Vdovský důchod a těhotenství

Dobrý den,

po prvním manželství pobírám vdovský důchod.

Nyní se svým novým partnerem čekáme rodinu. Chtěla bych se zeptat, zda mi vdovský důchod i nadále zůstane.

S partnerem zatím nejsme oddáni.

Děkuji,

Dotaz poslal/a: Bára P., 16.02.2017 19:28
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 19.02.2017 12:31 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na vdovský důchod je buďto jeden rok po smrti manžela, nebo případně i delší dobu pokud je splněna některá ze zákonem vyjmenovaných podmínek – viz zákon 155/1995, zákon o důchodovém pojištění. Patří sem třeba péče o nezaopatřené dítě (tj. dítě do 18 roků, resp. studující dítě do 26 roků), nebo péče o dítě které je ve II až IV stupni závislosti nebo třeba péče o rodiče (svoje nebo zesnulého manžela), nebo pokud jste sama invalidní apod.

K zániku nároku na vdovský důchod pak dochází v případě, že přestává být splněna některá ze zákonem definovaných podmínek. Tedy uplyne příslušná doba, nebo třeba dítě dosáhne plnoletosti a přestane být považováno za nezaopatřené. K zániku nároku na vdovský důchod pak dochází i v případě, že byste uzavřela nové manželství. Nebo případně ještě nárok na vdovský důchod zaniká dnem právní moci rozhodnutí soudu o tom, že vdova úmyslně způsobila smrt manžela jako pachatelka, spolupachatelka nebo účastnice trestného činu.

Jiné důvody, než ty které vyjmenovává zákon – viz konkrétně paragraf 50, zákon o důchodovém pojištění (Zákon číslo 155/1995 Sb.) nejsou:

(4) Nárok na vdovský důchod vznikne znovu, jestliže se splní některá z podmínek uvedených v odstavci 2 do dvou roků po zániku dřívějšího nároku na vdovský důchod.

(5) Nárok na vdovský důchod zaniká uzavřením nového manželství.

(6) Nárok na vdovský důchod zaniká dnem právní moci rozhodnutí soudu o tom, že vdova úmyslně způsobila smrt manžela jako pachatelka, spolupachatelka nebo účastnice trestného činu.

Tedy to, že otěhotníte, narodí se vám další dítě nebo to, že žijete s partnerem, se kterým ale nejste oddána, by nemělo nijak snižovat váš nárok na vdovský důchod.

 

Zařazeno v: , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Důchody:

Mohu si sám připlácet na sociálním pojištění, aby byl můj důchod vyšší?

-

Dobrý den, je mi 57 let, mám 4 děti a pracuji na plný úvazek. Musím se ale starat o svoji matku, které byl přiznán příspěvek na péči 4. stupně. Chci si výši úvazku z tohoto důvodu zkrátit. Mohu si doplatit sociální pojištění, do výše nynějších odvodů, abych neměla menší starobní důchod? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nemocenská, brigáda a nárok na důchod

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se brigáda počítá do důchodu, stejně jako práce na hlavní pracovní poměr. A zda se nemocenská při práci na hlavní pracovní poměr počítá do odpracované doby? Děkuji za odpověď. S pozdravem

Zobrazit odpověď

Sirotčí důchod a ukončení studia

-

Dobrý den, potřebovala bych informaci týkající se sirotčího důchodu. Jsem 24letá studentka vysoké školy a pobírám sirotčí důchod, na začátku května mě čeká poslední státnice. Dokdy mám nárok na sirotčí důchod? Do dne složení státnice? Či do konce měsíce, ve kterém státnici skládám? A je stejná situace i pro moji mámu, která pobírá vdovský důchod […]

Zobrazit odpověď

Prodloužení pobírání rodičovského příspěvku nebo péče o dítě do 7 roků

-

Dobrý den, na jaře 2017 jsem porodila druhé dítě. Stanovila jsem si rodičovský příspěvek na 2 roky. Chci být ale s dětmi doma i poté. Vím, že se mohu nahlásit na pojišťovně (péče o dítě) a stát za mě platí ZP. Ale nevím, jaká doba se počítá/nepočítá do důchodu (nebo jak je to z hlediska […]

Zobrazit odpověď