Z čeho se počítá nemocenská?

Dobrý den, zajímalo by mě, z čeho se počítá nemocenská? Počítá se do toho i to že jsem byl na dovolené nebo to když máme v práci prémie a já mám tak jeden měsíc vyšší výplatu? Nebo se to počítá jen ze základní mzdy? A počítá se tam i to že jsem byl nedávno také v pracovní neschopnosti? Budu mít díky tomu teď při druhé neschopence méně peněz? Děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Petr B., 3.3.2014 13:23

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 3.3.2014 16:44 napsal/a:
 

Dobrý den Petře,

To, jak se počítá výše nemocenských dávek, popisuje zákon č. 54/1956 Sb., o nemocenském pojištění zaměstnanců, konkrétně se jedná o §18:

(1) Denní vyměřovací základ se zjistí tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období dělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Do tohoto počtu dnů se nezahrnují kalendářní dny omluvené nepřítomností zaměstnance v práci, za které mu nenáleží náhrada příjmu, včetně dnů, za které mu bylo poskytováno nemocenské, podpora při ošetřování člena rodiny a peněžitá pomoc v mateřství, dny, za které mu náleží náhrada příjmu při výkonu služby v ozbrojených silách a civilní služby 2) a kalendářní dny po skončení zaměstnání. U člena družstva uvedeného v §2 odst. 1 písm. b) se vstupem do zaměstnání rozumí započetí práce pro družstvo; to platí obdobně pro společníka a jednatele společnosti s ručením omezeným a komanditistu komanditní společnosti uvedeného v §2 odst. 1 písm. c).

V zásadě se tedy jedná o to, že denní vyměřovací základ se vám počítá z příjmů od posledního zaměstnavatele. Pokud máte více zaměstnavatelů současně, pak je to trochu něco jiného. Pokud u jednoho zaměstnavatele pracujete po celou dobu posledních 12 měsíců = pak se nemocenské dávky počítají za posledních 12 měsíců před nástupem do pracovní neschopnosti. Měsíc, ve kterém nastupujete pracovní neschopnost, se nepočítá.

Pokud byste v průběhu 12 měsíců měnil zaměstnání, pak se počítá jen příjem od daného zaměstnavatele – resp. od doby nástupu do konce předchozího kalendářního měsíce. Pokud byste nastoupil na pracovní neschopnost ve stejném měsíci, jako jste nastoupil k novému zaměstnavateli, pak – pokud jste odpracoval alespoň jeden kalendářní den, pak by se to počítalo z tohoto příjmu, v opačném případě by se dávka mohla počítat z předchozího příjmu.

Výše dávky se počítá z denního vyměřovacího základu. Pro ten jsou rozhodující příjmy, které se započítávají do hrubé mzdy – tedy všechny příjmy včetně provize, prémií odměn apod. Spadá sem i dovolená resp. peníze, které vám zaměstnavatel vyplácí jako náhradu mzdy za dovolenou. Pokud jste byl v období, za které se počítá denní vyměřovací základ nemocný – tyto dny, kdy dostáváte nemocenské dávky, a nedostáváte náhradu mzdy, se nezapočítávají.

Ve výsledku to tedy znamená, že v případě že vaše příjmy (plat, prémie) byly stejné jako před první neschopenkou tak by peníze při druhé pracovní neschopnosti měly být zhruba stejné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,