Zamítnutí kompenzačního bonusu 2021

Dobrý den, můžete mi prosím poradit?

V září roku 2019 jsem začala podnikat v oboru mobilní pedikérka. Dosud jsem čerpala bez větších problémů kompenzační bonusy pro OSVČ. Až doposud.

Rozhodné období tedy pro mne na měsíc únor je 11 a 12 měsíc roku 2019 a leden 2020. To byl můj průměr 7250 korun. Začínala jsem, a tudíž jsem ještě neměla svojí klientelu.

Odpověď z Finančního úřadu — žádost za 2/2021 s ohledem na nízké příjmy, které vykazujete, nebude k výplatě nic. V předchozím období jste za 1.-15. 2. 2021 čerpala 500 Kč na den, tzn. Tato částka se započítává, v tomto případě nevychází pro únor výplata žádná (vykazujete průměrné příjmy 7250 Kč, tedy méně jak již vyplacených 7500 Kč. Prosím, až mi budete posílat znovu vyplněnou žádost na březen 2021, uveďte mi do průvodního textu, že svoji žádost o kompenzační bonus za únor 2021 berete zpět…

V dalším období jsem měla příjem ještě menší, tj. 6433,tak prý mi toto vyplatí.

Prosím můžete mi poradit, co můžu udělat? Jiný příjem nemám.

Dotaz poslal/a: Martina N., 28.03.2021 22:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.03.2021 14:34 napsal/a:

Dobrý den,

Domnívám se, že vysvětlení z Finančního úřadu je poměrně srozumitelné. Vzhledem k tomu, že ve srovnávacím období, máte jen nízkou výši průměrného příjmu, tak vám vychází i kompenzační bonus poměrně nízký.

V médiích se to sice prezentuje tak, že OSVČ mají nárok na 1000 Kč denně, ale to není tak úplně pravda. Přesněji je to „až“ 1000 Kč za den.

Přímo v zákonu je stanovena podmínka, že výše kompenzačního bonusu, nesmí přesáhnout rozdíl, mezi příjmy za předchozí měsíc a výší příjmu ve srovnávacím období – viz paragraf 10, zákon 95/2021 Sb. (zákon o novém kompenzačním bonusu pro rok 2021):

(2) V případě subjektu kompenzačního bonusu podle § 2 nebo 3 nesmí výše kompenzačního bonusu za bonusové období překročit rozdíl průměrné měsíční výše příjmů podle § 8 odst. 1 ze všech významně dotčených činností ve srovnávacím období a výše příjmů podle § 8 odst. 1 ze všech významně dotčených činností ve srovnávaném období.

V zákoně se dále mluví o tom, že pokud vám vznikl nárok na předchozí kompenzační bonus (na který byl případně nárok až do 15. 2. 2021), tak se poměrná část tohoto kompenzačního bonusu (připadající na příslušnou část měsíce února), započítá proti kompenzačnímu bonusu, na který vám vznikne nárok podle nového zákona.

Viz paragraf 23, zákon 95/2021 Sb.:

§ 23

V případě, že osobě vznikl za stejný kalendářní den současně nárok na kompenzační bonus podle tohoto zákona a na kompenzační bonus podle zákona č. 461/2020 Sb., o kompenzačním bonusu v souvislosti se zákazem nebo omezením podnikatelské činnosti v souvislosti s výskytem koronaviru SARS CoV-2, ve znění pozdějších předpisů, provede se při jejich předepsání vzájemné započtení.

Myslím, že ve zprávě z Finančního úřadu to máte vysvětleno stejně.

Za únor 2021, vám podle nového zákona, vzniká nárok jen na 7250 Kč. 7500 Kč jste už ale dostala v rámci předchozího kompenzačního bonusu, takže reálně už za únor nic dalšího dostat nemůžete.

Za březen 2021, vám bude kompenzační bonus vycházet na 6433 Kč, které můžete dostat.

Tj. není nic, co byste s tím mohla dělat. Podmínky v novém zákonu jsou nastaveny tak, jak jsou, a to vy nezměníte. V tom, co vám píší z FÚ, také nevidím žádnou chybu. Je to v souladu se zákonem.

 

Zařazeno v: , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Kompenzace pro OSVČ při paušálním režimu

-

V roce 2021 jsem byl v režimu paušální daně z příjmu. Mám nárok na kompenzaci?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – nárok pro OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, jsem zaměstnanec a zároveň OSVČ vedlejší. Mohl bych požádat o vysvětlení pojmů: „Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění.“. Jedná se mi o to, zda nám na kompenzační bonus nárok? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – upřesnění rozhodných měsíců

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na upřesnění rozhodných měsíců. Pracuji v pojišťovnictví a jsem placený z provizí. Funguje to tak, že stejně jako v zaměstnání vydělám nějaké peníze v listopadu, ale přijdou mi až v prosinci, takže to co vydělám v prosinci, přijde až v lednu. Má otázka je, zda mám pro kompenzaci za […]

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – jak se dokládá pokles příjmu o 30%?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na kompenzační bonus. Jsem OSVČ a podnikám 20 let v cestovním ruchu – Cestovní agentura, incoming se zaměřením na koncerty a hudební festivaly. Nikdy jsem nebyla ve ztrátě, ale od začátku pandemie – r. 2020 a 2021 nemám žádné příjmy. Jsem závislá na zahraniční klientele. Přesto […]

Zobrazit odpověď