Exekuce – může exekutor zablokovat účet manželky?

Dobrý den,

manželka má účet v bance, na který jsem si nechal posílat důchod.

Mám pár let exekuci, byl jsem domluvený na splátkovém kalendáři. Poctivě jsem každý měsíc platil dohodnutou částku.

Nyní spisy dostal jiný exekutor, který mi dopisem oznámil nové číslo účtu. Platím na to nové číslo.

Najednou po 4měsících chci vybrat peníze na nájem a bohužel. V bance manželce oznámili, že je účet zablokován. Chodí tam i důchod manželce a my jsme v situaci, že nemáme ani korunu-je třeba zaplatit nájem, SIPO. O lécích a jídle nemluvím.

Nechci přistoupit na radu manželky, že to ukončíme a budeme mít klid. Spíš bych byl vděčný za nějakou radu od vás.

S pozdravem Alex

Dotaz poslal/a: Alexandr Č., 21.05.2017 16:37

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.05.2017 15:51 napsal/a:
 

Dobrý den,

Obecně platí, že pokud vaše dluhy, kvůli kterým je vedena exekuce, vznikly po dobu trvání vašeho manželství, pak je exekutor oprávněný zablokovat i účet vaší manželky. Pokud by se jednalo o dluhy vzniklé před manželstvím, pak by takový postup byl neoprávněný.

Pokud tedy k zablokování účtu manželky došlo oprávněně (dluhy vznikly během manželství), pak je zde několik kroků, které můžete nyní podniknout.

Nejprve se můžete obrátit na banku. Při exekuci na účet v bance máte (resp. v tomto případě vaše manželka, jako majitelka bankovního účtu) nárok na jednorázový výběr ve výši 6820 Kč. Vaše manželka by tedy měla zajít na pobočku banky a tam požadovat, aby banka uvolnila tuto částku. Pokud na účtu jsou tyto finanční prostředky, pak vám je banka musí vydat. Tento výběr je, ale možný pouze jednou za celou dobu, kdy bude účet zablokován.

V bance se pak také můžete informovat, který exekutor blokaci nařídil. Obvykle to funguje tak, že exekutor nejprve posílá příkaz k blokaci bance, a až poté informuje dlužníka. A to z toho důvodu, aby si dlužník nestihl vybrat peníze na bankovním účtu. Je zde určitá možnost, že tato blokace účtu byla nařízena kvůli nějaké jiné pohledávce jiným exekutorem.

Jakmile budete vědět, kdo exekuci nařídil, pak se s daným exekutorem můžete spojit a pokusit se o dohodu. Pokud by to byl stejný exekutor, se kterým máte dohodnutý splátkový kalendář, tak by vám alespoň mohl sdělit, proč takto postupuje. Současně se mu můžete pokusit vysvětlit, že na účet vám chodí pouze důchod, který představuje váš jediný příjem a požádat ho o zastavení exekuce

Dále se pak vy i vaše manželka můžete obrátit na místní OSSZ (okresní správa sociálního zabezpečení) a požádat o změnu způsoby výplaty vašich důchodů. A to formou výplaty na složenku. To udělejte co nejdříve, protože než tuto změnu zapracují tak to může trvat i jeden nebo dva měsíce.

Pokud na účet manželky chodili jen váš a její důchod, a nechodily tam jiné příjmy, pak můžete sepsat návrh na zastavení nebo dočasné odložení exekuce. I kdyby exekutor vašemu návrhu nevyhověl, tak pokud uvedete všechny náležitosti, měl by jej postoupit exekučnímu soudu. Podstatná je spisová značka a také uvést nějaký důvod pro zastavení exekuce – třeba právě to že na účet chodí pouze důchod, což můžete doložit výpisy z účtu za poslední 3 měsíce (nebo ještě lépe za posledních 6 měsíců). Vzo,r jak by měl vypadat „Návrh na zastavení exekuce přikázáním pohledávky z účtu povinného“ určitě najdete i na internetu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,