Vyšší odborná škola a nástup do zaměstnání

Dobrý den,

1. 6. 2017 jsem úspěšně složila absolutorium na Vyšší odborné škole. Předávání diplomu je 27. 6. 2017. Zaměstnání jsem si již zařídila a nastupuji buď v měsíci srpnu, nebo září. Chci se zeptat, do jakého data jsem studentkou? 1. 7. nebo 31.7.? A když nenastoupím v měsíci srpnu, ale až září do práce, co ten srpen?

Přivydělávám si v Kauflandu již přes tři roky. Střídám tam smlouvy na DPČ a DPP. Teď mám na léto otevřenou smlouvu DPP. Budu moct chodit v červenci a srpnu na brigádu? Mám nárok na nějaké peníze od pracovního úřadu?

A ještě pobírám sirotčí důchod. Kdy o něj přijdu, když mi přišel od sociálky dopis, že pokud v září neprokážu, že dále studuji, důchod mi bude odebrán? Budu ho tedy pobírat ještě po celé léto, kdybych nenastoupila v srpnu do práce?

Děkuji za odpověď…

Snad se v tom všem budete orientovat.

Dotaz poslal/a: Nikola O., 04.06.2017 13:06
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.06.2017 16:33 napsal/a:

Dobrý den,

Z pohledu některých zákonů jste za nezaopatřené dítě považována do doby, než dosáhnete věku 26 roků, pokud současně studujete (resp. vykonáváte soustavnou přípravu na budoucí povolání).

V souvislosti s ukončením studia platí, že se za soustavnou přípravu na budoucí povolání považuje i kalendářní měsíc, v němž student ukončil řádně studium na vysoké škole, bez ohledu na skutečnost, je-li v té době výdělečně činný, a také kalendářní měsíc po něm následující, pokud nevykonává po celý tento měsíc výdělečnou činnost ani nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo na podporu při rekvalifikaci. Podstatné přitom je, v kterém měsíci byla složena poslední závěrečná zkouška, není důležité datum promoce.

Ve vašem případě tedy, pokud byla závěrečná zkouška složena v červnu 2017, pak ještě v měsíci červenci za vás bude zdravotní pojištění platit stát. Pokud pak v měsíci srpen nebudete mít zdanitelné příjmy, pak máte povinnost zaplatit si v tomto měsíci minimální zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů. Což znamená, že v daném měsíci nepřekročí příjem ze zmíněné DPP částku 10000 Kč. Pokud by byl příjem vyšší, pak za vás pojištění odvádí zaměstnavatel.

Po ukončení studia na střední či vyšší odborné škole (zpravidla v červnu) náleží dítěti sirotčí důchod ještě za prázdninové měsíce (tj. červenec a srpen). Podmínkou je, že po celý kalendářní měsíc sirotek nevykonává výdělečnou činnost, ze které je odváděno pojistné na sociální zabezpečení, popřípadě nepobírá podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci, nestal-li se následně studentem vysoké školy.

Co se týká případného nároku na podporu v nezaměstnanosti, tak na tu byste měla nárok pouze v případě, že byste v posledních dvou letech během studia současně vykonávala alespoň 12 měsíců zaměstnání, které zakládá účast na důchodovém pojištění. Při práci formou DPP, za vás zaměstnavatel pojištění odvádí v ty měsíce, kdy příjem přesáhne 10000 Kč. V případě práce na DPČ je to pak v ty měsíce kdy je sjednaný příjem vyšší než 2500 Kč.

Pokud byste splňovala podmínku této minimální doby důchodového pojištění, pak byste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti. V takovém případě byste ale nemohla mít žádný jiný příjem (DPP/DPČ). Při nároku na podporu v nezaměstnanosti byste pak současně také přišla o nárok na sirotčí důchod.

Pokud byste byla vedená v evidenci úřadu práce, ale bez nároku na podporu v nezaměstnanosti, pak by za vás stát platil zdravotní pojištění, a současně byste mohla pracovat třeba na DPP, příjem v měsíci by ale nesměl překročit jednu polovinu minimální mzdy, tedy 5500 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Důchody:

Mohu si sám připlácet na sociálním pojištění, aby byl můj důchod vyšší?

-

Dobrý den, je mi 57 let, mám 4 děti a pracuji na plný úvazek. Musím se ale starat o svoji matku, které byl přiznán příspěvek na péči 4. stupně. Chci si výši úvazku z tohoto důvodu zkrátit. Mohu si doplatit sociální pojištění, do výše nynějších odvodů, abych neměla menší starobní důchod? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nemocenská, brigáda a nárok na důchod

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se brigáda počítá do důchodu, stejně jako práce na hlavní pracovní poměr. A zda se nemocenská při práci na hlavní pracovní poměr počítá do odpracované doby? Děkuji za odpověď. S pozdravem

Zobrazit odpověď

Sirotčí důchod a ukončení studia

-

Dobrý den, potřebovala bych informaci týkající se sirotčího důchodu. Jsem 24letá studentka vysoké školy a pobírám sirotčí důchod, na začátku května mě čeká poslední státnice. Dokdy mám nárok na sirotčí důchod? Do dne složení státnice? Či do konce měsíce, ve kterém státnici skládám? A je stejná situace i pro moji mámu, která pobírá vdovský důchod […]

Zobrazit odpověď

Prodloužení pobírání rodičovského příspěvku nebo péče o dítě do 7 roků

-

Dobrý den, na jaře 2017 jsem porodila druhé dítě. Stanovila jsem si rodičovský příspěvek na 2 roky. Chci být ale s dětmi doma i poté. Vím, že se mohu nahlásit na pojišťovně (péče o dítě) a stát za mě platí ZP. Ale nevím, jaká doba se počítá/nepočítá do důchodu (nebo jak je to z hlediska […]

Zobrazit odpověď