Vykonávaní stejné činnosti pro jiného zaměstnavatele při nemocenské

Dobrý den,

pročetla jsem Vaše zajímavé články a odpovědi k možnostem přivýdělku při nemocenské, ale bohužel jsem nenalezla jasnou informaci týkající se mé situace. Mohla bych Vás poprosit o odpověď?

Od května 2017 jsem na nemocenské (problémy s chůzí), k 30. 6. 2017 mi skončil pracovní poměr a žádné jiné pracovní úvazky nemám. Pokud jsem pracovala u bývalého zaměstnavatele jako tlumočník/překladatel na hlavní pracovní poměr v kanceláři, mohla bych nyní u jiného zaměstnavatele tuto práci tlumočníka/překladatele vykonávat např. na DPP doma na PC?

Zvažuji, co bych mohla dělat, protože účty se bohužel samy nezaplatí, ale nechci porušit nějaké podmínky. Lze tedy vykonávat stejnou činnost jen pro jiného zaměstnavatele?

Děkuji moc za odpověď.

Dotaz poslal/a: Eva P., 11.07.2017 08:58

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.07.2017 13:38 napsal/a:
 

Dobrý den,

Obecně platí, že v době pracovní neschopnosti není zakázáno pracovat nebo podnikat. Ale za předpokladu, že výkon dané práce je v souladu s podmínkami, resp. nekoliduje s povinnostmi, které máte jako práce neschopná.

To, co je zakázáno, je výkon stejné práce (pojištěné činnosti), na základě které jsou vypláceny nemocenské dávky. Není tedy možné pracovat pro stejného zaměstnavatele a vykonávat pro něj stejnou práci (jinou práci pro stejného zaměstnavatele by už bylo možné vykonávat). Nebo není možné osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnosti, pokud by nemocenské dávky byly vypláceny na základě této SVČ.

Viz konkrétně paragraf 16, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006

§ 16 Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

Jinak ale vykonávání zaměstnání (nebo obecněji výdělečné činnosti) není nijak zakázáno. Ovšem za předpokladu, že tím nebudou porušeny povinnosti, které máte v době, kdy jste v pracovní neschopnosti.

Mezi tyto povinnosti patří především dodržování režimu povolených vycházek. Výkon práce na DPP tedy nesmí kolidovat s povolenými vycházkami. Pokud pracujete z domu, pak je to v pořádku, pokud byste musela někam chodit, pak to můžete dělat jen v době vycházek.

Je také nutné brát ohled na dodržování léčebného režimu stanoveného vaším lékařem. Čistě teoreticky – pokud by vám lékař zakázal delší sezení (například z důvodu nějakého zdravotního problému se zády) a vy doma při práci trávila několik hodin denně sezením, bylo by to špatně. Byť by se zrovna toto asi jen obtížně prokazovalo.

Je zde ale ještě jedno omezení, které se týká vašeho případu. Aktuálně jste nezaměstnaná a čerpáte nemocenské dávky na základě předchozího skončeného zaměstnání. Pokud by vám v tomto novém zaměstnání vznikla účast na nemocenském pojištění (při práci na DPP je to při příjmu nad 10000 Kč měsíčně), pak by dle mého měli nemocenské dávky náležet z tohoto nového zaměstnání a tím byste jej už pak nemohla dále vykonávat – v tomto případě totiž nejde o souběh dvou různých zaměstnání (pojištěných činnosti), kdy byste na základě jedné čerpala nemocenské dávky a druhou dále vykonávala.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,