Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti u OSVČ

Dobrý den, je mi 53 roků a posledních několik let jsem pracovala jako OSVČ. Vzhledem ke zdravotním problémům už ale nemohu vykonávat činnost, na kterou jsem měla zřízenou živnost a uvažuji, že ukončím podnikání. Zajímalo by mě, jestli pak budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Platí si sociální a zdravotní pojištění (jen minimální zálohy). Kolik bych mohla dostat na podpoře po skončení OSVČ, pokud teda na podporu mám nárok? Můžete mi poradit, z čeho se počítá podpora? Děkuji vám za radu.

Dotaz poslal/a: Ludmila V., 18.2.2014 10:11
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.2.2014 19:14 napsal/a:

Dobrý den Ludmilo, pokud se rozhodnete ukončit samostatně výdělečnou činnost jako OSVČ, musíte pak tuto skutečnost oznámit na ČSSZ. Oznámení se provádí písemně – je na to i příslušný formulář (přesný název nevím, ale najdete ho určitě na webových stránkách ČSSZ nebo můžete zajít na pobočku okresní správy v místě vašeho bydliště).

Na základě toho vám ČSSZ vystaví potvrzení o době výkonu samostatné výdělečné činnosti a o době důchodového pojištění v rozhodném období, popř. o vyplacených dávkách nemocenského pojištění. Součástí tohoto potvrzení je i údaj o výši vyměřovacího základu OSVČ pro placení pojistného za poslední zúčtovaný kalendářní rok, za který bylo uhrazeno pojistné.

Na základě tohoto potvrzení by vám pak na Úřadu práce stanovili výši podpory v nezaměstnanosti. Abyste, jako OSVČ, měla nárok na podporu v nezaměstnanosti, musí být splněny následující podmínky: musíte mít již ukončenou činnost – dokud jste OSVČ, tak vás Úřad práce nemůže zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání, což je jedna z hlavních podmínek pro nárok na podporu. A dále pak – podobně jako u zaměstnanců – musíte mít za poslední 2 roky nejméně 12 měsíců účasti na pojištění. To byste ale měla splňovat podle toho, co uvádíte.

Musíte ale počítat s tím, že vaše podpora v nezaměstnanosti bude nízká. Pokud si platíte jen minimální zálohu, tak výsledná podpora v nezaměstnanosti nemusí odpovídat tomu, jaké byly vaše běžné příjmy. Dám jeden příklad. Řekněme, že byste v předchozím roce měla příjem 500 000 Kč. Zároveň uplatňujete náklady výdajovým paušálem ve výši 60%. Vyměřovací základ pro pojištění se je tedy 100 000 Kč. Tato částka se pak rozpočítá na počet měsíců a z toho by se pak počítala podpora, tedy bylo by to podobné jako byste měla jen minimální hrubou mzdu.

Podpora by tak byla ve výši jen pár tisíc korun. S tím je ale bohužel nutné u OSVČ počítat – zvlášť pokud si platíte jen minimální zálohy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce OSVČ:

Nárok na nový kompenzační bonus pro spolupracující osobu

-

Dobrý den, mám nárok na nový kompenzační bonus, když jsem 2019, 2020 byla spolupracující osobou manžela, OSVČ, který musí mít nyní uzavřenou provozovnu? Šlo o vedlejší činnost při rodičáku a kvůli situaci s COVID jsem zrušila registraci na FU, jako spolupracující osoba v listopadu 2020, nyní jsem na úřadu práce. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzace – spolupracující osoba

-

Jsem důchodkyně OSVČ (vedlejší činnost), podnikající v pohostinství (úplné uzavření provozovny) = významně dotčená činnost. Bonusové období: leden – březen 2021 jsou tržby nulové, v daném období by to byla převažující část příjmů (pokud se nezapočítává důchod). Srovnávací období: tržby listopad 2018 činily 45 000 Kč, prosinec 2018 tržby činily 48 000 Kč, leden 2019 […]

Zobrazit odpověď

Nárok na kompenzační bonus po přerušení živnosti

-

Pozastavil jsem živnost 1. 3. 2021, mam nárok na třetí KB v r. 2021? Děkuji

Zobrazit odpověď