Výše čisté mzdy k výpočtu podpory v nezaměstnanosti

Dobrý den,

dnes mi přišlo rozhodnutí o výši podpory v nezaměstnanosti, ve které byl zmíněn průměrný čistý měsíční výdělek.

Chtěla bych se zeptat, z jak dlouhého období před výpovědí se počítá a jakým způsobem se do tohoto započítává práce přesčas (měsíčně odpracovaných 60-90 hodin nad plný úvazek + příplatek za víkend, svátek, noc) respektive jak moc se „může lišit“ od čisté mzdy, kterou jsem pravidelně dostávala a mám například na výplatní pásce?

V mém případě je totiž rozdíl více než 5 tisíc.

Dále bych se chtěla zeptat, jakým způsobem bych pak případně mohla doložit výši čisté mzdy pracovnímu úřadu? Můžu použít například výplatní pásku?

Vím, že jsem jim již dávala Potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti, bohužel jsem si nevšimla částky, která zde byla vyplněna zaměstnavatelem

Dotaz poslal/a: Darina S., 30.06.2017 18:06

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.07.2017 16:37 napsal/a:
 

Dobrý den,

Pro výpočet výše podpory v nezaměstnanosti nehraje ani tak roli to, jakou jste dostávala čistou mzdu pravidelně/obvykle, jako spíše to, jaká byla vaše mzda v rozhodném období. Konkrétně se výše podpory v nezaměstnanosti odvíjí od průměrného výdělku v předchozím kalendářním čtvrtletí – viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 50:

§ 50

(1) Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období podle pracovněprávních předpisů; pokud se u něho tyto pracovněprávní předpisy neuplatňovaly vzhledem k úpravě stanovené zvláštními právními předpisy pro právní vztah, ve kterém vykonával své poslední ukončené zaměstnání, zjistí se pro účely podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci jeho průměrný měsíční čistý výdělek obdobně podle pracovněprávních předpisů.

V tomto zákonu je pak odkazováno na jiný zákon – Zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 351 – 354:

§ 353

(1) Průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období.

§ 354

(1) Není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak, je rozhodným obdobím předchozí kalendářní čtvrtletí.

V dotazu nepíšete, kdy jste si o podporu v nezaměstnanosti žádala, ale pokud to bylo například v měsíci červen 2017, pak by se výše podpory v nezaměstnanosti odvíjela z předchozího kalendářního čtvrtletí. Měsíc červen spadá do 2 čtvrtletí, výpočet by se tedy odvíjel z příjmů v prvním kalendářním čtvrtletí – tedy leden – březen.

Tím, že do tohoto čtvrtletí spadá třeba i únor, což je kratší měsíc, tak je možné, že jste třeba právě v tomto měsíci měla z nějakého důvodu nižší příjem, který pak ovlivnil výsledný průměr? Pro účely podpory v nezaměstnanosti se používá průměr za tyto tři měsíce. Ten se pak může lišit od toho, co jste měla na výplatní pásce v některém z měsíců.

Je tedy otázka, jaké byly vaše příjmy v tomto období. Je samozřejmě možné, že zaměstnavatel udělal chybu (resp. mzdová účetní, která vystavovala příslušné potvrzení o průměrném výdělku pro účely podpory v nezaměstnanosti). Pak se můžete obrátit tam s žádostí o kontrolu – jestli částka uvedená v potvrzení byla správná.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,