Výpočet podpory v nezaměstnanosti po skončení rodičovské

Dobrý den,

mám dotaz ohledně podpory v nezaměstnanosti.

K 6. červenci mi končí dvouletá rodičovská dovolená. Smlouva v mém zaměstnání na dobu určitou mi doběhla před necelými dvěma lety (během mé mateřské dovolené).

K 6. 7.2017 budu nezaměstnaná, a jestli správně rozumím, podpora v nezaměstnanosti se mi bude počítat ze základu 11500 Kč (dvouletá rodičovská, jako náhradní doba).

Dotaz: kdybych si našla zaměstnání například od 1. 7. 2017, a z nějakého důvodu by se mi nepovedlo zvládat plny úvazek s péčí o dítě, a dala bych výpověď po několika týdnech, nebo po měsíci ve zkušební době, z jakého základu by se prosím počítala podpora v nezaměstnanosti?

Z výše platu anebo z výše rodičovské podpory? V době kdy mi smlouva vypršela jsem podporu nepobírala a po mateřské ihned nastoupila na rodičovskou.

Předem moc děkuji.

Dotaz poslal/a: Katerina S., 18.03.2017 20:58
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.06.2017 17:51 napsal/a:

Dobrý den,

Tak nejprve uvedu na správnou míru, jak je to s výpočtem podpory v nezaměstnanosti po skončení rodičovské. Rodičovský příspěvek, který jste dostávala v posledních dvou letech (zmíněných 11500 Kč) je sociální dávka. Z té se pak nedá počítat podpora v nezaměstnanosti.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti se provádí z průměrné mzdy v rozhodném období. U vás ale vzhledem k tomu, že pracovní poměr již skončil před delší dobou, není možné takto vypočítat podporu.

V takovém případě se pak výpočet podpory v nezaměstnanosti provádí na základě průměrné mzdy v ČR v předchozím roce. Nyní by se to tedy počítalo z 28 232 Kč. Za první dva měsíce pak máte nárok na 15% z této částky, další dva pak 12%, a zbytek doby už jen 11%. Čili to není mnoho. Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 51:

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže  

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

Doba, kdy jste byla doma s dítětem a dostávala rodičovský příspěvek, se pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti považuje právě za onu „náhradní dobu“. Nárok na podporu v nezaměstnanosti tak máte, i když jste třeba poslední dva roky nepracovala.

Pokud byste od 1. 7. 2017 nastoupila do nového zaměstnání a nějakou dobu zde pracovala, třeba i jen několik týdnů, pak stále máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Stále totiž budete splňovat podmínku minimální doby důchodového pojištění 12 měsíců za poslední dva roky, tudíž nárok na podporu máte.

Po ukončení nového pracovního poměru by se již ale výše podpory měla odvíjet z příjmu ze zaměstnání. A to, i kdybyste tam pracovala jen nějakou kratší dobu. V takovém případě se pak nevychází z průměrného příjmu, ale z tzv. pravděpodobného příjmu – tedy z toho kolik byste si v zaměstnání vydělala, pokud byste tam pracovala dostatečně dlouhou dobu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď