Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti u OSVČ

Dobrý den, je mi 53 roků a posledních několik let jsem pracovala jako OSVČ. Vzhledem ke zdravotním problémům už ale nemohu vykonávat činnost, na kterou jsem měla zřízenou živnost a uvažuji, že ukončím podnikání. Zajímalo by mě, jestli pak budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Platí si sociální a zdravotní pojištění (jen minimální zálohy). Kolik bych mohla dostat na podpoře po skončení OSVČ, pokud teda na podporu mám nárok? Můžete mi poradit, z čeho se počítá podpora? Děkuji vám za radu.

Dotaz poslal/a: Ludmila V., 18.2.2014 10:11
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.2.2014 19:14 napsal/a:

Dobrý den Ludmilo, pokud se rozhodnete ukončit samostatně výdělečnou činnost jako OSVČ, musíte pak tuto skutečnost oznámit na ČSSZ. Oznámení se provádí písemně – je na to i příslušný formulář (přesný název nevím, ale najdete ho určitě na webových stránkách ČSSZ nebo můžete zajít na pobočku okresní správy v místě vašeho bydliště).

Na základě toho vám ČSSZ vystaví potvrzení o době výkonu samostatné výdělečné činnosti a o době důchodového pojištění v rozhodném období, popř. o vyplacených dávkách nemocenského pojištění. Součástí tohoto potvrzení je i údaj o výši vyměřovacího základu OSVČ pro placení pojistného za poslední zúčtovaný kalendářní rok, za který bylo uhrazeno pojistné.

Na základě tohoto potvrzení by vám pak na Úřadu práce stanovili výši podpory v nezaměstnanosti. Abyste, jako OSVČ, měla nárok na podporu v nezaměstnanosti, musí být splněny následující podmínky: musíte mít již ukončenou činnost – dokud jste OSVČ, tak vás Úřad práce nemůže zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání, což je jedna z hlavních podmínek pro nárok na podporu. A dále pak – podobně jako u zaměstnanců – musíte mít za poslední 2 roky nejméně 12 měsíců účasti na pojištění. To byste ale měla splňovat podle toho, co uvádíte.

Musíte ale počítat s tím, že vaše podpora v nezaměstnanosti bude nízká. Pokud si platíte jen minimální zálohu, tak výsledná podpora v nezaměstnanosti nemusí odpovídat tomu, jaké byly vaše běžné příjmy. Dám jeden příklad. Řekněme, že byste v předchozím roce měla příjem 500 000 Kč. Zároveň uplatňujete náklady výdajovým paušálem ve výši 60%. Vyměřovací základ pro pojištění se je tedy 100 000 Kč. Tato částka se pak rozpočítá na počet měsíců a z toho by se pak počítala podpora, tedy bylo by to podobné jako byste měla jen minimální hrubou mzdu.

Podpora by tak byla ve výši jen pár tisíc korun. S tím je ale bohužel nutné u OSVČ počítat – zvlášť pokud si platíte jen minimální zálohy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce OSVČ:

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď

Sociální, zdravotní pojištění, péče o dítě a OSVČ

-

Dobrý den, jako přivýdělek na RD mám ŽL. 3. 4. 2018 měl nejmladší syn, 3 roky. Mám ještě syna 5let, 7let,který chodí do ZŠ, ale nenavštěvuje družinu. Protože 5letý syn před koncem roku měl nález tříselné kýly, zcela jsem zapomněla si RD prodloužit do 4let věku dítěte. Nevím co nyní dělat. Nejsem a ani jako […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď