Výpočet mateřské po rodičovské a DPČ

Dobrý den,

mám dotaz ohledně výpočtu mé PPM.

Jsem zaměstnanec jednoho zaměstnavatele, před třemi roky jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, která skončí teď v červnu 2017.

Zároveň od září 2016 pracuji na DPČ u stejného zaměstnavatele (vykonávám jinou činnost na poloviční úvazek, stále vedena jako zaměstnanec).

V tuto chvíli zvažuji další smlouvu na DPČ, nejspíš tedy s nutností podepsat zároveň žádost o neplacené volno?

Zároveň jsem znovu těhotná – termín porodu na podzim 2018 a zajímalo by mě, z čeho se pak bude počítat má druhá mateřská, zda z mé mzdy před odchodem na první mateřskou nebo z mé mzdy na DPČ?

Mzda je ve stejné výši, ale v poměru k mému úvazku – tedy měsíčně polovina platu, který jsem měla před první PPM.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Kateřina H., 09.06.2017 20:56
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.06.2017 15:38 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud tomu správně rozumím, pak aktuálně jste zaměstnaná u zaměstnavatele A na HPP, u kterého čerpáte rodičovskou dovolenou, a ta bude končit. Současně u zaměstnavatele A vykonáváte práci na DPČ. A nyní zvažujete ještě výkon práce pro jiného zaměstnavatele (B) na DPČ?

Nebo to bude nová smlouvu na DPČ pro stejného zaměstnavatele A? Trochu se ztrácím v tom neplaceném volnu, které v dotazu zmiňujete.

Pokud vám skončí rodičovská dovolená, tak byste se měla vracet do zaměstnání. Pokud už stejně pracujete pro stejného zaměstnavatele na DPČ, tak mi trochu nedává smysl, abyste u HPP čerpala neplacené volno, ale současně vykonávala stejnou práci pro stejného zaměstnavatele na DPČ? Pokud váš dotaz špatně chápu, tak jej prosím upřesněte.

Každopádně co se týká nároku na PPM u druhého dítěte – pokud máte termín porodu někdy na podzim 2017, pak to bude do 4 roků věku prvního dítěte. Pokud tedy v době zahájení PPM na druhé dítě budete stále zaměstnána u stejného zaměstnavatele, pak se při výpočtu PPM na druhé dítě bude přihlížet jak k případnému příjmu po skončení rodičovské dovolené (pokud byste tedy po skončení RD pracovala pro stejného zaměstnavatele), tak i k příjmům před první mateřskou dovolenou.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Pokud by vám PPM na základě příjmu po skončení rodičovské vycházela nižší než ta, na kterou byste měla nárok na základě příjmu před první mateřskou, pak máte nárok na tu vyšší.

Co se pak týká souběhu HPP a DPČ – jedná se o dvě různá zaměstnání. Pokud jsou v obou splněny podmínky pro nárok na PPM, pak můžete mít nárok na PPM z obou zaměstnání. Prakticky se jedná o to, že pokud u DPČ za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění (je sjednán příjem vyšší než 2500 Kč měsíčně), pak vzhledem k tomu, že na DPČ pracujete již cca 3/4  roku, splňujete i zde podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění.

Viz paragraf 32:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Pokud bude výkon této činnosti pokračovat až do zahájení PPM, pak byste měla mít nárok na PPM i z této druhé smlouvy. V tom případě by pak výsledná PPM mohla činit součet onou částek (PPM na základě HPP a PPM na základě DPČ).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď