Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

Dobrý den,

chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM.

V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá).

V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici.

Ráda bych se proto zeptala, zda jakého výdělku se mi bude PPM vypočítávat nyní u druhého dítěte (termín porodu červen 2018)?

Moc děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Anna R., 14.04.2018 11:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.04.2018 03:04 napsal/a:

Dobrý den,

v případě, že máte více zaměstnaní, a pokud jsou v obou splněny příslušné podmínky, tak máte nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) z obou zaměstnání. Pro každé zaměstnání by se PPM vypočítala samostatně, a vy byste pak měla nárok na PPM ve výši odpovídající součtu PPM vypočítané z jednotlivých zaměstnání.

Co se týká vaší práce na HPP, kde jste nyní na rodičovské dovolené – tak tam máte na PPM („mateřskou“) určitě nárok. Splňujete jak podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění, tak i to, že jste stále zaměstnána (to, že jste na rodičovské dovolené, nehraje žádnou roli).

Vzhledem k tomu, že budete „mateřskou“ zahajovat do 4 roků prvního dítěte, tak bude výše PPM z vašeho hlavního pracovního poměru stejná, jako u prvního dítěte – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Co se týká vaší druhé práce (DPČ), vzhledem k udávanému příjmu předpokládám, že za vás zaměstnavatel platí nemocenské pojištění (u DPČ, pokud je sjednán příjem vyšší než 2500 Kč měsíčně, tak zaměstnavatel odvádí sociální, zdravotní a nemocenské pojištění).

Vzhledem k tomu, jak dlouho již tuto DPČ vykonáváte, byste i zde měla splňovat podmínky pro nárok na PPM. V takovém případě by se vám mateřská počítala i z tohoto druhého zaměstnání. Vycházelo by se z příjmů za posledních 12 měsíců. Při příjmu 16000 Kč měsíčně by to bylo 369 Kč na jeden kalendářní den, resp. 11 070 Kč na měsíc (30 dní).

Výsledná PPM by pak měla odpovídat tomu, na co budete mít nárok z HPP (vychází se ze stejného příjmu jako u prvního dítěte), a tomu na co budete mít nárok z DPČ.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mám nárok na mateřský nebo rodičovský příspěvek – dlouhodobý pobyt v Anglii?

-

Dobrý den, již nějakou dobu žiji v Anglii, pracuji tady jako dobrovolník pro charitu (nedostávám výplatu, nemám pracovní smlouvu, jen tady pomáhám za byt a stravu). Před příjezdem do Anglie jsem 2 roky pracovala v ČR a několik měsíců jsem byla vedena na Úřadu práce (zařizovala jsem své mezinárodní stěhování). V lednu 2021 jsem na […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po rodičovské dovolené – ukončené zaměstnání

-

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v následující situaci. Do dne 13. 9. 2020 jsem byla na tříleté rodičovské dovolené a byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Poté jsem na týden nastoupila do práce a následně jsem podala výpověď. Od té doby jsem vedena na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Nyní syna konečně […]

Zobrazit odpověď

Nárok na druhou mateřskou – podnikání v průběhu RD

-

Dobrý den, jsem na RD a mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou. V průběhu RD jsem si založila podnikání na vedlejší činnost. Pokud jsem OSVČ jen na vedlejší činnost, rozumím tomu správně, že nárok na druhou mateřskou mi to neovlivní, protože nemocenské pojištění za mě stále platí zaměstnavatel? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď