Výše rodičovského příspěvku

Hezký dobrý den,

mám k prosbičku – chci si změnit výši rodičovského příspěvku a můj denní vyměřovací základ je 386,-Kč, na jakou částku si mohu rodičovský příspěvek zvednout?

Prosím o výpočet nejvyšší přibližné částky, o kterou mohu požádat, děkuji.

Přeji hezký den

Dotaz poslal/a: Kristýna B., 06.04.2017 16:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.04.2017 12:13 napsal/a:

Dobrý den,

Pro možnost volby výše/délky rodičovského příspěvku je rozhodující výše vyměřovacího základu pro výpočet peněžité pomoci v mateřství. Pokud je zmíněných 386 Kč váš denní vyměřovací základ, pak pro účely volby se posuzuje 70% z 30-ti násobku tohoto denního vyměřovacího základu. U vás tedy jde o 8106 Kč.

Vzhledem k tomu že tato částka je vyšší než 7600 Kč, pak máte možnost volby rodičovského příspěvku a to až do této výše. Pokud byste takto měla pobírat rodičovský příspěvek po celou dobu, znamenalo by to cca 27 měsíců.

Viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 30:

(3) Rodič může volit výši rodičovského příspěvku, jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7600 Kč až do částky 11500 Kč měsíčně, s tím, že zvolená výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu. V případě, že u každého z rodičů lze stanovit ke dni narození dítěte uvedený vyměřovací základ podle věty první, vychází se při stanovení výše rodičovského příspěvku z toho vyměřovacího základu, který je vyšší.

Záleží mimo jiné i na tom, jak dlouho chcete ještě rodičovský příspěvek pobírat. Celková výše rodičovského příspěvku je 220 000 Kč. Konec vyplácení rodičovského příspěvku je pak, když je vyčerpána celá částka nebo když má dítě 4 roky nebo když se vám narodí druhé dítě, resp. když začnete na druhé dítě pobírat PPM.

Od toho se pak odvíjí o jakou výši RP byste si měla nově požádat. Pokud například čekáte narození druhého dítěte, pak by to měla být určitě ta nejvyšší možná částka. Pokud chcete, aby vám rodičovský příspěvek vyšel např. přesně do 3 roků dítěte, pak je potřeba spočítat, kolik jste již dostala, kolik zbývá a od toho si pak dopočítat měsíční částku. S tím že maximum je výše uvedených cca 8100 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek po návratu ze zahraničí (z Anglie)

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na rodičovský příspěvek v dané situaci: Pracovala jsem asi 6 let v Anglii, ale před porodem jsem se vrátila do ČR. Jelikož mám nárok na mateřskou od mého anglického zaměstnavatele, jsem tedy pořád zaměstnanec Anglie, i když již žiji zde v ČR a dcera se narodila […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské

-

Dobrý den, opět se na Vás obracím s dotazem, který se týká prodloužení rodičovské o neplacené volno a školky pro dcerku. V březnu 2021 mi RD končí, rodičovský příspěvek však budu dále pobírat až do jejích čtyř let. Poradila jste mi, a potvrdila mi to i pojišťovna, že vzhledem k pobírání příspěvku za mě bude […]

Zobrazit odpověď