Vyřazení z evidence na UP a zdravotní pojištění

Dobrý den.

Od 12. 10. jsem zaměstnancem, ale do té doby jsem byla na UP a chodila na brigády. Jenže jsem si za těch 11 dní v říjnu vydělala více peněz než je možné pro evidenci na UP.

Na pojišťovně mám nahlášeno, že jsem zaměstnaná od 12. Ale na UP mě vyřadili již ke konci září. Musím to nahlašovat na pojišťovně znovu?

Nedali mi hned potvrzení o vyřazení. Proto tyhle neshody.

Předem moc děkuji.

Dotaz poslal/a: Alena T., 23.11.2016 16:11
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.11.2016 17:10 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, určitě byste to měla své zdravotní pojišťovně sdělit. Respektive nejde ani tak o sdělení informace, že v evidenci úřadu práce jste byla pouze do konce září, jako spíše o to, že bude nutné doplatit zdravotní pojištění za dobu mezi vyřazením z evidence uchazečů o zaměstnání, a zahájením zaměstnání.

Jedná se o to, že povinnost hradit si zdravotní pojištění je daná zákonem. V době kdy jste v evidenci Úřadu práce, za vás zdravotní pojištění platí stát. Když jste zaměstnaná, tak zdravotní pojištění platí zaměstnavatel.

Pokud vámi zmíněné brigády nezakládaly u zaměstnavatele povinnost za vás odvést zdravotní pojištění (tj. byla to například jen práce na DPP s příjmem nižším než 10 tisíc korun měsíčně), měla byste si za těchto 11 dní doplatit zdravotní pojištění.

Ona to ve výsledku není příliš vysoká částka. Za celý měsíc by to bylo 1337 Kč (minimální zdravotní pojištění v roce 2016). Za jedenáct dní by to bylo cca 474 Kč.

Pokud byste tuto částku neuhradila, tak ji budete mít u své zdravotní pojišťovny jako „dluh“, ke kterému se přičítají úroky/penále, a za pár let by se z toho mohla stát částka i několika tisíc korun, nevyplatí se to tedy „neřešit“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Příspěvek v nezaměstnanosti po nemocenské

-

Dobrý den, prosím, nastoupila jsem do zaměstnání, pracovala 5 dní a poté nastoupila na nemocenskou (úraz). Byla jsem na nemocenské rok a 14 dní (těch 14 dní platil zaměstnavatel). Poté jsem nastoupila na 4 dny do zaměstnání (2 dny z toho byl víkend) a ukončili jsme ho dohodou. Bude se mi příspěvek v nezaměstnanosti počítat […]

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Odvod zdravotního a sociálního pojištění při nekolidujícím zaměstnání

-

Odvádí zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance, který je v evidenci ÚP a pracuje v rámci nekolidujícího zaměstnání?

Zobrazit odpověď

Jaká je minimální odpracovaná doba pro nárok na nemocenské dávky?

-

Dobrý den, v květnu loňského roku mi byla ukončena po 380 dnech pracovní neschopnost. Vzhledem k tomu, že můj zdravotní stav se však nezlepšil, tak jsem následně po ukončení pracovní neschopnosti ukončila také pracovní poměr u zaměstnavatele, kde jsem pracovala téměř 29 let. Od té doby až doposud jsem v evidenci na Úřadu práce a […]

Zobrazit odpověď