Z čeho se počítá nemocenská?

Dobrý den, zajímalo by mě, z čeho se počítá nemocenská? Počítá se do toho i to že jsem byl na dovolené nebo to když máme v práci prémie a já mám tak jeden měsíc vyšší výplatu? Nebo se to počítá jen ze základní mzdy? A počítá se tam i to že jsem byl nedávno také v pracovní neschopnosti? Budu mít díky tomu teď při druhé neschopence méně peněz? Děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Petr B., 3.3.2014 13:23
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 3.3.2014 16:44 napsal/a:

Dobrý den Petře,

To, jak se počítá výše nemocenských dávek, popisuje zákon č. 54/1956 Sb., o nemocenském pojištění zaměstnanců, konkrétně se jedná o §18:

(1) Denní vyměřovací základ se zjistí tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období dělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Do tohoto počtu dnů se nezahrnují kalendářní dny omluvené nepřítomností zaměstnance v práci, za které mu nenáleží náhrada příjmu, včetně dnů, za které mu bylo poskytováno nemocenské, podpora při ošetřování člena rodiny a peněžitá pomoc v mateřství, dny, za které mu náleží náhrada příjmu při výkonu služby v ozbrojených silách a civilní služby 2) a kalendářní dny po skončení zaměstnání. U člena družstva uvedeného v §2 odst. 1 písm. b) se vstupem do zaměstnání rozumí započetí práce pro družstvo; to platí obdobně pro společníka a jednatele společnosti s ručením omezeným a komanditistu komanditní společnosti uvedeného v §2 odst. 1 písm. c).

V zásadě se tedy jedná o to, že denní vyměřovací základ se vám počítá z příjmů od posledního zaměstnavatele. Pokud máte více zaměstnavatelů současně, pak je to trochu něco jiného. Pokud u jednoho zaměstnavatele pracujete po celou dobu posledních 12 měsíců = pak se nemocenské dávky počítají za posledních 12 měsíců před nástupem do pracovní neschopnosti. Měsíc, ve kterém nastupujete pracovní neschopnost, se nepočítá.

Pokud byste v průběhu 12 měsíců měnil zaměstnání, pak se počítá jen příjem od daného zaměstnavatele – resp. od doby nástupu do konce předchozího kalendářního měsíce. Pokud byste nastoupil na pracovní neschopnost ve stejném měsíci, jako jste nastoupil k novému zaměstnavateli, pak – pokud jste odpracoval alespoň jeden kalendářní den, pak by se to počítalo z tohoto příjmu, v opačném případě by se dávka mohla počítat z předchozího příjmu.

Výše dávky se počítá z denního vyměřovacího základu. Pro ten jsou rozhodující příjmy, které se započítávají do hrubé mzdy – tedy všechny příjmy včetně provize, prémií odměn apod. Spadá sem i dovolená resp. peníze, které vám zaměstnavatel vyplácí jako náhradu mzdy za dovolenou. Pokud jste byl v období, za které se počítá denní vyměřovací základ nemocný – tyto dny, kdy dostáváte nemocenské dávky, a nedostáváte náhradu mzdy, se nezapočítávají.

Ve výsledku to tedy znamená, že v případě že vaše příjmy (plat, prémie) byly stejné jako před první neschopenkou tak by peníze při druhé pracovní neschopnosti měly být zhruba stejné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď

Jaká je minimální odpracovaná doba pro nárok na nemocenské dávky?

-

Dobrý den, v květnu loňského roku mi byla ukončena po 380 dnech pracovní neschopnost. Vzhledem k tomu, že můj zdravotní stav se však nezlepšil, tak jsem následně po ukončení pracovní neschopnosti ukončila také pracovní poměr u zaměstnavatele, kde jsem pracovala téměř 29 let. Od té doby až doposud jsem v evidenci na Úřadu práce a […]

Zobrazit odpověď

Kdo platí nemocenskou po skončení pracovního poměru?

-

Dobrý den, je mi 60 let a od zaměstnavatele jsem dostala výpověď z organizačních důvodů (firma ukončuje provoz). Ukončení pracovního poměru mám 28. 2. 2022. Dne 7. 3. 2022, mám nástup do nemocnice na dlouhodobě plánovanou operaci. Kdo mi bude vyplácet nemocenskou a na koho si mám nechat vystavit neschopenku? Anebo, by pro mě bylo […]

Zobrazit odpověď

Výpočet nemocenské ve zkušební době – kolik dostanu za jeden měsíc?

-

Dobrý den, v srpnu 2021 jsem po 4 letech na dohodu ukončila zaměstnání (můj hrubý příjem byl 32 000 Kč). Pak jsem byla od 1.9 – 12.10 registrovaná na UP, 13.10 jsem nastoupila do nového zaměstnání. Zaměstnavatel se však po 6 dnech rozhodl, že novou pozici otevírat nebude a ukončil můj poměr ve zkušební době. Zde […]

Zobrazit odpověď