Výpočet podpory v nezaměstnanosti po skončení rodičovské

Dobrý den,

mám dotaz ohledně podpory v nezaměstnanosti.

K 6. červenci mi končí dvouletá rodičovská dovolená. Smlouva v mém zaměstnání na dobu určitou mi doběhla před necelými dvěma lety (během mé mateřské dovolené).

K 6. 7.2017 budu nezaměstnaná, a jestli správně rozumím, podpora v nezaměstnanosti se mi bude počítat ze základu 11500 Kč (dvouletá rodičovská, jako náhradní doba).

Dotaz: kdybych si našla zaměstnání například od 1. 7. 2017, a z nějakého důvodu by se mi nepovedlo zvládat plny úvazek s péčí o dítě, a dala bych výpověď po několika týdnech, nebo po měsíci ve zkušební době, z jakého základu by se prosím počítala podpora v nezaměstnanosti?

Z výše platu anebo z výše rodičovské podpory? V době kdy mi smlouva vypršela jsem podporu nepobírala a po mateřské ihned nastoupila na rodičovskou.

Předem moc děkuji.

Dotaz poslal/a: Katerina S., 18.03.2017 20:58
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.06.2017 17:51 napsal/a:

Dobrý den,

Tak nejprve uvedu na správnou míru, jak je to s výpočtem podpory v nezaměstnanosti po skončení rodičovské. Rodičovský příspěvek, který jste dostávala v posledních dvou letech (zmíněných 11500 Kč) je sociální dávka. Z té se pak nedá počítat podpora v nezaměstnanosti.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti se provádí z průměrné mzdy v rozhodném období. U vás ale vzhledem k tomu, že pracovní poměr již skončil před delší dobou, není možné takto vypočítat podporu.

V takovém případě se pak výpočet podpory v nezaměstnanosti provádí na základě průměrné mzdy v ČR v předchozím roce. Nyní by se to tedy počítalo z 28 232 Kč. Za první dva měsíce pak máte nárok na 15% z této částky, další dva pak 12%, a zbytek doby už jen 11%. Čili to není mnoho. Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 51:

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže  

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

Doba, kdy jste byla doma s dítětem a dostávala rodičovský příspěvek, se pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti považuje právě za onu „náhradní dobu“. Nárok na podporu v nezaměstnanosti tak máte, i když jste třeba poslední dva roky nepracovala.

Pokud byste od 1. 7. 2017 nastoupila do nového zaměstnání a nějakou dobu zde pracovala, třeba i jen několik týdnů, pak stále máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Stále totiž budete splňovat podmínku minimální doby důchodového pojištění 12 měsíců za poslední dva roky, tudíž nárok na podporu máte.

Po ukončení nového pracovního poměru by se již ale výše podpory měla odvíjet z příjmu ze zaměstnání. A to, i kdybyste tam pracovala jen nějakou kratší dobu. V takovém případě se pak nevychází z průměrného příjmu, ale z tzv. pravděpodobného příjmu – tedy z toho kolik byste si v zaměstnání vydělala, pokud byste tam pracovala dostatečně dlouhou dobu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď