Sociální pojištění – working holiday vízum na rok do zahraničí

Dobrý den,

rád bych se zeptal. Když odjedu na working holiday vízum na rok do zahraničí, musím platit sociální pojištění nebo jen stačí odhlásit?

Dotaz poslal/a: Richard L., 14.11.2016 18:19
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 16.11.2016 01:37 napsal/a:

Dobrý den,

Ze zákona máte povinnost hradit si pouze zdravotní pojištění. Tomu se příliš nedá vyhnout (viz dále). Sociální pojištění si hradit nemusíte. Tu povinnost má ze zákona Váš zaměstnavatel, nebo povinnost platit si sociální pojištění, mají i podnikající OSVČ.

Takže, pokud nebudete v ČR, tak si sociální pojištění platit nemusíte. Ani se nemusíte nijak „odhlašovat“. Platí ale, že doba, kdy není hrazeno sociální pojištění (nejste zaměstnaný nebo nepodnikáte jako OSVČ), se vám pak nebude započítávat do doby nároku na důchod.

Máte i možnost, jako osoba bez zdanitelných příjmů, platit si dobrovolné sociální pojištění. To je aktuálně (v roce 2016) ve výši 1891 Kč (v roce 2017 to pak bude tato částka o pár korun vyšší).

Zdravotní pojištění si pak musíte platit povinně ze zákona. Tuto povinnost mají všechny osoby, za které není plátcem zdravotního pojištění zaměstnavatel nebo stát (studenti, důchodci, děti, ženy na mateřské, rodičovské apod.). Minimální zdravotní pojištění pro osobu bez zdanitelných příjmů je 1337 Kč (v roce 2016), v roce 2017 to pak bude 1485 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Sociální pojištění:

Odvod zdravotního a sociálního pojištění při nekolidujícím zaměstnání

-

Odvádí zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance, který je v evidenci ÚP a pracuje v rámci nekolidujícího zaměstnání?

Zobrazit odpověď

Student nad 26 let, sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, jsem studentkou prezenční formy studia na vysoké škole (magisterské studium) a zítra, tj. 17.1. je mi 26 let. Do toho mám brigádu na DPP do 10 tisíc. Jak to teď tedy bude s placením sociálního a zdravotního pojištění, mám se nahlásit na obě pojišťovny a pojistné si platit, dokud nenajdu zaměstnání na hlavni […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let věku a příjem z pronájmu

-

Dobrý den, nyní pečuji o dítě do 7 let věku.  Zdravotní pojišťovna, za mě hradí zdravotní pojištění a sociální pojištění je dobrovolné. Za nedlouho začnu pronajímat byt a také, pracuji na dohodu v době, kdy dcera navštěvuje školku. Zajímám mě, zda mohu mít příjem z pronájmu a zároveň být vedena, jako pečující o dítě do […]

Zobrazit odpověď

HPP a OSVČ – jak je to s placením daní?

-

Dobrý den, jmenuji se Radek a chtěl bych se zeptat, jak je to s placením daní. Jsem zaměstnán na HPP s částkou 20 000 Kč – čistý příjem z práce. Pokud si založím OSVČ na truhláře, podlaháře a volná živnost, jak je to s placením daní pokud bych měl účetní, která by mi vyřizovala daně jak […]

Zobrazit odpověď