Vycházky v nemocenské – pobyt mimo domov

Dobrý den,

Moje žena onemocněla rakovinou prsu a je v pracovní neschopnosti.

Chtěl bych se zeptat, jestli je možné v případě, že toho bude schopna odcestovat na nějaký výlet třeba do přírody na dva dny, aniž by přišla o nemocenskou popřípadě, kde o toto žádat.

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Milan M., 10.05.2018 15:39

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.05.2018 14:37 napsal/a:
 

Dobrý den,

Vycházky během pracovní neschopnosti povoluje ošetřující lékař. Ten při stanovení doby vycházek musí vycházet z toho, co mu umožňuje zákon. V zákoně je pak řečeno, že maximální doba vycházek je na 6 hodin denně (je možné rozdělit třeba na 3 hodiny dopoledne a tři hodiny odpoledne), a to v době od 7:00 do 19:00.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 56, odstavec 6:

(6) Vycházky podle odstavce 2 písm. c) může ošetřující lékař povolit pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu dočasně práce neschopného pojištěnce a který nenarušuje stanovený individuální léčebný postup. Ošetřující lékař může vycházky povolit podle věty první nejvýše v celkovém rozsahu 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin; přitom vymezí konkrétní časový úsek nebo časové úseky těchto vycházek. Výjimečně může ošetřující lékař v případech, kdy mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav neumožňují pojištěnci, aby využil pevně stanovenou dobu vycházek, na žádost dočasně práce neschopného pojištěnce a po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění uděleného na základě žádosti ošetřujícího lékaře povolit, aby si tento pojištěnec volil dobu vycházek podle svého aktuálního zdravotního stavu. Povolit vycházky podle věty třetí lze nejvýše na dobu 3 měsíců; takto lze vycházky povolit i opakovaně.

Vycházky se netýkají jenom pracovních dní, ale i víkendů. Stejně tak je možné, aby kontrola během neschopenky přišla nejenom během pracovních dní, ale i o víkendu (o víkendu je to sice méně pravděpodobné, ale možné to je). To vychází z toho, že nemocenské dávky jsou vypláceny za každý za každý kalendářní den (nejenom tedy za ty pracovní).

Co je možné, je změna místa pobytu. Na neschopence je uvedeno nějaké místo, kde se bude práce neschopný zdražovat po dobu trvání pracovní neschopnosti. Ošetřující lékař pak může povolit změnu tohoto místa:

(3) Změnit místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti smí pojištěnec pouze s předchozím souhlasem ošetřujícího lékaře. Byla-li pojištěnci podle věty první povolena změna místa pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti a v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v období prvních 21 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti, popřípadě náleží-li pojištěnci po uplynutí tohoto období v době dočasné pracovní neschopnosti nadále započitatelný příjem [§ 16 písm. b)] také v období, po které mu v době dočasné pracovní neschopnosti náleží tento příjem, je pojištěnec povinen tuto změnu místa pobytu předem písemně nebo jinak prokazatelně oznámit zaměstnavateli. Změnu místa pobytu dočasně práce neschopného pojištěnce z důvodu pobytu v cizině může ošetřující lékař povolit jen po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění; o souhlas orgánu nemocenského pojištění žádá tento orgán pojištěnec.

I na takto změněné adrese je ale nutné dodržovat režim vycházek (tedy mimo uvedenou adresu je možné pobývat jen v době, kdy jsou povoleny vycházky).

Tj. výlet někam do přírody v zásadě není možný (bez konkrétní adresy, nebo bez dodržování režimu vycházek).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,