Výpočet nemocenské při práci na zkrácený úvazek

Dobrý den,

Jsem momentálně na rodičáku, který mi končí 31. 8. 2017 a nastupuji do práce, kde jsem od roku 2011 a od začátku mateřské sem chodím na zkrácený úvazek. Mám to jako dodatek ke smlouvě. Vydělám si měsíčně max. 5 tisíc Kč.

S manželem jsme začali uvažovat o druhém dítěti. Při prvním těhu jsem byla na rizikovém, teď bych ho měla znova. Bylo mi řečeno, že by se mi nemocenská počítala z toho, co jsem s přivydělala během rodičák.

Přijde mi to hrozně nefér. Pro dobrotu na žebrotu. Chtěla jsem během rodičovské pomoct rodinnému rozpočtu a nakonec na tom budeme bití. A tak bych to od Vás chtěla potvrdit / vyvrátit, opravdu by se mi to z toho počítalo?

Nebo ze mzdy před nástupem na nemocenskou a následně mateřskou? Jelikož bydlíme v generačním domečku s rodiči, neměli bychom nárok ani na nějaké příspěvky na bydlení atd. Přestože jsme samostatná jednotka a platíme rodičům za bydlení, protože dům kupovali na hypotéku, kterou pořád platí.

Kdybych dostávala měsíčně jen cca 2 tisíce, nemůžeme si druhé dítě dovolit :-(

Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dotaz poslal/a: Radka Horáková, 12.07.2017 07:51
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.07.2017 13:57 napsal/a:

Dobrý den,

Výše nemocenských dávek se odvíjí od toho, jaký je stanoven denní vyměřovací základ. Ten se pak počítá zpravidla z posledních 12 měsíců. Pokud byste byla na rodičovské dovolené a během ní nepracovala, a neměla tedy příjem, ze kterého by se daly počítat nemocenské dávky, pak ano, vycházelo by se z příjmů před rodičovskou, resp. mateřskou dovolenou.

V případě, že během rodičovské dovolené vykonáváte zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění, pak by se denní vyměřovací základ počítal z tohoto příjmu.

Něco jiného by pak ale byla peněžitá pomoc v mateřství. U ní je výjimka, že pokud byste byla zaměstnána u stejného zaměstnavatele a zahajovala „mateřskou“ (čerpání peněžité pomoci v mateřství) do 4 roků věku prvního dítěte, pak by se porovnával vyměřovací základ na základě příjmů během/po skončení rodičovské s tím, který jste měla před první mateřskou, a výpočet PPM by se pak prováděl podle toho vyššího. Viz paragraf 19, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Co se týká nároku na příspěvek na bydlení – zde bude záležet především na tom, jestli jsou v daném domě dvě samostatné bytové jednotky. Pokud ano, pak si můžete požádat o příspěvek na bydlení – za předpokladu, že zde máte uzavřenou nájemní smlouvu, a že zde máte vy nebo manžel trvalé bydliště.

Pokud by v daném domě nebyly dvě samostatné bytové jednotky, pak je sice také možné žádat o příspěvek, v tom případě by ale žádali rodiče (majitelé), a byli byste posuzováni jako společná domácnost.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v rodinném domě

-

Dobrý den, žiji v rodinném domku, kde mi nic nepatří, přemýšlím požádat majitele (2 syny) o nájemní smlouvu. Nájem po mně chtít nebudou. První dotaz je tedy, zda postačí napsat do nájemní smlouvy, nájem za symbolickou  1 Kč. Jako formalitu, že nájemní smlouvu k žádosti na příspěvek na bydlení doložím. Druhý dotaz, se týká, že […]

Zobrazit odpověď

Dotaz na řešení odejmutí dávek hmotné nouze

-

Dobrý den, obrátila se na nás nájemnice našeho bytu, která které byly odejmuty dávky hmotné nouze. Důvodem bylo zjištění, že v době kontroly sociální pracovnice se v bytě zdržovala sestra naší nájemnice, která nemá v bytě trvalé bydliště. Sociální pracovnice žádá po naší nájemnici, aby doložila, že její sestra v bytě trvale nebydlí. Nestačí prý […]

Zobrazit odpověď