Vyřazení z evidence na UP a zdravotní pojištění

Dobrý den.

Od 12. 10. jsem zaměstnancem, ale do té doby jsem byla na UP a chodila na brigády. Jenže jsem si za těch 11 dní v říjnu vydělala více peněz než je možné pro evidenci na UP.

Na pojišťovně mám nahlášeno, že jsem zaměstnaná od 12. Ale na UP mě vyřadili již ke konci září. Musím to nahlašovat na pojišťovně znovu?

Nedali mi hned potvrzení o vyřazení. Proto tyhle neshody.

Předem moc děkuji.

Dotaz poslal/a: Alena T., 23.11.2016 16:11
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.11.2016 17:10 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, určitě byste to měla své zdravotní pojišťovně sdělit. Respektive nejde ani tak o sdělení informace, že v evidenci úřadu práce jste byla pouze do konce září, jako spíše o to, že bude nutné doplatit zdravotní pojištění za dobu mezi vyřazením z evidence uchazečů o zaměstnání, a zahájením zaměstnání.

Jedná se o to, že povinnost hradit si zdravotní pojištění je daná zákonem. V době kdy jste v evidenci Úřadu práce, za vás zdravotní pojištění platí stát. Když jste zaměstnaná, tak zdravotní pojištění platí zaměstnavatel.

Pokud vámi zmíněné brigády nezakládaly u zaměstnavatele povinnost za vás odvést zdravotní pojištění (tj. byla to například jen práce na DPP s příjmem nižším než 10 tisíc korun měsíčně), měla byste si za těchto 11 dní doplatit zdravotní pojištění.

Ona to ve výsledku není příliš vysoká částka. Za celý měsíc by to bylo 1337 Kč (minimální zdravotní pojištění v roce 2016). Za jedenáct dní by to bylo cca 474 Kč.

Pokud byste tuto částku neuhradila, tak ji budete mít u své zdravotní pojišťovny jako „dluh“, ke kterému se přičítají úroky/penále, a za pár let by se z toho mohla stát částka i několika tisíc korun, nevyplatí se to tedy „neřešit“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Můžu jít na brigádu při podpoře v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, jsem na pracovním úřadě, beru podporu. Můžu jít na brigádu na DPČ a něco si přivydělat? Nebo bych pak přišla o podporu? Děkuji

Zobrazit odpověď

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď