Výpočet mateřské po rodičovské a DPČ

Dobrý den,

mám dotaz ohledně výpočtu mé PPM.

Jsem zaměstnanec jednoho zaměstnavatele, před třemi roky jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, která skončí teď v červnu 2017.

Zároveň od září 2016 pracuji na DPČ u stejného zaměstnavatele (vykonávám jinou činnost na poloviční úvazek, stále vedena jako zaměstnanec).

V tuto chvíli zvažuji další smlouvu na DPČ, nejspíš tedy s nutností podepsat zároveň žádost o neplacené volno?

Zároveň jsem znovu těhotná – termín porodu na podzim 2018 a zajímalo by mě, z čeho se pak bude počítat má druhá mateřská, zda z mé mzdy před odchodem na první mateřskou nebo z mé mzdy na DPČ?

Mzda je ve stejné výši, ale v poměru k mému úvazku – tedy měsíčně polovina platu, který jsem měla před první PPM.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Kateřina H., 09.06.2017 20:56
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.06.2017 15:38 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud tomu správně rozumím, pak aktuálně jste zaměstnaná u zaměstnavatele A na HPP, u kterého čerpáte rodičovskou dovolenou, a ta bude končit. Současně u zaměstnavatele A vykonáváte práci na DPČ. A nyní zvažujete ještě výkon práce pro jiného zaměstnavatele (B) na DPČ?

Nebo to bude nová smlouvu na DPČ pro stejného zaměstnavatele A? Trochu se ztrácím v tom neplaceném volnu, které v dotazu zmiňujete.

Pokud vám skončí rodičovská dovolená, tak byste se měla vracet do zaměstnání. Pokud už stejně pracujete pro stejného zaměstnavatele na DPČ, tak mi trochu nedává smysl, abyste u HPP čerpala neplacené volno, ale současně vykonávala stejnou práci pro stejného zaměstnavatele na DPČ? Pokud váš dotaz špatně chápu, tak jej prosím upřesněte.

Každopádně co se týká nároku na PPM u druhého dítěte – pokud máte termín porodu někdy na podzim 2017, pak to bude do 4 roků věku prvního dítěte. Pokud tedy v době zahájení PPM na druhé dítě budete stále zaměstnána u stejného zaměstnavatele, pak se při výpočtu PPM na druhé dítě bude přihlížet jak k případnému příjmu po skončení rodičovské dovolené (pokud byste tedy po skončení RD pracovala pro stejného zaměstnavatele), tak i k příjmům před první mateřskou dovolenou.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Pokud by vám PPM na základě příjmu po skončení rodičovské vycházela nižší než ta, na kterou byste měla nárok na základě příjmu před první mateřskou, pak máte nárok na tu vyšší.

Co se pak týká souběhu HPP a DPČ – jedná se o dvě různá zaměstnání. Pokud jsou v obou splněny podmínky pro nárok na PPM, pak můžete mít nárok na PPM z obou zaměstnání. Prakticky se jedná o to, že pokud u DPČ za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění (je sjednán příjem vyšší než 2500 Kč měsíčně), pak vzhledem k tomu, že na DPČ pracujete již cca 3/4  roku, splňujete i zde podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění.

Viz paragraf 32:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Pokud bude výkon této činnosti pokračovat až do zahájení PPM, pak byste měla mít nárok na PPM i z této druhé smlouvy. V tom případě by pak výsledná PPM mohla činit součet onou částek (PPM na základě HPP a PPM na základě DPČ).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Mohu si vybrat rodičovský příspěvek jednorázově naráz?

-

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek s délkou na tři roky. Synovi budou tři roky v březnu 2022. Já bych ale měla od ledna 2022, nastoupit do práce. Tedy dříve, než budu mít dobraný rodičovský příspěvek. Můj dotaz je, zda lze rodičovský příspěvek zrušit a zbývající částku si vybrat naráz? A druhý dotaz je, pokud to […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď