Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti u OSVČ

Dobrý den, je mi 53 roků a posledních několik let jsem pracovala jako OSVČ. Vzhledem ke zdravotním problémům už ale nemohu vykonávat činnost, na kterou jsem měla zřízenou živnost a uvažuji, že ukončím podnikání. Zajímalo by mě, jestli pak budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Platí si sociální a zdravotní pojištění (jen minimální zálohy). Kolik bych mohla dostat na podpoře po skončení OSVČ, pokud teda na podporu mám nárok? Můžete mi poradit, z čeho se počítá podpora? Děkuji vám za radu.

Dotaz poslal/a: Ludmila V., 18.2.2014 10:11
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.2.2014 19:14 napsal/a:

Dobrý den Ludmilo, pokud se rozhodnete ukončit samostatně výdělečnou činnost jako OSVČ, musíte pak tuto skutečnost oznámit na ČSSZ. Oznámení se provádí písemně – je na to i příslušný formulář (přesný název nevím, ale najdete ho určitě na webových stránkách ČSSZ nebo můžete zajít na pobočku okresní správy v místě vašeho bydliště).

Na základě toho vám ČSSZ vystaví potvrzení o době výkonu samostatné výdělečné činnosti a o době důchodového pojištění v rozhodném období, popř. o vyplacených dávkách nemocenského pojištění. Součástí tohoto potvrzení je i údaj o výši vyměřovacího základu OSVČ pro placení pojistného za poslední zúčtovaný kalendářní rok, za který bylo uhrazeno pojistné.

Na základě tohoto potvrzení by vám pak na Úřadu práce stanovili výši podpory v nezaměstnanosti. Abyste, jako OSVČ, měla nárok na podporu v nezaměstnanosti, musí být splněny následující podmínky: musíte mít již ukončenou činnost – dokud jste OSVČ, tak vás Úřad práce nemůže zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání, což je jedna z hlavních podmínek pro nárok na podporu. A dále pak – podobně jako u zaměstnanců – musíte mít za poslední 2 roky nejméně 12 měsíců účasti na pojištění. To byste ale měla splňovat podle toho, co uvádíte.

Musíte ale počítat s tím, že vaše podpora v nezaměstnanosti bude nízká. Pokud si platíte jen minimální zálohu, tak výsledná podpora v nezaměstnanosti nemusí odpovídat tomu, jaké byly vaše běžné příjmy. Dám jeden příklad. Řekněme, že byste v předchozím roce měla příjem 500 000 Kč. Zároveň uplatňujete náklady výdajovým paušálem ve výši 60%. Vyměřovací základ pro pojištění se je tedy 100 000 Kč. Tato částka se pak rozpočítá na počet měsíců a z toho by se pak počítala podpora, tedy bylo by to podobné jako byste měla jen minimální hrubou mzdu.

Podpora by tak byla ve výši jen pár tisíc korun. S tím je ale bohužel nutné u OSVČ počítat – zvlášť pokud si platíte jen minimální zálohy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce OSVČ:

Přivýdělek a nemocenská OSVČ

-

Dobrý den, jsem OSVČ a jsem dlouhodobě na nemocenské se zlomeným obratlem. Pracuji jako kosmetička a nemohu ještě tuto práci vykonávat. Mohu si přivydělat doma prodáváním dárkových poukázek přes PC, i když se přivýdělek týká mé práce? Tím bych si zajistila zakázky v novém roce, kdy už budu práceschopná. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzace za COVID – nařízená karanténa u OSVČ

-

Dobrý den, byla mi nařízena izolace z důvodu COVID pozitivního testu v období od 1. 11. 2021 do 14. 11. 2021. Mám nárok na nějakou kompenzaci za tu izolaci? Nemocenské pojištění si neplatím. Děkuji

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus pro rok 2022 a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, v návrhu zákona se říká, že nárok na dávku má jen ten, pro koho je podnikání jako hlavní činnost. Pokud jsem na rodičovské dovolené, počítá se mé podnikání automaticky za činnost vedlejší, nebo je to na mé volbě. Celé roky rodičovské (mám 3 mini děti), jsem totiž podnikání vedla, jako činnost hlavní. Děkuji

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a práce na DPČ

-

Dobrý den, k 30. 11. 2021 mi končí podpora v nezaměstnanosti Od 1. 12. 2021 budu mít brigádu na DPČ, ale protože si chci vydělat více než je dovoleno ÚP (polovina min měsíční mzdy), musím to nahlásit na ÚP, aby mne vyřadili z evidence. Mám si zařídit živnostenský list, nebo jaké jiné možnosti se mi naskytují? […]

Zobrazit odpověď