Výpověď ve zkušební době po rodičovské dovolené a nárok na podporu

Dobrý den,

03. 09. 2016 dcerka dovršila tři roky a tím mi skončila rodičovská dovolená. K tomu datu jsem podala i dohodu o ukončení pracovního poměru zaměstnavateli v Ostravě, jelikož jsem změnila trvalé bydliště a v současnosti žijeme na Vysočině. Na ÚP jsem nastupovat nemusela. Od 05. 09. 16 jsem nastoupila do nového zaměstnání.

Nyní jsem tedy v tříměsíční zkušební době (ač ve skutečnosti na zaučení mám prakticky jen měsíc). Nastal mi problém, že již po druhém týdnu mi onemocnělo jedno z dětí a já se obávám jít na paragraf (i nemocenskou), že budu propuštěna ještě ve „zkušebce“.

Ztíženo to mám tím, že zde nemám žádné zázemí (prarodiče, ani jiná alternativa), kde bych směla děti nechat v péči, abych si nedělala potíže v zaměstnání, kde jsou už tak nízké stavy. Dostanu-li ve zkušební době výpověď, popřípadě, dám-li ji já, budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti či ne?

Když jsem při dvou dětech od roku 2010 do roku 2016 vkuse byla na rodičovské dovolené a poté hned nastoupila do nové práce a měla bych odpracováno jen pár měsíců.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Andrea S., 17.09.2016 08:08
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.10.2016 04:30 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na podporu v nezaměstnanosti, tak zde platí, že nárok na podporu máte v případě, že v uplynulých dvou letech (před podáním žádosti o podporu v nezaměstnanosti), splňuje podmínku minimální účasti na důchodovém pojištění v rozsahu alespoň 12 měsíců.

Do této podmínky minimální účasti 12 měsíců ale nespadá jen doba, kdy jste zaměstnaná, ale započítává se tam i tzv. „náhradní doba“. Do náhradní doby pak spadá mimo jiné i doba, kdy jste na mateřské dovolené (čerpáte PPM), nebo na rodičovské dovolené (čerpáte rodičovský příspěvek).

Takže i když jste v posledních 6 letech nepracovala v zaměstnání, a nyní pracujete pouze několik týdnů, z pohledu nároku na podporu v nezaměstnanosti je to stejné, jako kdybyste poslední dva roky pracovala. Započítává se vám celá tato doba.

Co se týká výše podpory v nezaměstnanosti, tak tam bude záležet především na tom, jak dlouho vlastně budete zaměstnaná. Pokud by se jednalo jen o několik málo dní, tak by se výše podpory s největší pravděpodobností neodvíjela od příjmu z aktuálního zaměstnání, ale byla by v základní výši (protože v době, kdy jste na rodičovské, jste měla jen rodičovský příspěvek). Pokud byste byla zaměstnána alespoň měsíc nebo i déle, pak by se výše podpory měla odvíjet od příjmu dosahovaného v novém zaměstnání.

Ještě pro přesnost, ve zkušební době se pracovní poměr zpravidla neukončuje výpovědí, ale rozvázáním pracovního poměru ve zkušební době. Není to jen tak nějaké „slovíčkaření“. U výpovědi se zpravidla řeší výpovědní lhůta a odstupné (pokud se nejedná třeba o okamžitou výpověď z důvodu nějakého hrubého porušení povinností). Při ukončení pracovního poměru ve zkušební době můžete jak vy, tak i zaměstnavatel ukončit pracovní poměr „okamžitě“ bez udávání jakýchkoliv důvodů.

Forma ukončení pracovního poměru pak hraje roli při stanovení výše podpory v nezaměstnanosti. Třeba pokud je pracovní poměr ukončen okamžitou výpovědí z důvodu hrubého porušení kázně nebo předpisů, tak nárok na podporu nemusí být vůbec. Pokud třeba zaměstnanec ukončí pracovní poměr výpovědí bez uvedení vážného důvodu, pak je podpora nižší atd.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Mám nárok na podporu, když dostanu odstupné?

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Zaměstnavatel mi dal výpověď pro nadbytečnost. Dostanu odstupné 3 platy. Mám nárok na podporu na úřadu práce??? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru dohodou ze závažného důvodu

-

Dobrý den, ještě bych poprosila na základě vaší odpovědi na dotaz – Výpověď dohodou po skončení rodičovské a nárok na podporu, o pár odpovědí na informace, které mi nejsou jasné. 1, Jedná se o práci zdravotní sestry, kdy všichni víme, že nás je málo, proto myslím, že paní na UP to bude divné, že v […]

Zobrazit odpověď

Výpověď dohodou po skončení rodičovské a nárok na podporu

-

Dobrý den, do ledna pobírám rodičovský příspěvek na syna (varianta 3let). Syn má nemocné srdce, čekáme na operaci. Zatím to není úplně jisté, ale nyní nám bylo doporučeno, aby nechodil do školky (prevence infekční endokarditidy). Mám pracovní poměr na dobu neurčitou. Pravděpodobně budu muset podat výpověď. Nemůžu ale zůstat bez peněz. Co tedy můžu udělat? […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti a odstupné

-

Dobrý den, v loňském roce jsem byla od 14.6 vedená na ÚP, podpora mi byla přiznána od 12.6. Jelikož jsem dostala od zaměstnavatele 12-ti měsíční odstupné, podpora mi bude vyplacena až po uplynutí 12 měsíců, tj. ode dne 12. června 2020. 14.4. jsem byla vyřazena z ÚP. Teď, 12. dubna se mi narodila dcera a […]

Zobrazit odpověď