Zaměstnanost mezi ukončením rodičovské a dalším těhotenství

Dobrý den,

mám dotaz, jak je to se zaměstnáním po ukončení rodičovské dovolené. Moje žena končí 4 letou rodičovskou dovolenou. Jestli jsem pochopil dobře, zaměstnavatel již nemá povinnost ponechat pracovní pozici – což evidentně tato situace nastala (místo je obsazené).

Zároveň je žena těhotná a do nástupu mateřské dovolené zbývají 3 měsíce a 10 dnů. Po nástupu rodičovské by zaměstnavatel mohl dát výpověď pro nadbytečnost, ale jelikož je žena znova těhotná, tuto výpověď by neměl zaměstnavatel dát.

Tzn., má zaměstnavatel povinnost ženu nějak zaměstnat po tyto 3 měsíce a 10 dní?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Antonín S., 04.03.2016 11:41
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.03.2016 12:18 napsal/a:

Dobrý den,

Je to v zásadě tak jak píšete. Zaměstnavatel má povinnost „držet“ místo, resp. nabídnou odpovídající zařazení dle původní pracovní smlouvy po ukončení rodičovské dovolené. Základní rodičovská dovolená je však zákonem upravena na 3 roky (ve vztahu k zaměstnavateli). Je také možnost, že zaměstnavatel povolí i delší čerpání – ony zmíněné 4 roky, pak již tato povinnost ale neplatí. Viz příslušné ustanovení zákoníku práce:

§ 47

Nastoupí-li zaměstnanec po skončení výkonu veřejné funkce nebo činnosti pro odborovou organizaci, pro kterou byl uvolněn v rozsahu pracovní doby, nebo po skončení vojenského cvičení nebo výjimečného vojenského cvičení nebo zaměstnankyně po skončení mateřské dovolené nebo zaměstnanec po skončení rodičovské dovolené v rozsahu doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, do práce, anebo nastoupí-li do práce zaměstnanec po skončení dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, je zaměstnavatel povinen zařadit je na jejich původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, je zaměstnavatel povinen zařadit je podle pracovní smlouvy.

§ 196

K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

Nyní tedy může zaměstnavatel nabídnout jakékoliv pracovní zařazení, nebo právě dát výpověď pro nadbytečnost, nebo cokoliv jiného.

Pokud by ale byla podána výpověď, pak platí to, co zmiňujete – zaměstnavatel podává výpověď a začne běžet výpovědní lhůta, Vaše žena oznámí, že je těhotná, tím se výpovědní lhůta přeruší pod dobu těhotenství a následně i po dobu další rodičovské dovolené.

§ 53

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je

d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,

popřípadě pak:

(2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

Úřad práce a těhotenství

-

Dobrý den, prosím o informaci. 15. 6. 2021 mi po 4 letech končí RD. Před nástupem na MD jsem byla zaměstnaná a po 3 letech (t. j. 15. 6. 2020) na RD jsme se se zaměstnavatelem dohodli na výpovědi z důvodu péče o dítě do 4 let. 16. 6. bych tedy měla nastoupit na ÚP, […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM – změna zaměstnání

-

Dobrý den, můj zaměstnavatel má problémy a chce, abych přestoupila pod jeho druhou firmu, vzhledem k tomu, že jeho první společnost nejspíše ukončí činnost. Tzn., že bych z jeho první firmy odešla na dohodu k 30. 4. 2021 a hned od 1. 5. 2021  nastoupila do jeho druhé firmy za stejných podmínek. Jenže já bych […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, potřebovala bych se nevím, kde zjistím, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou. Pracovala jsem se na smlouvu určitou v jedné práci od 5.5.2020 do 23.7.2020. Po té jen nějaké brigády, a po té jsem byla na ÚP od 26.8.2020 do 17.11.2020. Po té jsem šla do práce na smlouvu určitou od 18.11.2020 do […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti, nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, chtěla bych se Vás moc zeptat o radu v situaci, která pro mě není vůbec přehledná. Tento týden mi skončila pracovní smlouva na dobu určitou a dle všech podmínek bych měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Bohužel jsem skončila kvůli zdravotním problémům tři týdny zpět na nemocenské ze zdravotních problémů v těhotenství, […]

Zobrazit odpověď