Výpověď v době těhotenství a nová smlouva

Dobrý den, 7. 11. 2016 jsem sama podala výpověď zaměstnavateli A, kde mám smlouvu na dobu neurčitou s tím, že od 1. 2. 2017 nastupuji do nového zaměstnání B, kde jsem měla mít dobu určitou do 31. 3. 2018.

Během 14 dní jsem zjistila, že jsem těhotná, a tak jsem chtěla výpověď stáhnout. Stažení výpovědi jsem podala 30. 11. 2016, ale můj zaměstnavatel A ji neakceptoval. Přestože zaměstnavatel B byl ochoten mě vzít, s ohledem na stresovost nové práce jsem nástup odmítla.

Zaměstnavatel A přišel s nabídkou, že výpověď k 31. 1. 2017 stále platí, ale že od 1. 2. 2017 mě znovu zaměstná, avšak na dobu určitou do termínu porodu, tedy dejme tomu, že se domluvíme do 31. 7. 2017. Nabídku jsem se rozhodla přijmout, zatím jsme však nic nepodepsali.

Vím, že nárok na PPM v tomto případě mám, ale zajímají mě další důsledky tohoto rozhodnutí, a to hlavně vliv na další mateřskou a rodičovskou v případě, že bych chtěla navázat s druhým dítětem.

Dále, mi někdo říkal, že pokud nejsem v domě mateřské a rodičovské zaměstnaná, nepočítá se mi to jako odpracovaná doba (tomu úplně nerozumím a nevím, jestli to říkám správně).

Dále mě také zajímá, jestli ukončení k 31. 1. 2017 a nástup 1. 2. 2017 neovlivňuje nějakým způsobem nastávající PPM nebo cokoliv dalšího. Jestli toto přerušení nemá pro mne nějaké nevýhody.

Jestli by třeba nebylo pro mě lepší, zkusit se domluvit, aby mi stažení výpovědi akceptovali a já bych výpověď podala znovu ke konkrétnímu datu toho 31. 7. 2017. Tím bych tam neměla to přerušení – předpokládám, že pro zaměstnavatele by nebyl rozdíl.

Je to komplikovaná situace a bohužel se v tom ztrácím, budu tedy ráda, pokud mi dáte nějakou komplexní radu a vysvětlení, jestli a na co má toto vliv.

Moc děkuji!

Dotaz poslal/a: Jirina K., 08.12.2016 11:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.12.2016 13:38 napsal/a:

Dobrý den,

Ve svém dotazu nepíšete, zda smlouva na dobu určitou, kterou vám navrhnul zaměstnavatel A na dobu do porodu, je za stejných podmínek, jaké máte v současném pracovním poměru, kde jste podala výpověď. A teď mám na mysli především výši příjmu.

Pokud byste v navrhované nové smlouvě měla stejnou hrubou mzdu, jako v tom současném kde jste dala výpověď, pak by to na následnou PPM nemělo mít žádný vliv. To, že ukončíte smlouvu na dobu neurčitou a uzavřete smlouvu na dobu určitou, by tedy nemělo vést ke snížení výsledné PPM.

Také to, že v době kdy pak budete doma s dítětem (po porodu), nebudete zaměstnána v zásadě ničemu nevadí. U žen, které jsou doma s dítětem na rodičovské dovolené (nebo které „jenom“ čerpají rodičovský příspěvek), se doba péče o dítě až do 4 let věku dítěte započítává jako „odpracovaná doba“ – resp. jedná se o tzv. „náhradní dobu“ důchodového pojištění.

Pro vašeho zaměstnavatele A je pochopitelně výhodnější to, že neakceptuje stažení výpovědi. Pro něj by to znamenalo, že by vám musel po dobu rodičovské dovolené držet místo, po celou tu dobu by vám nemohl dát výpověď, pokud by vám chtěl dát výpověď po skončení vaší rodičovské dovolené, tak by vám musel zaplatit navíc ještě odstupné, měla byste nárok i na čerpání řádné dovolené (typicky mezi mateřskou dovolenou a zahájením rodičovské dovolené si ženy vybírají ještě řádnou dovolenou) atd.

Pro vás je pak nevýhoda i v tom, že sice nyní na PPM budete mít nárok a pokud se vám nemění mzda, tak i ve stejné výši jako byste výpověď nepodávala. Pokud byste ale třeba během doby, kdy budete doma s dítětem znovu otěhotněla, tak u druhého dítěte již nemusíte mít nárok na PPM. Abyste měla nárok na PPM i u druhého dítěte, tak byste po skončení „rodičovské“ musela alespoň po nějakou dobu pracovat (nebo případně již v době kdy ještě budete mít nárok na rodičovský příspěvek). V tomto mají také výhodu ženy, u kterých zaměstnání během jejich mateřské/rodičovské nezaniklo.

Také byste si měla pohlídat, aby v navrhované pracovní smlouvě na dobu určitou nebyla zkušební doba. Jako těhotnou vás sice zaměstnavatel nesmí propusti – resp. nesmí vám dát výpověď. Výjimkou je ale právě zkušební doba, kdy se nejedná o výpověď, ale o ukončení pracovního poměru ve zkušební době. Tam neplatí žádné omezení. Takže pokud byste uzavřela pracovní smlouvu na dobu určitou, kde by současně byla například 3 měsíční zkušební doba, pak by vás zaměstnavatel v těchto 3 měsících mohl kdykoliv propustit, což by pro vás také nebylo příliš výhodné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď