Výpočet a nárok mateřské dovolené

Dobrý den, prosím můžete mi poradit?

Do konce roku 2016 bych chtěla otěhotnět. Mateřská dovolená se počítá z měsíční hrubé mzdy? Mateřskou dovolenou vyplácí OSSZ? Jsem rok a půl zaměstnaná a moje měsíční hrubá mzda činí 8.500,- Kč. Znamená to tedy, že moje měsíční mateřská by činila 5.880,- Kč? Z

Zaměstnavatel mi nedávno oznámil, že mě němá z čeho platit – je ve ztrátě a nabídl mi, zda bych u něho nadále nepracovala na zkrácený úvazek.

Pokud se tedy ale mateřská dovolená počítá z hrubé mzdy, je pro mě tato nabídka nezajímavá. Pokud na zkrácený úvazek nepřistoupím, musím od 1. 4. 2016 nastoupit do práce jiné.

Jak dlouho bych v nové práci musela pracovat, abych měla nárok na mateřskou dovolenou a jak se mateřská následně vypočítává?

Mnohokrát Vám děkuji za odpověď

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Misaca, 02.02.2016 13:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.02.2016 17:38 napsal/a:

Dobrý den,

pro výpočet výše PPM (peněžitá pomoc v mateřství, neboli „mateřská“) je rozhodující tzv. denní vyměřovací základ. Ten se opravdu počítá z hrubého příjmu a pro jeho stanovení platí tato obecná pravidla:

  • Pokud poslední zaměstnání trvá delší dobu než 12 měsíců, pak se započtou příjmy za těchto posledních 12 měsíců (měsíc, ve kterém je podávána žádost o PPM se, jež nezohlední). Zjednodušeně se to tedy spočítá tak že u Vás by to bylo (12*8500 Kč)/365 = 279,45 Kč na den.

V takovém případě by výše PPM byla 196 Kč na den (70% z denního vyměřovacího základu), tj. 5880 Kč za měsíc (resp. za 30 kalendářních dní, v případě kratšího/delšího měsíce by se částka lehce měnila).

  • Pokud ale poslední zaměstnání trvá kratší sobu než 12 měsíců, tak se započítávají příjmy z tohoto posledního zaměstnání
  • Doba v posledním zaměstnání není až tak rozhodující, resp. pouze pokud by Vaše poslední zaměstnání před nástupem na mateřskou dovolenou trvalo dobu kratší než 7 dní, pak by se jako rozhodné období uvažoval předchozí rok.

Více viz zákon o nemocenském pojištění, tj., zákon číslo187/2006 Sb., zákon o nemocenském pojištění, dále pak paragraf § 18

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.

(5) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v kalendářním měsíci, v němž vzniklo pojištění zaměstnance, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce tohoto kalendářního měsíce a pokud zaměstnání netrvalo do konce tohoto kalendářního měsíce, do dne, kterým doba zaměstnání skončila.

(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Mateřská po rodičovské dovolené – ukončené zaměstnání

-

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v následující situaci. Do dne 13. 9. 2020 jsem byla na tříleté rodičovské dovolené a byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Poté jsem na týden nastoupila do práce a následně jsem podala výpověď. Od té doby jsem vedena na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Nyní syna konečně […]

Zobrazit odpověď

Nárok na druhou mateřskou – podnikání v průběhu RD

-

Dobrý den, jsem na RD a mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou. V průběhu RD jsem si založila podnikání na vedlejší činnost. Pokud jsem OSVČ jen na vedlejší činnost, rozumím tomu správně, že nárok na druhou mateřskou mi to neovlivní, protože nemocenské pojištění za mě stále platí zaměstnavatel? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na mateřskou po převzetí dítěte do péče, i když já ne?

-

Jsem již několik let v domácnosti (na VZP vedená jako, že pečuji o děti, bez dluhu). Mám nárok na mateřskou nebo „jen“ rodičovskou? A je popřípadě možné, aby si partner (zaměstnaný) po převzetí dítěte do péče požádal po šesti týdnech o mateřskou, když bych já měla nárok pouze na rodičovskou?? Děkuji

Zobrazit odpověď

Vyplácení mateřské z druhého HPP

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se mi bude zahrnovat do vyplácení mateřské i výpočet z druhého HPP když mi skončil 4. 9. 2020 kvůli Covid-19. Splňuji podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní za poslední dva roky. Druhý HPP stále pokračuje. Termín porodu mám 29. 6. 2021 a […]

Zobrazit odpověď