Vycházky onkologických pacientů – individuální režim vycházek

Dobrý den,

obvodní lékařka mého manžela, který je onkologicky nemocný, napsala manželovi vycházky od 7 do 19 hodin.

Z OSSZ jí napsali, že to takto nemůže být napsané, že to přesahuje dobu vycházek. Tak mu je zkrátila od 8 do 11 hodin a od 15 do 19 hodin. Jak jsem se dočetla na internetu onkologicky nemocný člověk má nárok na neomezené vycházky.

Toto žádá obvodní lékař vždy na 3 měsíce. Jak máme postupovat, pokud obvodní lékařka toto nechce udělat, protože…jak řekla, ona rozhoduje o tom, kdy bude mít vycházky?

Děkuji

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Alena P., 08.07.2017 08:37
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.07.2017 18:27 napsal/a:

Dobrý den,

Příslušný zákon – zde konkrétně zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., především pak paragraf 56, umožňuje ošetřujícímu lékaři povolit vycházky pouze na maximálně 6 hodin denně, v časovém rozmezí 7 – 19 hodin.

Současně zákon připouští jedenu výjimku, kdy ve výjimečných případech může ošetřující lékař povolit individuální dobu vycházek. Viz:

(6) Vycházky podle odstavce 2 písm. c) může ošetřující lékař povolit pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu dočasně práce neschopného pojištěnce a který nenarušuje stanovený individuální léčebný postup. Ošetřující lékař může vycházky povolit podle věty první nejvýše v celkovém rozsahu 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin; přitom vymezí konkrétní časový úsek nebo časové úseky těchto vycházek. Výjimečně může ošetřující lékař v případech, kdy mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav neumožňují pojištěnci, aby využil pevně stanovenou dobu vycházek, na žádost dočasně práce neschopného pojištěnce a po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění uděleného na základě žádosti ošetřujícího lékaře povolit, aby si tento pojištěnec volil dobu vycházek podle svého aktuálního zdravotního stavu. Povolit vycházky podle věty třetí lze nejvýše na dobu 3 měsíců; takto lze vycházky povolit i opakovaně.

Je ale nutné říci, že na vycházky v době pracovní neschopnosti není právní nárok. Vycházky mohou být povoleny, ale není řečeno, že musí být povoleny. Je celá řada zdravotních důvodů, pro které se může lékař rozhodnout, že vycházky vůbec nepovolí. To samé pak platí pro individuální režim vycházek. Ten může být povolen, ale také nemusí.

Je pravda, že nemocný (a netýká se to pouze onkologických pacientů  - podstatné je „mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav“) může mít neomezené vycházky. Rozhodnutí o povolení vycházek a jejich režimu je v kompetenci ošetřujícího lékaře.

Můžete jej tedy znovu požádat o povolení individuálního režimu vycházek. Pokud s tím ošetřující lékař nebude souhlasit – pak jej požádejte, aby vám to písemně potvrdil. Lékař má povinnost na žádost pojištěnce vydat písemné rozhodnutí o nepovolení vycházek.

Následně se pak proti tomuto nepovolení individuálního režimu vycházek můžete bránit. A to tak, že podáte návrh na přezkoumání – buď k nadřízenému příslušného lékaře. Například pokud by se jednalo o lékaře působícího v rámci nemocnice, tak adresujte tento návrh řediteli nemocnice. Pokud ředitel nemocnice návrhu nevyhoví, a vycházky vám nebudou změněny, je povinen automaticky za vás podat odvolání krajskému úřadu, který se vašim případem bude zabývat. Pokud lékař nemá nadřízeného, pak návrh rovnou adresujte na příslušnému úřadu.

Jinak také máte možnost změnit svého ošetřujícího lékaře. Na to máte právo a nic vám nebrání v tom najít si nového ošetřujícího lékaře, zvláště pokud nejste spokojena s jeho jednáním.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost:

Nárok na další nemocenskou (placenou neschopenku) po skončení podpůrčí doby

-

Dobrý den, tento měsíc mi bude končit neschopenka, která je už neplacená. A hned se mi vystaví nová z gynekologie. Když už mi skončila podpůrčí doba, ta nová neschopenka bude opět neplacená? Děkuji

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti a nemocenská – na co mám nárok?

-

Dobrý den, jsem v evidenci uchazečů a ještě 2 měsíce budu pobírat podporu, z tohoto důvodu jsem chtěla nastoupit do práce Stal se mi však úraz a doba rekonvalescence se po operaci může protáhnout až na půl roku. Žiji ve společné domácnosti s rodiči, takže nemám nárok na žádné sociální dávky. Proto Vás prosím o […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – kdy platí ČSSZ nemocenskou?

-

Dobrý den jsem v pracovní neschopnosti od 4. 7. 2022 doposud. Můj dotaz je od kolikátého vyplácí ČSSZ nemocenskou. Od zaměstnavatele jsem dostala výplatu, která jen tak tak pokryje náklady na bydlení, mohu tedy počítat s penězi již v srpnu? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď