Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti u OSVČ

Dobrý den, je mi 53 roků a posledních několik let jsem pracovala jako OSVČ. Vzhledem ke zdravotním problémům už ale nemohu vykonávat činnost, na kterou jsem měla zřízenou živnost a uvažuji, že ukončím podnikání. Zajímalo by mě, jestli pak budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Platí si sociální a zdravotní pojištění (jen minimální zálohy). Kolik bych mohla dostat na podpoře po skončení OSVČ, pokud teda na podporu mám nárok? Můžete mi poradit, z čeho se počítá podpora? Děkuji vám za radu.

Dotaz poslal/a: Ludmila V., 18.2.2014 10:11
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.2.2014 19:14 napsal/a:

Dobrý den Ludmilo, pokud se rozhodnete ukončit samostatně výdělečnou činnost jako OSVČ, musíte pak tuto skutečnost oznámit na ČSSZ. Oznámení se provádí písemně – je na to i příslušný formulář (přesný název nevím, ale najdete ho určitě na webových stránkách ČSSZ nebo můžete zajít na pobočku okresní správy v místě vašeho bydliště).

Na základě toho vám ČSSZ vystaví potvrzení o době výkonu samostatné výdělečné činnosti a o době důchodového pojištění v rozhodném období, popř. o vyplacených dávkách nemocenského pojištění. Součástí tohoto potvrzení je i údaj o výši vyměřovacího základu OSVČ pro placení pojistného za poslední zúčtovaný kalendářní rok, za který bylo uhrazeno pojistné.

Na základě tohoto potvrzení by vám pak na Úřadu práce stanovili výši podpory v nezaměstnanosti. Abyste, jako OSVČ, měla nárok na podporu v nezaměstnanosti, musí být splněny následující podmínky: musíte mít již ukončenou činnost – dokud jste OSVČ, tak vás Úřad práce nemůže zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání, což je jedna z hlavních podmínek pro nárok na podporu. A dále pak – podobně jako u zaměstnanců – musíte mít za poslední 2 roky nejméně 12 měsíců účasti na pojištění. To byste ale měla splňovat podle toho, co uvádíte.

Musíte ale počítat s tím, že vaše podpora v nezaměstnanosti bude nízká. Pokud si platíte jen minimální zálohu, tak výsledná podpora v nezaměstnanosti nemusí odpovídat tomu, jaké byly vaše běžné příjmy. Dám jeden příklad. Řekněme, že byste v předchozím roce měla příjem 500 000 Kč. Zároveň uplatňujete náklady výdajovým paušálem ve výši 60%. Vyměřovací základ pro pojištění se je tedy 100 000 Kč. Tato částka se pak rozpočítá na počet měsíců a z toho by se pak počítala podpora, tedy bylo by to podobné jako byste měla jen minimální hrubou mzdu.

Podpora by tak byla ve výši jen pár tisíc korun. S tím je ale bohužel nutné u OSVČ počítat – zvlášť pokud si platíte jen minimální zálohy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce OSVČ:

Kompenzační bonus 25 000 Kč při rodičovské

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené (na kterou jsem šla z pozice zaměstnance firmy, kam bych se měla od podzimu vrátit). Mimo to jsem před více než rokem začala pracovat jako OSVČ na vedlejší činnost. Od poloviny března mám však jako OSVČ nulové příjmy. Mohu si zažádat o kompenzační bonus? Jde mi o to, jestli […]

Zobrazit odpověď

Můžu si o kompenzační bonus za červen požádat už v květnu?

-

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli nevíte, jak je to přesně s žádostí o druhou podporu pro živnostníky. Aktuálně je možné požádat o 19500 Kč za květen a červen 2020. Nevím ale, jestli mohu o podporu za červen žádat už teď v květnu? Nebo musím čekat až do června? Věci okolo epidemie se sice pořád mění, […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na kompenzační bonus za květen a červen 2020?

-

Dobrý den, Ráda bych se zeptala, jak je to s nárokem na kompenzační bonus. O prvních 25 tisíc korun jsem si požádala, protože celou dobu epidemie jsem měla zavřenou provozovnu a nulový příjem. Teď na začátku května jsem konečně mohla otevřít. Vím, že je i druhý kompenzační bonus, který má být 19,5 tisíce korun. Zajímalo by […]

Zobrazit odpověď

Můžu si nechat poslat příspěvek 25 tisíc pro OSVČ na cizí účet? Nebo ho dostat v hotovosti?

-

Dobrý den, Jsem OSVČ a podnikám během rodičovské. Nemám moc velké příjmy, mám to jen jako příležitostný přivýdělek. Dočetla jsem se ale, že bych na kompenzační bonus – příspěvek 25 tisíc korun pro OSVČ během epidemie, měla mít nárok i já. Mám ale problém, protože mám zablokovaný účet v bance od exekutora. Normálně mi to moc […]

Zobrazit odpověď