Volba rodičovského příspěvku na otce dítěte

Dobrý den,

mám dotaz ohledně volby délky rodičovského příspěvku.

Nárok na PPM jsem neměla, protože jsem byla před porodem studentka a studium mám momentálně přerušené. Chtěla bych zvolit příspěvek přes manžela. Ten byl až do září 2016 OSVČ (nemocenské si neplatil), od září je zaměstnaný.

Když jsem si chtěla potvrdit denní vyměřovací základ na OSSZ, bylo mi řečeno, že to nelze potvrdit, že nemá nemocenské pojištění 270 dní a že to ani nepůjde, protože ho neměl v době narození dítěte. Je tato informace správná?

Pochopila jsem to totiž tak, že těch 270 dní stačí mít v době převzetí dítěte do péče. Takže teoreticky by ho cca v červnu už měl a mohl dítě převzít do péče a zvolit si délku rodičovského příspěvku?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kamila, 03.05.2017 10:39
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 04.05.2017 12:59 napsal/a:

Dobrý den,

Aby bylo možné zvolit jinou variantu rodičovského příspěvku než tu základní (tj. na 4 roky), pak podle aktuálních pravidel je potřeba, aby alespoň u jednoho z rodičů dítěte bylo možné stanovit vyměřovací základ. Ten je pak stejný, jaký se posuzuje i u nároku na PPM (peněžitá pomoc v mateřství), tedy je navázán na nemocenské pojištění.

Viz konkrétně zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 30:

(2) Pro stanovení nároku a výše rodičovského příspěvku podle odstavců 3 a 4 je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenského v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění.

Platí také, že rozhodující je stav k datu narození dítěte. Tedy, i pokud se změní situace jednoho z rodičů v průběhu čerpání rodičovského příspěvku, pak to již na posuzování nároku nebo na možnost volby nemá vliv. Viz stejný paragraf:

(5) Nelze-li stanovit žádnému z rodičů v rodině k datu narození nejmladšího dítěte v rodině denní vyměřovací základ podle odstavců 3 a 4, náleží rodičovský příspěvek ve výši 7600 Kč měsíčně do konce devátého měsíce věku nejmladšího dítěte a od desátého měsíce věku ve výši 3800 Kč měsíčně do 4 let věku dítěte.

To znamená, že aktuálně tedy nemáte možnost volby jiné varianty rodičovského příspěvku.

Na druhou stranu, aktuálně je projednávána změna tohoto zákona, která by pravděpodobně měla začít platit od 1. 1. 2018, která mění mimo jiné i podmínky volby RP. Nově byste pak i ve vašem případě měla mít možnost si zvolit jinou variantu RP (podle návrhu změny zákona byste si mohla zvolit i variantu na 3 roky s měsíční platbou 7600 Kč).

Pokud bude tato změna schválena, pak byste si na začátku příštího roku měla mít možnost změnit délku čerpání RP (a tím pádem mít i vyšší měsíční platbu).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovská dovolená (RD):

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Kolik je podpora po ukončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, po ukončení rodičovské dovolené, když jsem před narozením syna byla nezaměstnaná. Pokud ano, v jaké výši a jak dlouho. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Platba sociálního pojištění po skončení rodičovského příspěvku

-

Dobrý den, prosím Vás o informaci jak je to s placením sociálního pojištění, pokud již nebudu pobírat rodičovský příspěvek (celá výše 300 tis. CZK mi bude vyplacena dříve, než dítě dovrší 3 roky) Budu chtít zůstat s dítětem doma do jeho tří let. Zdravotní pojištění za mne bude platit stát (zaměstnavatel jen zadá na pojišťovně […]

Zobrazit odpověď

Nástup po rodičovské a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené, kterou mám sjednanou do tří let dítěte, tedy do 6. 9. 2021 Ale rodičovský příspěvek mám rozložený ještě za září a část října. V zaměstnání mám smlouvou na neurčito, ale nyní na RD do práce nechodím. Nedávno se mi stal úraz, pro který nebudu moci v září do práce […]

Zobrazit odpověď