního správce. Nekomunikuje se mnou, nejvíc mě rozzlobilo, že mi na stejný problém dost ZÁSADNÍ v rozmezí půl roku odpověděl po každé jinak (emaily mám). Odkázala mě, ať se obrátím na soud, a sama mi nepomohla. […]

Zobrazit odpověď