Volba rodičovského příspěvku na otce dítěte

Dobrý den,

mám dotaz ohledně volby délky rodičovského příspěvku.

Nárok na PPM jsem neměla, protože jsem byla před porodem studentka a studium mám momentálně přerušené. Chtěla bych zvolit příspěvek přes manžela. Ten byl až do září 2016 OSVČ (nemocenské si neplatil), od září je zaměstnaný.

Když jsem si chtěla potvrdit denní vyměřovací základ na OSSZ, bylo mi řečeno, že to nelze potvrdit, že nemá nemocenské pojištění 270 dní a že to ani nepůjde, protože ho neměl v době narození dítěte. Je tato informace správná?

Pochopila jsem to totiž tak, že těch 270 dní stačí mít v době převzetí dítěte do péče. Takže teoreticky by ho cca v červnu už měl a mohl dítě převzít do péče a zvolit si délku rodičovského příspěvku?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kamila, 03.05.2017 10:39
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 04.05.2017 12:59 napsal/a:

Dobrý den,

Aby bylo možné zvolit jinou variantu rodičovského příspěvku než tu základní (tj. na 4 roky), pak podle aktuálních pravidel je potřeba, aby alespoň u jednoho z rodičů dítěte bylo možné stanovit vyměřovací základ. Ten je pak stejný, jaký se posuzuje i u nároku na PPM (peněžitá pomoc v mateřství), tedy je navázán na nemocenské pojištění.

Viz konkrétně zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 30:

(2) Pro stanovení nároku a výše rodičovského příspěvku podle odstavců 3 a 4 je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenského v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění.

Platí také, že rozhodující je stav k datu narození dítěte. Tedy, i pokud se změní situace jednoho z rodičů v průběhu čerpání rodičovského příspěvku, pak to již na posuzování nároku nebo na možnost volby nemá vliv. Viz stejný paragraf:

(5) Nelze-li stanovit žádnému z rodičů v rodině k datu narození nejmladšího dítěte v rodině denní vyměřovací základ podle odstavců 3 a 4, náleží rodičovský příspěvek ve výši 7600 Kč měsíčně do konce devátého měsíce věku nejmladšího dítěte a od desátého měsíce věku ve výši 3800 Kč měsíčně do 4 let věku dítěte.

To znamená, že aktuálně tedy nemáte možnost volby jiné varianty rodičovského příspěvku.

Na druhou stranu, aktuálně je projednávána změna tohoto zákona, která by pravděpodobně měla začít platit od 1. 1. 2018, která mění mimo jiné i podmínky volby RP. Nově byste pak i ve vašem případě měla mít možnost si zvolit jinou variantu RP (podle návrhu změny zákona byste si mohla zvolit i variantu na 3 roky s měsíční platbou 7600 Kč).

Pokud bude tato změna schválena, pak byste si na začátku příštího roku měla mít možnost změnit délku čerpání RP (a tím pádem mít i vyšší měsíční platbu).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovská dovolená (RD):

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti a odstupné vyplacené před rokem

-

Dobrý den, v květnu 2021 jsem na 3 letech věku dítěte byla pro nadbytečnost propuštěna ze zaměstnání a bylo mi vyplaceno odstupné. Do května 2022 jsem ještě na rodičovské dovolené a pobírám příspěvek. V květnu 2022 se půjdu pravděpodobně registrovat na úřad práce a žádat o podporu. Bude mi podpora vyplácena hned od prvního dne […]

Zobrazit odpověď

Ukončení rodičovské dovolené v roce 2022 a začátek mateřské na druhé dítě

-

Dobrý den! V lednu 2022, mi končí po třech letech rodičovská dovolená. A v dubnu 2022, čekáme narození druhého dítěte, takže pak budu zase na mateřské. Můžete mi poradit, jestli se mám do té doby hlásit na Úřadu práce, když mi budou zbývat 3 měsíce do porodu? Děkuji za odpověď!

Zobrazit odpověď