Volba rodičovského příspěvku na otce dítěte

Dobrý den,

mám dotaz ohledně volby délky rodičovského příspěvku.

Nárok na PPM jsem neměla, protože jsem byla před porodem studentka a studium mám momentálně přerušené. Chtěla bych zvolit příspěvek přes manžela. Ten byl až do září 2016 OSVČ (nemocenské si neplatil), od září je zaměstnaný.

Když jsem si chtěla potvrdit denní vyměřovací základ na OSSZ, bylo mi řečeno, že to nelze potvrdit, že nemá nemocenské pojištění 270 dní a že to ani nepůjde, protože ho neměl v době narození dítěte. Je tato informace správná?

Pochopila jsem to totiž tak, že těch 270 dní stačí mít v době převzetí dítěte do péče. Takže teoreticky by ho cca v červnu už měl a mohl dítě převzít do péče a zvolit si délku rodičovského příspěvku?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kamila, 03.05.2017 10:39
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 04.05.2017 12:59 napsal/a:

Dobrý den,

Aby bylo možné zvolit jinou variantu rodičovského příspěvku než tu základní (tj. na 4 roky), pak podle aktuálních pravidel je potřeba, aby alespoň u jednoho z rodičů dítěte bylo možné stanovit vyměřovací základ. Ten je pak stejný, jaký se posuzuje i u nároku na PPM (peněžitá pomoc v mateřství), tedy je navázán na nemocenské pojištění.

Viz konkrétně zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 30:

(2) Pro stanovení nároku a výše rodičovského příspěvku podle odstavců 3 a 4 je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenského v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění.

Platí také, že rozhodující je stav k datu narození dítěte. Tedy, i pokud se změní situace jednoho z rodičů v průběhu čerpání rodičovského příspěvku, pak to již na posuzování nároku nebo na možnost volby nemá vliv. Viz stejný paragraf:

(5) Nelze-li stanovit žádnému z rodičů v rodině k datu narození nejmladšího dítěte v rodině denní vyměřovací základ podle odstavců 3 a 4, náleží rodičovský příspěvek ve výši 7600 Kč měsíčně do konce devátého měsíce věku nejmladšího dítěte a od desátého měsíce věku ve výši 3800 Kč měsíčně do 4 let věku dítěte.

To znamená, že aktuálně tedy nemáte možnost volby jiné varianty rodičovského příspěvku.

Na druhou stranu, aktuálně je projednávána změna tohoto zákona, která by pravděpodobně měla začít platit od 1. 1. 2018, která mění mimo jiné i podmínky volby RP. Nově byste pak i ve vašem případě měla mít možnost si zvolit jinou variantu RP (podle návrhu změny zákona byste si mohla zvolit i variantu na 3 roky s měsíční platbou 7600 Kč).

Pokud bude tato změna schválena, pak byste si na začátku příštího roku měla mít možnost změnit délku čerpání RP (a tím pádem mít i vyšší měsíční platbu).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovská dovolená (RD):

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné na druhé dítě

-

Dobrý den, manželka je s ročním dítětem na RD, starší chodí do první třídy, můžu vzít na toho staršího, ošetřovné? Nikde se mi pořádně nepovedlo dohledat, jestli na ošetřovné budu mít nárok.

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti po neplaceném volnu

-

Dobrý den, prodloužila jsem si rodičovský příspěvek do čtyř let věku dítěte, u zaměstnavatele jsem si vyjednala neplacené volno. Můj dotaz se týká toho, že: nastoupit zpět do zaměstnání mám 26. 10., ale nemohu z důvodu uzavřené školky. Školka je v karanténě. Mohu tedy čerpat ošetřovné? A pokud ano, budu mít nárok na podporu v […]

Zobrazit odpověď