Výše rodičovského příspěvku

Hezký dobrý den,

mám k prosbičku – chci si změnit výši rodičovského příspěvku a můj denní vyměřovací základ je 386,-Kč, na jakou částku si mohu rodičovský příspěvek zvednout?

Prosím o výpočet nejvyšší přibližné částky, o kterou mohu požádat, děkuji.

Přeji hezký den

Dotaz poslal/a: Kristýna B., 06.04.2017 16:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.04.2017 12:13 napsal/a:

Dobrý den,

Pro možnost volby výše/délky rodičovského příspěvku je rozhodující výše vyměřovacího základu pro výpočet peněžité pomoci v mateřství. Pokud je zmíněných 386 Kč váš denní vyměřovací základ, pak pro účely volby se posuzuje 70% z 30-ti násobku tohoto denního vyměřovacího základu. U vás tedy jde o 8106 Kč.

Vzhledem k tomu že tato částka je vyšší než 7600 Kč, pak máte možnost volby rodičovského příspěvku a to až do této výše. Pokud byste takto měla pobírat rodičovský příspěvek po celou dobu, znamenalo by to cca 27 měsíců.

Viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 30:

(3) Rodič může volit výši rodičovského příspěvku, jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7600 Kč až do částky 11500 Kč měsíčně, s tím, že zvolená výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu. V případě, že u každého z rodičů lze stanovit ke dni narození dítěte uvedený vyměřovací základ podle věty první, vychází se při stanovení výše rodičovského příspěvku z toho vyměřovacího základu, který je vyšší.

Záleží mimo jiné i na tom, jak dlouho chcete ještě rodičovský příspěvek pobírat. Celková výše rodičovského příspěvku je 220 000 Kč. Konec vyplácení rodičovského příspěvku je pak, když je vyčerpána celá částka nebo když má dítě 4 roky nebo když se vám narodí druhé dítě, resp. když začnete na druhé dítě pobírat PPM.

Od toho se pak odvíjí o jakou výši RP byste si měla nově požádat. Pokud například čekáte narození druhého dítěte, pak by to měla být určitě ta nejvyšší možná částka. Pokud chcete, aby vám rodičovský příspěvek vyšel např. přesně do 3 roků dítěte, pak je potřeba spočítat, kolik jste již dostala, kolik zbývá a od toho si pak dopočítat měsíční částku. S tím že maximum je výše uvedených cca 8100 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Práce na HPP během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené a stále jako zaměstnanec u firmy, kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou a rodičovskou. Dítě dovrší 3 let v dubnu 2023 a já už teď v září nastupuji do práce v jiné firmě. Dítě bylo přijato do školky od září. Jsem povinna dát výpověď ve stávajícím zaměstnání […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – podruhé těhotná během rodičovské

-

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc Jsem teď na rodičovské dovolené s dcerou 30. 3. 2020, takže jsou jí 2,5 roků, a rodičák jsem si dala na 3 roky. A teďka jsem zjistila, že jsem po druhý těhotná 14dní. Tak se chci optat, jestli budu mít nárok na mateřskou??? Jinak v práci mám […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď