Výpověď v době těhotenství a nová smlouva

Dobrý den, 7. 11. 2016 jsem sama podala výpověď zaměstnavateli A, kde mám smlouvu na dobu neurčitou s tím, že od 1. 2. 2017 nastupuji do nového zaměstnání B, kde jsem měla mít dobu určitou do 31. 3. 2018.

Během 14 dní jsem zjistila, že jsem těhotná, a tak jsem chtěla výpověď stáhnout. Stažení výpovědi jsem podala 30. 11. 2016, ale můj zaměstnavatel A ji neakceptoval. Přestože zaměstnavatel B byl ochoten mě vzít, s ohledem na stresovost nové práce jsem nástup odmítla.

Zaměstnavatel A přišel s nabídkou, že výpověď k 31. 1. 2017 stále platí, ale že od 1. 2. 2017 mě znovu zaměstná, avšak na dobu určitou do termínu porodu, tedy dejme tomu, že se domluvíme do 31. 7. 2017. Nabídku jsem se rozhodla přijmout, zatím jsme však nic nepodepsali.

Vím, že nárok na PPM v tomto případě mám, ale zajímají mě další důsledky tohoto rozhodnutí, a to hlavně vliv na další mateřskou a rodičovskou v případě, že bych chtěla navázat s druhým dítětem.

Dále, mi někdo říkal, že pokud nejsem v domě mateřské a rodičovské zaměstnaná, nepočítá se mi to jako odpracovaná doba (tomu úplně nerozumím a nevím, jestli to říkám správně).

Dále mě také zajímá, jestli ukončení k 31. 1. 2017 a nástup 1. 2. 2017 neovlivňuje nějakým způsobem nastávající PPM nebo cokoliv dalšího. Jestli toto přerušení nemá pro mne nějaké nevýhody.

Jestli by třeba nebylo pro mě lepší, zkusit se domluvit, aby mi stažení výpovědi akceptovali a já bych výpověď podala znovu ke konkrétnímu datu toho 31. 7. 2017. Tím bych tam neměla to přerušení – předpokládám, že pro zaměstnavatele by nebyl rozdíl.

Je to komplikovaná situace a bohužel se v tom ztrácím, budu tedy ráda, pokud mi dáte nějakou komplexní radu a vysvětlení, jestli a na co má toto vliv.

Moc děkuji!

Dotaz poslal/a: Jirina K., 08.12.2016 11:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.12.2016 13:38 napsal/a:

Dobrý den,

Ve svém dotazu nepíšete, zda smlouva na dobu určitou, kterou vám navrhnul zaměstnavatel A na dobu do porodu, je za stejných podmínek, jaké máte v současném pracovním poměru, kde jste podala výpověď. A teď mám na mysli především výši příjmu.

Pokud byste v navrhované nové smlouvě měla stejnou hrubou mzdu, jako v tom současném kde jste dala výpověď, pak by to na následnou PPM nemělo mít žádný vliv. To, že ukončíte smlouvu na dobu neurčitou a uzavřete smlouvu na dobu určitou, by tedy nemělo vést ke snížení výsledné PPM.

Také to, že v době kdy pak budete doma s dítětem (po porodu), nebudete zaměstnána v zásadě ničemu nevadí. U žen, které jsou doma s dítětem na rodičovské dovolené (nebo které „jenom“ čerpají rodičovský příspěvek), se doba péče o dítě až do 4 let věku dítěte započítává jako „odpracovaná doba“ – resp. jedná se o tzv. „náhradní dobu“ důchodového pojištění.

Pro vašeho zaměstnavatele A je pochopitelně výhodnější to, že neakceptuje stažení výpovědi. Pro něj by to znamenalo, že by vám musel po dobu rodičovské dovolené držet místo, po celou tu dobu by vám nemohl dát výpověď, pokud by vám chtěl dát výpověď po skončení vaší rodičovské dovolené, tak by vám musel zaplatit navíc ještě odstupné, měla byste nárok i na čerpání řádné dovolené (typicky mezi mateřskou dovolenou a zahájením rodičovské dovolené si ženy vybírají ještě řádnou dovolenou) atd.

Pro vás je pak nevýhoda i v tom, že sice nyní na PPM budete mít nárok a pokud se vám nemění mzda, tak i ve stejné výši jako byste výpověď nepodávala. Pokud byste ale třeba během doby, kdy budete doma s dítětem znovu otěhotněla, tak u druhého dítěte již nemusíte mít nárok na PPM. Abyste měla nárok na PPM i u druhého dítěte, tak byste po skončení „rodičovské“ musela alespoň po nějakou dobu pracovat (nebo případně již v době kdy ještě budete mít nárok na rodičovský příspěvek). V tomto mají také výhodu ženy, u kterých zaměstnání během jejich mateřské/rodičovské nezaniklo.

Také byste si měla pohlídat, aby v navrhované pracovní smlouvě na dobu určitou nebyla zkušební doba. Jako těhotnou vás sice zaměstnavatel nesmí propusti – resp. nesmí vám dát výpověď. Výjimkou je ale právě zkušební doba, kdy se nejedná o výpověď, ale o ukončení pracovního poměru ve zkušební době. Tam neplatí žádné omezení. Takže pokud byste uzavřela pracovní smlouvu na dobu určitou, kde by současně byla například 3 měsíční zkušební doba, pak by vás zaměstnavatel v těchto 3 měsících mohl kdykoliv propustit, což by pro vás také nebylo příliš výhodné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď