Výše nemocenské a následné mateřské

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o upřesněním ohledně výpočtu nemocenské, později mateřské. Jedná se přesně o toto:

V lednu 2016 mi bylo potvrzeno těhotenství a nastoupila jsem rovnou pracovní neschopnost.

Bohužel v únoru jsem potratila a v polovině března nastoupím opět do práce.

Jelikož asi třetinu mé mzdy tvoři provize, které nyní budu mít -vzhledem k předchozí nemocenské – minimální či vůbec žádné, zajímá mě, které měsíce se mi započítají pro výpočet nemocenské a následné mateřské, kdybych dejme tomu např. od září musela z důvodu těhotenství opět na neschopenku?

Předem moc dekuji za radu a přeji hezky den

Dotaz poslal/a: Zuzana K., 07.03.2016 09:46
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.03.2016 19:26 napsal/a:

Dobrý den,

Pravidla pro výpočet výše nemocenské (nemocenských dávek) nebo mateřské (peněžitá pomoc v mateřství) se v zásadě neliší. Oboje to jsou dávky vyplácené na základě nemocenského pojištění zaměstnanců. Jsou tam „technické“ rozdíly v tom kolik % z redukovaného základu dostáváte, nebo jak jsou nastaveny redukční hranice (res. kolik % se pro jednotlivé redukční hranice započítá).

Pro nemocenskou a mateřskou tedy platí, že se denní vyměřovací základ počítá zpravidla z posledních 12 měsíců, s tím že měsíc, ve kterém vznikne nárok na nemocenské dávky nebo je podána žádost o PPM se již dále nezapočítá

Konkrétně viz zákon o nemocenském pojištění – paragraf 18, odstavec 3:

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

Pokud byste v posledních 12 měsících nepracovala v jednom zaměstnání, pak se bere do úvahy pouze poslední zaměstnání (s výjimkou toho, pokud by poslední zaměstnání trvalo kratší dobu než 7 dní).

Současně ale platí, že doba, kdy jste v těchto 12 měsících byla v pracovní neschopnosti, se řadí mezi tzv. vyloučené dny, které do výpočtu jak nemocenských dávek, tak i výše mateřské nevstupují.

Viz odstavec 7:

(7) Vyloučenými dny jsou

a) kalendářní dny omluvené nepřítomnosti zaměstnance v práci nebo ve službě, za které zaměstnanci nenáleží náhrada příjmu nebo za které mu nebyl poskytnut služební příjem nebo služební plat, s výjimkou kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti, za které zaměstnanci nevznikl nárok na nemocenské z důvodu uvedeného v § 25 písm. a) a c), a kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti po ukončení podpůrčí doby podle § 28 odst. 4,

b) kalendářní dny dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, v nichž náleží zaměstnanci náhrada mzdy, platu nebo odměny v období prvních 14 kalendářních dní dočasné pracovní neschopnosti (karantény) nebo snížený plat (snížená měsíční odměna) v období prvních 14 kalendářních dní dočasné pracovní neschopnosti (karantény); v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 se těmito vyloučenými dny rozumí období prvních 21 kalendářních dní dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény,

c) kalendářní dny, za které bylo zaměstnanci vypláceno nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství nebo ošetřovné,

d) kalendářní dny připadající na kalendářní měsíce, za které osoba samostatně výdělečně činná podle zvláštního právního předpisu1) neplatí pojistné na pojištění,

e) kalendářní dny připadající na kalendářní měsíce, v nichž osoba samostatně výdělečně činná nebyla účastna pojištění.

Výsledný denní vyměřovací základ (ze kterého se pak dále počítá jak nemocenská, tak i mateřská pak vznikne jako součet všech příjmů (mimo vyloučenou dobu, kdy jste byla v pracovní neschopnosti), která se pak dělí počtem kalendářních dní (opět mimo vyloučené).

Nižší příjem po část této doby tedy má vliv, byť vzhledem k tomu, že se počítá delší období, tak nemusí být až tak významný.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Práce na HPP během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené a stále jako zaměstnanec u firmy, kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou a rodičovskou. Dítě dovrší 3 let v dubnu 2023 a já už teď v září nastupuji do práce v jiné firmě. Dítě bylo přijato do školky od září. Jsem povinna dát výpověď ve stávajícím zaměstnání […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – podruhé těhotná během rodičovské

-

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc Jsem teď na rodičovské dovolené s dcerou 30. 3. 2020, takže jsou jí 2,5 roků, a rodičák jsem si dala na 3 roky. A teďka jsem zjistila, že jsem po druhý těhotná 14dní. Tak se chci optat, jestli budu mít nárok na mateřskou??? Jinak v práci mám […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď