Výpověď podaná zaměstnancem a nárok na odstupné?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, od 03. 11. 2014 marodím. Pracuji jako uklízečka. Po půl roce od nástupu mi začal otékat obličej a praskat ruce. Testy ale ukázaly, že to není nemoc z povolání. Jedná se o atopickou dispozici. Musím se vyvarovat alergenům, chemickým prostředkům a vlhkému, prašnému a špinavému prostředí. Dne 30. 06. 2015 ukončím neschopnost. Lékař mi řekl, že práce uklízečky pro mě není vyhovující. Mám nárok na odstupné? Ještě musím ke své závodní lékařce, ta mi musí napsat, zda je pro mně práce vhodná nebo ne. Je to důležité, co se týče odstupného? V práci mi řekli, že nárok na odstupné nemám. Ruce mi i po této době stále praskají. Lékař mi doporučil, abych si zažádala o částečný invalidní důchod. Nevím, jak se k tomu mám postavit. Děkuji

Dotaz poslal/a: Kateřina Nová, 23.06.2015 20:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.06.2015 15:01 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká odstupného tak to je upraveno příslušným zákonem – konkrétně se jedná Zákoník práce - č. 262/2006 Sb., díl 8, paragraf 67 – 68.

Na odstupné máte jako zaměstnanec nárok pouze v případě, že je výpověď podána ze strany zaměstnavatele. Pokud se jedná o ukončení pracovního poměru dohodou (s výjimkou situací, kdy je ukončení dohodou uzavíráno z důvodů rušení zaměstnavatele, přemístění zaměstnavatele nebo jeho části nebo stane-li se zaměstnanec nadbytečným), nebo o výpověď ze strany zaměstnance, pak zaměstnavatel nemá žádnou povinnost vyplácet odstupné.

Je sice poměrně běžné, že i v takových případech může zaměstnavatel nějaké „odstupné“ vyplatit, zde se ale jedná o dobrovolnou dohodu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. V případě ukončení pracovního poměru dohodou nebo při výpovědi ze strany zaměstnance není zákonný nárok na odstupné.

Jestli správně rozumím Vašemu dotazu, tak budete ukončovat pracovní poměr Vy, a to ze zdravotních důvodů. V takovém případě pak opravdu zaměstnavatel nemá povinnost vám platit odstupné.

Jiná situace by byla, pokud by se jednalo o výpověď ze strany zaměstnavatele. V takovém případě je pouze několik specifických situací, kdy zaměstnavatel nemusí vyplatit odstupné. Jedná se o případy, kdy je podávána výpověď třeba z důvodu hrubého porušení pracovní kázně.

Na Váš případ by se teoreticky mohlo vztahovat ještě ustanovení § 52 písmene d) „Nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovně lékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice“ nebo také dohodou ze stejných důvodů, náleží zaměstnanci při skončení pracovního poměru odstupné a to ve výši nejméně 12 násobku průměrného výdělku.

Ale jak sama uvádíte, ve Vašem případě se nejedná o nemoc z povolání. Tudíž ani tato možnost není reálná.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Odstupné:

Podpora v nezaměstnanosti a odstupné vyplacené před rokem

-

Dobrý den, v květnu 2021 jsem na 3 letech věku dítěte byla pro nadbytečnost propuštěna ze zaměstnání a bylo mi vyplaceno odstupné. Do května 2022 jsem ještě na rodičovské dovolené a pobírám příspěvek. V květnu 2022 se půjdu pravděpodobně registrovat na úřad práce a žádat o podporu. Bude mi podpora vyplácena hned od prvního dne […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dávky v nezaměstnanosti v roce 2022 – smlouva na dobu určitou

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na dávky v nezaměstnanosti, pokud bych nepodepsala další prodloužení smlouvy na dobu určitou, nebo pokud by mi ji naopak nechtěli prodloužit oni. Ve firmě pracuji cca od poloviny roku 2020. Nejdříve jsem měla smlouvu jen na půl roku. Loni v lednu jsme podepsali prodloužení na jeden rok. […]

Zobrazit odpověď

Pobírání rodičovského příspěvku i 4 rok

-

Dobrý den, Na konci roku, mi končí tříletá rodičovská dovolená. Na úřadu práce budu žádat o pobírání rodičovského příspěvku i ve 4. roce. Tedy do konce roku 2022, kdy budou synovi 4 roky. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Požádala jsem zaměstnavatele o neplacená volno ve 4. roce. Pochopila jsem, že pro něj by bylo nejlepší, […]

Zobrazit odpověď

Výpověď ze zdravotních důvodů

-

Dobrý den, u stávajícího zaměstnavatele jsem zaměstnán od roku 2016 na pozici Programátor. Za dobu výkonu práce kromě práce na PC přibyly i pracovní povinnosti, obsluha stroje a s tím spojené práce jako zvedání a přemisťování těžkých břemen nebo přemisťování těžkých palet s materiálem. V roce 2019 jsem byl operován pro vyhřezlou plotýnku v bederní […]

Zobrazit odpověď