Výpočet výše PPM na druhé dítě

Dobrý den,

nyní budu končit rodičovskou dovolenou se synem (v lednu 2017), byla jsem těhotná a tento týden jsem prodělala potrat. To znamená, že budu nastupovat do zaměstnání.

Zajímá mě, případně kolik dní musím odpracovat, abych měla nárok na Peněžitou pomoc v mateřství, i v případě, že bych znovu otěhotněla a musela být v pracovní neschopnosti – rizikové těhotenství, a z čeho se tato pomoc vypočítává?

Ze mzdy, kterou budu mít nyní? Jedná se o nějaký průměr za určité období – např. 12 měsíců? Tzn., může se vypočítat i ze mzdy před prvním těhotenstvím?

moc děkuju

Dotaz poslal/a: Bohunka Š., 25.12.2016 14:13
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.12.2016 17:15 napsal/a:

Dobrý den,

Jen pro upřesnění, na základě vašeho dotazu předpokládám, že nyní, po skončení rodičovské dovolené se budete vracet do stejného zaměstnání, kde jste pracovala před první mateřskou, ve kterém budete pokračovat.

Co se týká nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) na druhé dítě, tak zde musí být splněny stejné podmínky, jako u PPM na první dítě. Resp. tyto podmínky jsou obecně platné pro jakékoliv narozené dítě.  A je to minimální doba účasti na nemocenském pojištění 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. A dále pak podmínka, abyste v době zahájení PPM byla zaměstnána (účastník nemocenského pojištění) nebo v ochranné lhůtě (až 180 dní od skončení posledního zaměstnání) nebo případně byla plátcem nemocenského pojištění jako OSVČ (pak je doplňující podmínka účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 180 dní v posledním roce).

Co se týká splnění podmínky 270 kalendářních dní. Pokud vaše zaměstnání trvalo po celou dobu čerpání mateřské a následné rodičovské dovolené. A pokud budete v tomto zaměstnání pokračovat i nyní, pak tyto podmínky bezproblémově splňujete. Do doby účasti na nemocenském pojištění se počítá celá doba trvání pracovního poměru – a to včetně doby, kdy jste na mateřské dovolené, nebo rodičovské dovolené nebo třeba v pracovní neschopnosti.

Co se týká výpočtu výše PPM na druhé dítě, tak zde platí, že výpočet výše PPM se provádí zpravidla z posledních 12 měsíců. Pokud byste tedy měla zahájit PPM třeba v září 2017, pak se do výpočtu zahrne příjem za období září 2016 až srpen 2017. Nejedná se přímo o „průměr“. Z tohoto období se vypočítává tzv. denní vyměřovací základ. Tedy součet všech příjmů (zpravidla hrubá mzda), za těchto 12 měsíců (nemocenské dávky, rodičovská nebo mateřská se do toho nepočítá). A tento součet se dělí počtem dní. Dny, kdy jste v pracovní neschopnosti, čerpáte mateřskou nebo rodičovskou dovolenou a patří mezi tzv. vyloučené dny. Takže zjednodušeně je možné říci, že to je průměr pouze za tu dobu, kdy jste v posledních 12 měsících skutečně pracovala.

Pokud byste v posledních 12 měsících měla méně než 7 kalendářních dní, které by se pro tento výpočet daly použít, pak se postupuje dále do minulosti.

V případě PPM na druhé dítě pak ale platí ještě jedna speciální výjimka. A to, že pokud byste měla zahájit PPM na druhé dítě do 4 roků věku toho prvního a pokud stále pracujete u stejného zaměstnavatele, pak se výše PPM může odvíjet od vašich příjmů před tím, než jste porodila první dítě.

V tomto případě se spočítá PPM na základě příjmu po skončení rodičovské a současně i na základě příjmu před první mateřskou. A vy pak dostáváte tu, která je vyšší. Viz paragraf 19 zákon o nemocenském pojištění (Zákon číslo 187/2006 Sb.):

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď