Výpověď, odstupné, podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat.

Zaměstnavatel mi dal výpověď pro nadbytečnost. Dostanu odstupné 6 platů.

Mám nárok na podporu na úřadu práce???

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Dana P., 04.05.2017 09:19
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.05.2017 16:08 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že s vámi zaměstnavatel ukončil pracovní poměr pro nadbytečnost, a vy jste tedy nyní nezaměstnaná, pak na podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce máte nárok, pokud jsou splněny všechny požadované podmínky. Tedy především to, že splňujete podmínku minimální „odpracované“ doby (resp. minimální doby účasti na důchodovém pojištění), a to v rozsahu nejméně 12 měsíců v posledních 2 letech.

Pokud tuto podmínku splňujete, pak byste měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. V souvislosti s odstupným to pak dále funguje tak, že po dobu, za kterou vám náleží odstupné od zaměstnavatele, se vám podpora v nezaměstnanosti nevyplácí.

Pro názornost, řekněme, že váš pracovní poměr byl ukončen k 30. 4. 2017. Od 1. 5. 2017 jste tedy nezaměstnaná. Pak byste měla do 3 pracovních dní (zde do 4. 5. 2017) zajít na Úřad práce, kde vás zařadí do evidence uchazečů o zaměstnání. Tím pádem pak nemusíte řešit placení zdravotního pojištění, protože ho za vás (jako za nezaměstnanou), bude platit stát. Pokud byste nešla na Úřad práce, a byla doma a nezaměstnaná, pak byste si musela sama platit minimální zdravotní pojištění.

I když ale budete na Úřadu práce již od začátku května, tak v tuto chvíli nárok na podporu mít nebudete. Pod dobu, za kterou vám náleží odstupné – zde tedy 6 měsíců se podpora v nezaměstnanosti nevyplácí. Neznamená to ale, že byste o ni „přišla“. Dá se to říci tak, že po dobu kdy máte odstupné, je podpora „pozastavena“. Jakmile uplyne oněch 6 měsíců tak vám (pokud budete stále nezaměstnána), začne být vyplácena podpora v nezaměstnanosti.

Délka vyplácení podpory v nezaměstnanosti se pak odvíjí od vašeho věku. Může to být 5 nebo 8 nebo 11 měsíců. Po uplynutí oněch 6 měsíců, za které máte odstupné, pak dostáváte podporu v nezaměstnanosti podle stejných pravidel, jaká platí, když nemáte odstupné. Tedy první dva měsíce je to 65% z průměrné mzdy. Další dva měsíce je to 50% z průměrné mzdy a zbytek doby pak 45%.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Odstupné:

Platí se z odstupného sociální a zdravotní pojištění?

-

Dobrý den, Na konci minulého měsíce mi skončila výpovědí doba a já jsem dostala vyplacenou poslední výplatu a také odstupné za 3 měsíce. Nějak se mi nezdá částka, kterou jsem dostala, a chtěla bych si to přepočítat. Zajímalo by mě, jak je to s odstupným? Platí se z něj sociální a zdravotní pojištění? Nějak mi to totiž […]

Zobrazit odpověď

Ukončení rodičovské dovolené a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím dotazem. Čerpám rodičovskou dovolenou při dvojčatech, která mi končí 31. 12. 2020 (děti dovrší věku 3 let v březnu 2021). Zaměstnavatel mne informoval, že k 1. 1. 2021 není možné nastoupit zpět na původní pozici, ale nabídl možnost nastoupit na obdobnou pozici u jiné firmy, se kterou […]

Zobrazit odpověď

Odstupné – výpověď ze zdravotních důvodů

-

Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnankyně je v pracovní neschopnosti a chce dát zaměstnavateli výpověď, jelikož u něho nemůže dál pracovat ze zdravotních důvodů. Má nárok na nějaké odstupné? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď