Vdovský důchod a těhotenství

Dobrý den,

po prvním manželství pobírám vdovský důchod.

Nyní se svým novým partnerem čekáme rodinu. Chtěla bych se zeptat, zda mi vdovský důchod i nadále zůstane.

S partnerem zatím nejsme oddáni.

Děkuji,

Dotaz poslal/a: Bára P., 16.02.2017 19:28
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 19.02.2017 12:31 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na vdovský důchod je buďto jeden rok po smrti manžela, nebo případně i delší dobu pokud je splněna některá ze zákonem vyjmenovaných podmínek – viz zákon 155/1995, zákon o důchodovém pojištění. Patří sem třeba péče o nezaopatřené dítě (tj. dítě do 18 roků, resp. studující dítě do 26 roků), nebo péče o dítě které je ve II až IV stupni závislosti nebo třeba péče o rodiče (svoje nebo zesnulého manžela), nebo pokud jste sama invalidní apod.

K zániku nároku na vdovský důchod pak dochází v případě, že přestává být splněna některá ze zákonem definovaných podmínek. Tedy uplyne příslušná doba, nebo třeba dítě dosáhne plnoletosti a přestane být považováno za nezaopatřené. K zániku nároku na vdovský důchod pak dochází i v případě, že byste uzavřela nové manželství. Nebo případně ještě nárok na vdovský důchod zaniká dnem právní moci rozhodnutí soudu o tom, že vdova úmyslně způsobila smrt manžela jako pachatelka, spolupachatelka nebo účastnice trestného činu.

Jiné důvody, než ty které vyjmenovává zákon – viz konkrétně paragraf 50, zákon o důchodovém pojištění (Zákon číslo 155/1995 Sb.) nejsou:

(4) Nárok na vdovský důchod vznikne znovu, jestliže se splní některá z podmínek uvedených v odstavci 2 do dvou roků po zániku dřívějšího nároku na vdovský důchod.

(5) Nárok na vdovský důchod zaniká uzavřením nového manželství.

(6) Nárok na vdovský důchod zaniká dnem právní moci rozhodnutí soudu o tom, že vdova úmyslně způsobila smrt manžela jako pachatelka, spolupachatelka nebo účastnice trestného činu.

Tedy to, že otěhotníte, narodí se vám další dítě nebo to, že žijete s partnerem, se kterým ale nejste oddána, by nemělo nijak snižovat váš nárok na vdovský důchod.

 

Zařazeno v: , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Důchody:

Odchod do předčasného důchodu v roce 2022 – výpočet důchodu

-

Dobrý den, chci se informovat. V srpnu r. 2022 mohu odejít do předčasného důchodu (vše mi souhlasí, roky i pojištění) nebo starobního v r. 2025. Musím dodržet tyhle dva termíny odchodu nebo můžu odejít třeba v r. 2023? Předčasný důchod mi byl informativně vypočítán na 12 320 Kč,starobní o 2 493 Kč více. Srovná se […]

Zobrazit odpověď

Proč mi byl zastaven sirotčí důchod?

-

Dobrý den, jsem studentka pedagogické fakulty (prezenční studium) a pracuji na částečný úvazek. Proč mi byl sirotčí důchod zastaven? Děkuji

Zobrazit odpověď

Neschopenka po skončení zaměstnání a nárok na důchod

-

Dobrý den, odpracovala jsem 35 let u jedné firmy od maturity včetně dvou mateřských, dostala výpověď, šla na neschopenku na 2 měsíce, pak nová práce, kde mi po 14 dnech zrušili pracovní poměr. V ochranné lhůtě 7 dnů jsem nastoupila na neschopenku, čeká mne asi operace, dejme tomu, že budu doma třeba 1 rok. Započítává […]

Zobrazit odpověď

Ověření nároku na kompenzační bonus – invalidní důchodce

-

Dobrý den jsem invalidní důchodce a OSVČ mám jako vedlejší činnost. V zákoně se hovoří, že musím být OSVČ dle důchodového pojištění. Dobrovolně jako OSVČ neplatím sociální pojištění a můj čistý příjem za rok 2020 činil 79.000,–Kč, čímž mi nevznikla povinnost platit sociální pojištění. Jsem přesto subjektem kompenzačního bonusu?

Zobrazit odpověď