Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM.

Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022.

Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM.

Dočetla jsem se, že se počítá 12 kalendářních dnů zpětně. Není mi ovšem jasné, jestli se počítá i výše neschopenky a počet dní na neschopence – to pak hodně změní ten průměr, pokud ano.

Předem děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: Viktorie, 10.01.2022 11:13
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.01.2022 18:57 napsal/a:

Dobrý den,

Velmi zjednodušeně – pracovní neschopnost (neschopenka) a nemocenské dávky před začátkem PPM, nemají žádný negativní vliv, na výpočet výše PPM.

Pro výpočet peněžité pomoci v mateřství, je rozhodující denní vyměřovací základ. Ten se zpravidla stanoví na základě předchozích 12 měsíců (před měsícem, ve kterém je nástup na PPM). Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb. paragraf 18, odstavec 3:

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

Denní vyměřovací základ se (zjednodušuji) určí tak, že se vaše hrubá mzda, dělí počtem kalendářních dní. Příjem typu nemocenské dávky (nebo i některé další příjmy) do toho výpočtu nijak nevstupují.

Počet dní, kterými se dělí váš příjem (hrubá mzda) se snižuje, o počet dní pracovní neschopnosti. Tj. denní vyměřovací základ se vám vypočítá na základě vašeho příjmu v zaměstnání a na základě doby, kdy jste skutečně pracovala – neschopenka se vyloučí (viz odstavec 7, paragraf 18)

Viz odstavec 1, paragraf 18:

(1) Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, pokud se dále nestanoví jinak; jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (odstavec 7), snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Denní vyměřovací základ se zaokrouhluje s přesností na 2 platná desetinná místa.

Tj. vyměřovací základ by se dal spočítat jako součet hrubé mzdy, která vám spadá do období předchozích 12 měsíců, před měsícem ve kterém budete mít nástup na PPM, a ten se dělí počtem kalendářních dní, od kterých se odečte počet kalendářních dní v pracovní neschopnosti (365 - XX dní).

Výsledkem je pak denní vyměřovací základ, který se dále upravuje (redukční hranice – ty se od 1. 1. 2022 mírně zvýšily).

PPM je 70% z redukovaného denního vyměřovacího základu. PPM, se stejně jako ostatní nemocenské dávky, vyplácí za každý kalendářní den, po dobu 28 týdnů (jedno dítě) nebo 37 týdnů (dvojčata nebo vícerčata).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď