Sociální pojištění – working holiday vízum na rok do zahraničí

Dobrý den,

rád bych se zeptal. Když odjedu na working holiday vízum na rok do zahraničí, musím platit sociální pojištění nebo jen stačí odhlásit?

Dotaz poslal/a: Richard L., 14.11.2016 18:19
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 16.11.2016 01:37 napsal/a:

Dobrý den,

Ze zákona máte povinnost hradit si pouze zdravotní pojištění. Tomu se příliš nedá vyhnout (viz dále). Sociální pojištění si hradit nemusíte. Tu povinnost má ze zákona Váš zaměstnavatel, nebo povinnost platit si sociální pojištění, mají i podnikající OSVČ.

Takže, pokud nebudete v ČR, tak si sociální pojištění platit nemusíte. Ani se nemusíte nijak „odhlašovat“. Platí ale, že doba, kdy není hrazeno sociální pojištění (nejste zaměstnaný nebo nepodnikáte jako OSVČ), se vám pak nebude započítávat do doby nároku na důchod.

Máte i možnost, jako osoba bez zdanitelných příjmů, platit si dobrovolné sociální pojištění. To je aktuálně (v roce 2016) ve výši 1891 Kč (v roce 2017 to pak bude tato částka o pár korun vyšší).

Zdravotní pojištění si pak musíte platit povinně ze zákona. Tuto povinnost mají všechny osoby, za které není plátcem zdravotního pojištění zaměstnavatel nebo stát (studenti, důchodci, děti, ženy na mateřské, rodičovské apod.). Minimální zdravotní pojištění pro osobu bez zdanitelných příjmů je 1337 Kč (v roce 2016), v roce 2017 to pak bude 1485 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Sociální pojištění:

Zahraniční studijní pobyt – sociální + zdravotní pojištění

-

Dobrý den, jedu na rok na zahraniční studijní pobyt do Asie a zajímalo by mne, jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním. Studium nemám přes svou VŠ tady v ČR, budu ji kvůli tomu muset přerušovat, takže zde prakticky nebudu studentem. Vím o možnosti podat si žádost o posouzení postavení studia na vysoké škole […]

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu v nezaměstnanosti při běžící rodičovské dovolené

-

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkajícím se mé rodičovské dovolené a nároku na podporu v nezaměstnanosti. V srpnu minulého roku 2017 mi byl ukončen pracovní poměr z důvodu ukončení činnosti mého zaměstnavatele a bylo mi vyplaceno odstupné. Jsem pátým rokem na rodičovské dovolené, kdy mi vyplácení skončí v červenci tohoto roku (nastavila […]

Zobrazit odpověď

Sociální, zdravotní pojištění, péče o dítě a OSVČ

-

Dobrý den, jako přivýdělek na RD mám ŽL. 3. 4. 2018 měl nejmladší syn, 3 roky. Mám ještě syna 5let, 7let,který chodí do ZŠ, ale nenavštěvuje družinu. Protože 5letý syn před koncem roku měl nález tříselné kýly, zcela jsem zapomněla si RD prodloužit do 4let věku dítěte. Nevím co nyní dělat. Nejsem a ani jako […]

Zobrazit odpověď