Výše rodičovského příspěvku

Hezký dobrý den,

mám k prosbičku – chci si změnit výši rodičovského příspěvku a můj denní vyměřovací základ je 386,-Kč, na jakou částku si mohu rodičovský příspěvek zvednout?

Prosím o výpočet nejvyšší přibližné částky, o kterou mohu požádat, děkuji.

Přeji hezký den

Dotaz poslal/a: Kristýna B., 06.04.2017 16:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.04.2017 12:13 napsal/a:

Dobrý den,

Pro možnost volby výše/délky rodičovského příspěvku je rozhodující výše vyměřovacího základu pro výpočet peněžité pomoci v mateřství. Pokud je zmíněných 386 Kč váš denní vyměřovací základ, pak pro účely volby se posuzuje 70% z 30-ti násobku tohoto denního vyměřovacího základu. U vás tedy jde o 8106 Kč.

Vzhledem k tomu že tato částka je vyšší než 7600 Kč, pak máte možnost volby rodičovského příspěvku a to až do této výše. Pokud byste takto měla pobírat rodičovský příspěvek po celou dobu, znamenalo by to cca 27 měsíců.

Viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 30:

(3) Rodič může volit výši rodičovského příspěvku, jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7600 Kč až do částky 11500 Kč měsíčně, s tím, že zvolená výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu. V případě, že u každého z rodičů lze stanovit ke dni narození dítěte uvedený vyměřovací základ podle věty první, vychází se při stanovení výše rodičovského příspěvku z toho vyměřovacího základu, který je vyšší.

Záleží mimo jiné i na tom, jak dlouho chcete ještě rodičovský příspěvek pobírat. Celková výše rodičovského příspěvku je 220 000 Kč. Konec vyplácení rodičovského příspěvku je pak, když je vyčerpána celá částka nebo když má dítě 4 roky nebo když se vám narodí druhé dítě, resp. když začnete na druhé dítě pobírat PPM.

Od toho se pak odvíjí o jakou výši RP byste si měla nově požádat. Pokud například čekáte narození druhého dítěte, pak by to měla být určitě ta nejvyšší možná částka. Pokud chcete, aby vám rodičovský příspěvek vyšel např. přesně do 3 roků dítěte, pak je potřeba spočítat, kolik jste již dostala, kolik zbývá a od toho si pak dopočítat měsíční částku. S tím že maximum je výše uvedených cca 8100 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď