Výše PPM na druhé dítě v případě uzavření dalšího pracovního poměru

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz, který se týká výše PPM na druhé dítě, v případě uzavření dalšího pracovního poměru.

Momentálně jsem v situaci, kdy čerpám rodičovský příspěvek na první dítě. Jsem stále v pracovním poměru u svého zaměstnavatele (stabilní firma, nehrozí, že by mi bylo pracovní místo zrušeno).

Tento měsíc jsem uzavřela další pracovní smlouvu (ne DPP, ani DPČ, ale pracovní smlouvu) na dobu určitou do 31. 8. 2017 v mateřské škole, kde budu vypomáhat na čtvrt úvazku (tj. 9 hodin týdně, výše odměny cca 5000 Kč).

Plánujeme další dítě. Vyplácení rodičovského příspěvku mi skončí 30. 4. 2017 (to bude prvnímu dítěti 2 roky, čerpám RP v nejvyšší možné výši – 11500 Kč). Dále bych chtěla zůstat s dítětem na RD do jeho tří let s tím, že bych si chodila přivydělat do MŠ.

V případě, že v této době, kdy budu mít příjem z MŠ, RP bude vyčerpán, k původnímu zaměstnavateli nenastoupím, protože budu stále na RD, otěhotním:

1) Z jaké výše mi bude vypočítána následně peněžitá pomoc v mateřství? Bude to z příjmu z MŠ, který bude minimální? Nebo se tam bude zohledňovat fakt, že jsem stále v pracovním poměru u prvního zaměstnavatele, kde jsem měla vysoký příjem?

2)Jaký typ smlouvy by byl lepší v mém případě, když chci čerpat výši PPM na druhé dítě ve stejné výši, jako jsem měla na první dítě, tedy od prvního zaměstnavatele? Byla by lepší DPP či DPČ či právě pracovní smlouva nebo na typu nezáleží?

3)Nebude hrát při výpočtu PPM fakt, že se mi neshoduje čerpání rodičovského příspěvku s délkou rodičovské dovolené?

Mockrát Vám děkuji za odpověď. Hezký den!

Dotaz poslal/a: Iveta H., 21.11.2016 13:53
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.11.2016 16:48 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud během doby, kdy čerpáte rodičovskou dovolenou u svého původního zaměstnavatele, budete vykovávat práci pro jiného zaměstnavatele, tak vlastně máte dvě různá zaměstnání.

Pokud znovu otěhotníte a budete žádat o PPM na druhé dítě v době, kdy budete stále zaměstnaná u prvního zaměstnavatele (u kterého jste na rodičovské dovolené), postup výpočtu PPM by se provedl pro každé z vašich dvou zaměstnání samostatně. Tedy PPM by se vám měla spočítat ze zaměstnání, kde nyní čerpáte rodičovskou dovolenou. Protože toto zaměstnání stále trvá, nezaniklo, a vy splňujete podmínky pro nárok na PPM.

Současně se posoudí, zda splňujete podmínky pro nárok na PPM i z druhého zaměstnání. Pokud i zde budou splněny všechny podmínky pro nárok na PPM, pak se stanoví výše „mateřské“ i z tohoto zaměstnání a vy pak máte nárok na součet obou částek.

Obecně také platí, že pokud žádáte o PPM na druhé dítě do 4 roků toho prvního, a pracujete stále pro stejného zaměstnavatele (tento pracovní poměr nezanikl), pak máte při druhém dítěti nárok na PPM počítanou stejně, jako u prvního dítěte. Tedy, i pokud byste po skončení rodičovské dovolené nastoupila zpět ke svému zaměstnavateli, ale tam měla nižší příjmy než před první mateřskou, tak se bude přihlížet k tomu vyššímu příjmu před tím, než se narodilo první dítě – viz paragraf 19, zákona o nemocenském pojištění:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Tedy k dotazům:

1, Viz výše, PPM se může počítat z obou zaměstnání, a výsledná PPM může odpovídat součtu PPM určené z obou zaměstnání jednotlivě,

2, Z druhého zaměstnání máte nárok na PPM, jen pokud je za vás odváděno nemocenské pojištění, tedy běžný zaměstnanecký poměr, nebo práce na DPČ se sjednanou mzdou vyšší než 2500 Kč měsíčně, nebo práce na DPP s měsíčním příjmem vyšším než 10 tisíc korun měsíčně

3, To že jste na rodičovské dovolené, a již nedostáváte rodičovský příspěvek, ničemu nevadí. Za náhradní dobu pojištění pro nárok na PPM se počítá jak doba čerpání RP, tak i doba kdy jste na rodičovské dovolené

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dovolenou za PPM a její proplacení

-

Dobrý den, mám ještě jeden dotaz ohledně PPM. Momentálně jsem už na nemocenské. Termín porodu mam 18. 11. 2020. Tzn., že na PPM nastoupím 7. 10. 20 a končit mi bude 21. 4. 21. Můj dotaz zní, co s mou dovolenou? Z tohoto roku mi zbyde 11,5 dne dovolené. To znamená, že po skončení PPM […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM – předchozí zaměstnání v zahraničí, nyní na UP

-

Dobrý den, jelikož jsem toho pročetla již hodně, ale nenašla jasnou odpověď na můj případ, prosím o odpověď vás. Přijela jsem ze zahraničí, kde jsem pracovala přesně jeden rok a 30. 4. 2020 byl ukončen pracovní poměr. Od 1. 5. 2020 jsem registrovaná na ÚP. Na začátku června jsem otěhotněla (není ještě potvrzen datum od […]

Zobrazit odpověď