Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

Dobrý den,

chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM.

V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá).

V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici.

Ráda bych se proto zeptala, zda jakého výdělku se mi bude PPM vypočítávat nyní u druhého dítěte (termín porodu červen 2018)?

Moc děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Anna R., 14.04.2018 11:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.04.2018 03:04 napsal/a:

Dobrý den,

v případě, že máte více zaměstnaní, a pokud jsou v obou splněny příslušné podmínky, tak máte nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) z obou zaměstnání. Pro každé zaměstnání by se PPM vypočítala samostatně, a vy byste pak měla nárok na PPM ve výši odpovídající součtu PPM vypočítané z jednotlivých zaměstnání.

Co se týká vaší práce na HPP, kde jste nyní na rodičovské dovolené – tak tam máte na PPM („mateřskou“) určitě nárok. Splňujete jak podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění, tak i to, že jste stále zaměstnána (to, že jste na rodičovské dovolené, nehraje žádnou roli).

Vzhledem k tomu, že budete „mateřskou“ zahajovat do 4 roků prvního dítěte, tak bude výše PPM z vašeho hlavního pracovního poměru stejná, jako u prvního dítěte – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Co se týká vaší druhé práce (DPČ), vzhledem k udávanému příjmu předpokládám, že za vás zaměstnavatel platí nemocenské pojištění (u DPČ, pokud je sjednán příjem vyšší než 2500 Kč měsíčně, tak zaměstnavatel odvádí sociální, zdravotní a nemocenské pojištění).

Vzhledem k tomu, jak dlouho již tuto DPČ vykonáváte, byste i zde měla splňovat podmínky pro nárok na PPM. V takovém případě by se vám mateřská počítala i z tohoto druhého zaměstnání. Vycházelo by se z příjmů za posledních 12 měsíců. Při příjmu 16000 Kč měsíčně by to bylo 369 Kč na jeden kalendářní den, resp. 11 070 Kč na měsíc (30 dní).

Výsledná PPM by pak měla odpovídat tomu, na co budete mít nárok z HPP (vychází se ze stejného příjmu jako u prvního dítěte), a tomu na co budete mít nárok z DPČ.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď

HPP, DPČ, rodičovský příspěvek a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP ve firmě A, ale momentálně jsem na rodičovské dovolené od 10/2021. Od 04/2022 mám smlouvu na DPČ ve firmě B s průměrným výdělkem 10.000 Kč. Pracuji z domova, syn nenavštěvuje školku. Jsem znovu těhotná a porodit bych měla v 6/2024. Lze při pobírání rodičovského příspěvku jít ve firmě B […]

Zobrazit odpověď