Uzavření manželství v insolvenci

Dobrý den, můj přítel je v insolvenci.

Chceme se vzít a mě by zajímalo, zda jeho insolvence bude mít nějaký vliv na mne? Insolvence vznikla v době, kdy jsme se neznali.

A co se stane, když se za dobu manželství mu nedej bože něco stane, přejde insolvence na mě???

Moc děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Sandra N., 12.04.2018 10:25
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.04.2018 03:01 napsal/a:

Dobrý den,

To, že je váš budoucí manžel v insolvenci, se vás nijak nedotýká. Ani po uzavření manželství nehrozí, že by se insolvence nějak vztahovala na vás.

Pro vašeho přítele/budoucího manžela se po uzavření manželství změní to, že by mu mělo zůstávat o něco málo více peněz. To je dáno tím, že při oddlužení (insolvenci) mu z jeho platu (nebo jiného příjmu) zůstává určitá nezabavitelná částka.

Nyní je to 6225,33 Kč + jedna třetina ze zbytku mzdy (maximálně 3112 Kč). Po uzavření manželství bude mít nárok na zvýšení nezabavitelné částky za manželku, což je 1556,33 Kč. Takže v závislosti na tom, jak vysoká je jeho výplata, by měl mít k dispozici o něco málo více peněz.

Co se týká to, že by insolvence „přešla“ na vás – insolvence, resp. oddlužení u soudu na vás přejít nemůže. Platí, že za dluhy vzniklé před uzavřením manželství by si měl každý z manželů odpovídat sám. Naopak dluhy vzniklé v průběhu manželství jsou společné.

Něco jiného by ale byla situace, kdy by se řešilo dědictví po vašem budoucím manželovi (v případě jeho úmrtí). Je to tak, že se nedědí jenom majetek, ale dědí se i dluhy. Pokud má zemřelý nějaké dluhy, pak na dědice přechází povinnost tyto dluhy uhradit.

Dluhy ale na dědice nepřechází automaticky. Vždy je zde totiž možnost dědictví odmítnout. Třeba v případě, že by hodnota dluhů převyšovala hodnotu zděděného majetku, se určitě nevyplatí dědictví přijmout.

Není ale možné v rámci dědictví přijmout jenom majetek a dluhy odmítnout. Je to vždy buď vše (dluhy i majetek), nebo nic.

Takže souhrnně - vás by se jeho insolvence nijak netýkala, určitě nehrozí, že by vám někdo zabavoval peníze z výplaty kvůli jeho insolvenci nebo něco podobného.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Insolvence:

Splátka insolvence při DPN

-

Prosím o radu, máme s manželkou povoleno oddlužení. Jsem dlouhodobě ve stavu nemocných a manželka také byla 2 měsíce ve stavu nemocných. Za jeden měsíc nám přišel příjem každému 10.500,- Kč, což není ani min. dané zákonem. Dotaz zní: jak je to s minimální měsíční splátkou insolvenčnímu správci? Kolik máme zaplatit? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus pro OSVČ – zamítnutí kvůli insolvenci

-

Dobrý den, zajímalo by mě proč OSVČ nemá nárok na kompenzační bonus z důvodu, že je v insolvenci. V březnu to nevadilo, a teď ano – bonus zamítnut. Kdo takto prosím rozhodl? Děkuji

Zobrazit odpověď

Srážky z nemocenské při insolvenci

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Tím, že jsem nikdy nemarodila, tak nevím, jak se vyplácí dávky. Před dvěma měsíci, mi byla povolena insolvence, před měsícem jsem musela podstoupit operaci, je to měsíc co nyní marodím. Chtěla jsem se zeptat, jak se ty dávky vyplácí a zda mi strhnou i insolvenční částku? Jsem matka samoživitelka, […]

Zobrazit odpověď

Ošetřovné a insolvence – provádí se srážky u ošetřovného?

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se započítá do příjmu i ošetřovné. Mám insolvenci. Insolvenční správce při 3 měsíční kontrole sdělil toto: Ze součtu Vašich příjmů v měsíci dubnu ve výši 12 424,- Kč (mzda 7574,- Kč + ošetřovné 4 850,- Kč) měla být provedena srážka ve výši 2 526,- Kč. Zaměstnavatel provedl srážku […]

Zobrazit odpověď