Zaměstnanost mezi ukončením rodičovské a dalším těhotenství

Dobrý den,

mám dotaz, jak je to se zaměstnáním po ukončení rodičovské dovolené. Moje žena končí 4 letou rodičovskou dovolenou. Jestli jsem pochopil dobře, zaměstnavatel již nemá povinnost ponechat pracovní pozici – což evidentně tato situace nastala (místo je obsazené).

Zároveň je žena těhotná a do nástupu mateřské dovolené zbývají 3 měsíce a 10 dnů. Po nástupu rodičovské by zaměstnavatel mohl dát výpověď pro nadbytečnost, ale jelikož je žena znova těhotná, tuto výpověď by neměl zaměstnavatel dát.

Tzn., má zaměstnavatel povinnost ženu nějak zaměstnat po tyto 3 měsíce a 10 dní?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Antonín S., 04.03.2016 11:41
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.03.2016 12:18 napsal/a:

Dobrý den,

Je to v zásadě tak jak píšete. Zaměstnavatel má povinnost „držet“ místo, resp. nabídnou odpovídající zařazení dle původní pracovní smlouvy po ukončení rodičovské dovolené. Základní rodičovská dovolená je však zákonem upravena na 3 roky (ve vztahu k zaměstnavateli). Je také možnost, že zaměstnavatel povolí i delší čerpání – ony zmíněné 4 roky, pak již tato povinnost ale neplatí. Viz příslušné ustanovení zákoníku práce:

§ 47

Nastoupí-li zaměstnanec po skončení výkonu veřejné funkce nebo činnosti pro odborovou organizaci, pro kterou byl uvolněn v rozsahu pracovní doby, nebo po skončení vojenského cvičení nebo výjimečného vojenského cvičení nebo zaměstnankyně po skončení mateřské dovolené nebo zaměstnanec po skončení rodičovské dovolené v rozsahu doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, do práce, anebo nastoupí-li do práce zaměstnanec po skončení dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, je zaměstnavatel povinen zařadit je na jejich původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, je zaměstnavatel povinen zařadit je podle pracovní smlouvy.

§ 196

K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

Nyní tedy může zaměstnavatel nabídnout jakékoliv pracovní zařazení, nebo právě dát výpověď pro nadbytečnost, nebo cokoliv jiného.

Pokud by ale byla podána výpověď, pak platí to, co zmiňujete – zaměstnavatel podává výpověď a začne běžet výpovědní lhůta, Vaše žena oznámí, že je těhotná, tím se výpovědní lhůta přeruší pod dobu těhotenství a následně i po dobu další rodičovské dovolené.

§ 53

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je

d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,

popřípadě pak:

(2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM na druhé dítě se dvěma zaměstnáními v roce 2022

-

Dobrý den, prosím Vás o radu, zda je možné nějak ovlivnit výši PPM u druhého dítě. V květnu 2020 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, do té doby jsem měla dva pracovní poměry, ovšem u jednoho jsem nesplnila oněch 270 dní sociálního pojištění o 34 dní. Byla mi vyplácena PPM pouze z jednoho zaměstnání. V květnu […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné a mateřskou v roce 2022 u nezaměstnané těhotné, po skončení studia na SŠ?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na porodné a mateřskou, když jsem momentálně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce. Hledala jsem to na internetu, a narazila jsem na různé informace a nemám v tom moc jasno. Minulý rok jsem dokončila studium střední školy. Kvůli COVIDu a dalším věcem, jsem nakonec maturovala až […]

Zobrazit odpověď