Výpočet podpory v nezaměstnanosti po skončení rodičovské

Dobrý den,

mám dotaz ohledně podpory v nezaměstnanosti.

K 6. červenci mi končí dvouletá rodičovská dovolená. Smlouva v mém zaměstnání na dobu určitou mi doběhla před necelými dvěma lety (během mé mateřské dovolené).

K 6. 7.2017 budu nezaměstnaná, a jestli správně rozumím, podpora v nezaměstnanosti se mi bude počítat ze základu 11500 Kč (dvouletá rodičovská, jako náhradní doba).

Dotaz: kdybych si našla zaměstnání například od 1. 7. 2017, a z nějakého důvodu by se mi nepovedlo zvládat plny úvazek s péčí o dítě, a dala bych výpověď po několika týdnech, nebo po měsíci ve zkušební době, z jakého základu by se prosím počítala podpora v nezaměstnanosti?

Z výše platu anebo z výše rodičovské podpory? V době kdy mi smlouva vypršela jsem podporu nepobírala a po mateřské ihned nastoupila na rodičovskou.

Předem moc děkuji.

Dotaz poslal/a: Katerina S., 18.03.2017 20:58
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.06.2017 17:51 napsal/a:

Dobrý den,

Tak nejprve uvedu na správnou míru, jak je to s výpočtem podpory v nezaměstnanosti po skončení rodičovské. Rodičovský příspěvek, který jste dostávala v posledních dvou letech (zmíněných 11500 Kč) je sociální dávka. Z té se pak nedá počítat podpora v nezaměstnanosti.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti se provádí z průměrné mzdy v rozhodném období. U vás ale vzhledem k tomu, že pracovní poměr již skončil před delší dobou, není možné takto vypočítat podporu.

V takovém případě se pak výpočet podpory v nezaměstnanosti provádí na základě průměrné mzdy v ČR v předchozím roce. Nyní by se to tedy počítalo z 28 232 Kč. Za první dva měsíce pak máte nárok na 15% z této částky, další dva pak 12%, a zbytek doby už jen 11%. Čili to není mnoho. Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 51:

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže  

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

Doba, kdy jste byla doma s dítětem a dostávala rodičovský příspěvek, se pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti považuje právě za onu „náhradní dobu“. Nárok na podporu v nezaměstnanosti tak máte, i když jste třeba poslední dva roky nepracovala.

Pokud byste od 1. 7. 2017 nastoupila do nového zaměstnání a nějakou dobu zde pracovala, třeba i jen několik týdnů, pak stále máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Stále totiž budete splňovat podmínku minimální doby důchodového pojištění 12 měsíců za poslední dva roky, tudíž nárok na podporu máte.

Po ukončení nového pracovního poměru by se již ale výše podpory měla odvíjet z příjmu ze zaměstnání. A to, i kdybyste tam pracovala jen nějakou kratší dobu. V takovém případě se pak nevychází z průměrného příjmu, ale z tzv. pravděpodobného příjmu – tedy z toho kolik byste si v zaměstnání vydělala, pokud byste tam pracovala dostatečně dlouhou dobu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď