Vyměřovací základ pro PPM – jak se počítá?

Dobrý den,

vím, že pro nárok na PPM je nutno splnit účast 270 dnů na nemocenském pojištění a běžně se počítá z příjmů za posledních 12 měsíců.

Když jsem po skončení rodičovské (poslední 2 roky bez zaměstnavatele) nastoupila do nového zaměstnání, pracovala jsem pouze čtyři měsíce a nyní jsem v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, bude můj vyměřovací základ pro následující PPM 4x mzda/4 měsíce nebo 4x mzda/12 měsíců?

Moc děkuji

Dotaz poslal/a: Hana Š., 12.06.2017 13:15

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.06.2017 15:58 napsal/a:
 

Dobrý den,

Výpočet denního vyměřovacího základu pro nemocenské dávky (tedy včetně PPM) je upraven příslušným zákonem, konkrétně se jedná o zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

(2) Vyměřovacím základem zaměstnance je úhrn vyměřovacích základů pro pojistné na důchodové pojištění za jednotlivé kalendářní měsíce v rozhodném období. Vyměřovacím základem osoby samostatně výdělečně činné je úhrn měsíčních základů v rozhodném období, z nichž tato osoba zaplatila pojistné na pojištění. Do úhrnu vyměřovacích základů pro pojistné na důchodové pojištění podle věty první se zahrnují i ty vyměřovací základy, z nichž nebylo odvedeno pojistné z důvodu překročení maximálního vyměřovacího základu; do úhrnu měsíčních vyměřovacích základů podle věty druhé se zahrnují jen ty měsíční vyměřovací základy, z nichž bylo odvedeno pojistné v souladu se zvláštním právním předpisem.

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.

Z výše uvedené citace tedy vyplývá, že by se výše PPM počítala jen z posledních 4 měsíců. Tedy ve velmi zjednodušené podobě ((4*mzda)/počet dní) = vyměřovací základ.

Spíše je ale otázka, jak to máte s účastí na nemocenském pojištění. Pokud jste nyní v zaměstnání jen 4 měsíce a poslední dva roky jste byla nezaměstnaná (bez zaměstnavatele) a čerpala rodičovský příspěvek, pak podmínku 270 dní splňovat nebudete.  Viz paragraf 32 stejného zákona:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Doba na rodičovské dovolené se běžně započítává jako účast na nemocenském pojištění. Ovšem za předpokladu, že v době rodičovské jste zaměstnána, a v zaměstnání čerpáte rodičovskou dovolenou. Pokud nejste zaměstnána, pak se to do účasti na nemocenském pojištění započítat nedá.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,