Z čeho se počítá nemocenská po skončení rodičovské

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, z jakého příjmu se vypočítá nemocenská po ukončení tříleté rodičovské dovolené (před tím ještě necelé 3 roky RD se starší dcerkou). Zda se vychází z příjmu ještě ze zaměstnání nebo mateřské?

Před prvním dítětem jsem pracovala 10 let u jednoho zaměstnavatele, poté byly dvě mateřské ihned po sobě. V září mi končí druhý rodičák a nevím, zda ihned poté nenastoupím na nemocenskou.

Pracovní smlouva mi stále trvá a mám ji na dobu neurčitou. A ještě bych ráda věděla, pokud bych smlouvu ukončila dohodou, bez nároku na odstupné, zda mohu čerpat podporu v nezaměstnanosti, pokud bych se hlásila na ÚP?

Děkuji předem za odpovědi.

Dotaz poslal/a: Klára P., 22.06.2017 10:59
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.06.2017 14:32 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud byste po skončení rodičovské dovolené v zaměstnání nastoupila do pracovní neschopnosti tak, že byste v zaměstnání nepracovala ani 7 kalendářních dní, pak by se při výpočtu nemocenských dávek vycházelo z vašeho příjmu v době před zahájením té úplně první mateřské dovolené.

Pokud byste alespoň pár dní pracovala, pak by se vycházelo z příjmů po skončení rodičovské. Z toho, co jste dostávala během mateřské nebo rodičovské dovolené se nemocenské dávky počítat nedají.

Podmínky pro výpočet výše nemocenských dávek jsou určeny zákonem o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 18:

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.

(5) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v kalendářním měsíci, v němž vzniklo pojištění zaměstnance, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce tohoto kalendářního měsíce a pokud zaměstnání netrvalo do konce tohoto kalendářního měsíce, do dne, kterým doba zaměstnání skončila.

(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.

Pokud byste po skončení rodičovské dovolené ukončila pracovní poměr, pak vám vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti. Sice jste v posledních letech nepracovala, ale doba péče o dítě do 4 roků (mateřská či rodičovská dovolená), se započítává jako náhradní doba důchodového pojištění, takže splňujete podmínku pro nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Podpora po skočení rodičovské je ale poměrně hodně nízká. Tím, že jste v předchozích letech neměla žádný příjem (výplata apod.), ze kterého by bylo možné spočítat výši podpory, tak se vychází z toho, jaká je průměrná mzda v ČR v předchozím roce. A vy pak za první dva měsíce dostáváte 15%, další dva měsíce 12% a zbytek doby 11%.

Reálně to pak znamená, že za první dva měsíce dostanete cca 4200 Kč, a poté je to ještě méně. Viz zákon zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 51:

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď