Výše rodičovského příspěvku

Hezký dobrý den,

mám k prosbičku – chci si změnit výši rodičovského příspěvku a můj denní vyměřovací základ je 386,-Kč, na jakou částku si mohu rodičovský příspěvek zvednout?

Prosím o výpočet nejvyšší přibližné částky, o kterou mohu požádat, děkuji.

Přeji hezký den

Dotaz poslal/a: Kristýna B., 06.04.2017 16:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.04.2017 12:13 napsal/a:

Dobrý den,

Pro možnost volby výše/délky rodičovského příspěvku je rozhodující výše vyměřovacího základu pro výpočet peněžité pomoci v mateřství. Pokud je zmíněných 386 Kč váš denní vyměřovací základ, pak pro účely volby se posuzuje 70% z 30-ti násobku tohoto denního vyměřovacího základu. U vás tedy jde o 8106 Kč.

Vzhledem k tomu že tato částka je vyšší než 7600 Kč, pak máte možnost volby rodičovského příspěvku a to až do této výše. Pokud byste takto měla pobírat rodičovský příspěvek po celou dobu, znamenalo by to cca 27 měsíců.

Viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 30:

(3) Rodič může volit výši rodičovského příspěvku, jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7600 Kč až do částky 11500 Kč měsíčně, s tím, že zvolená výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu. V případě, že u každého z rodičů lze stanovit ke dni narození dítěte uvedený vyměřovací základ podle věty první, vychází se při stanovení výše rodičovského příspěvku z toho vyměřovacího základu, který je vyšší.

Záleží mimo jiné i na tom, jak dlouho chcete ještě rodičovský příspěvek pobírat. Celková výše rodičovského příspěvku je 220 000 Kč. Konec vyplácení rodičovského příspěvku je pak, když je vyčerpána celá částka nebo když má dítě 4 roky nebo když se vám narodí druhé dítě, resp. když začnete na druhé dítě pobírat PPM.

Od toho se pak odvíjí o jakou výši RP byste si měla nově požádat. Pokud například čekáte narození druhého dítěte, pak by to měla být určitě ta nejvyšší možná částka. Pokud chcete, aby vám rodičovský příspěvek vyšel např. přesně do 3 roků dítěte, pak je potřeba spočítat, kolik jste již dostala, kolik zbývá a od toho si pak dopočítat měsíční částku. S tím že maximum je výše uvedených cca 8100 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Mohu si vybrat rodičovský příspěvek jednorázově naráz?

-

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek s délkou na tři roky. Synovi budou tři roky v březnu 2022. Já bych ale měla od ledna 2022, nastoupit do práce. Tedy dříve, než budu mít dobraný rodičovský příspěvek. Můj dotaz je, zda lze rodičovský příspěvek zrušit a zbývající částku si vybrat naráz? A druhý dotaz je, pokud to […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď