Započítává se do příjmu na porodné peněžitá pomoc v mateřství?

Dobrý den,

Jsem po druhé těhotná, čekám dvojčata, termín porodu mám 18. 7. 2016.

Mám nárok na porodné ve výši 10 tisíc na druhé dítě? Pokud se narodí v červenci, bude se počítat příjem přítele za duben až červen (přítel má do 25 tisíc v čistém) moje rodičovská se nezapočítává, ale nevím, zda se bude započítávat peněžitá pomoc v mateřství, na kterou nastoupím v červnu (vyplacena bude každopádně až v červenci ne-li později).

Kdyby se narodili již v červnu, u dvojčat nic neobvyklého, tak by se započítával pouze přítelův příjem za leden až březen, rozumím tomu správně?

Zajímá mě tedy pouze, zda se do příjmu počítá mateřská související s dítětem, co se má narodit.

Dekuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Zdeňka N., 04.03.2016 10:13
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.03.2016 12:38 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na porodné jsou opravdu rozhodující příjmy v rozhodném obrobí. Tedy jak píšete, pokud se děti narodí v červenci 2016, pak je rozhodným obdobím duben – červen 2016. Pokud by se narodili už v červnu, pak je rozhodným obdobím leden – březen 2016. Viz zákon o státní sociální podpoře:

§ 6

Rozhodným obdobím, za které se zjišťuje rozhodný příjem, je

a) u přídavku na dítě kalendářní rok předcházející kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. října do 30. září následujícího kalendářního roku, v němž před počátkem uvedeného období je třeba podle § 51 prokázat rozhodný příjem,

b) jde-li o

  1. příspěvek na bydlení, období kalendářního čtvrtletí předcházejícího kalendářnímu čtvrtletí, na které se nárok na výplatu dávky prokazuje, popřípadě nárok na dávku uplatňuje,
  2. porodné, kalendářní čtvrtletí předcházející kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě (děti) narodilo.

Mezi příjmy se pak počítají „různé“ další příjmy (přesný výčet viz: paragraf 5 stejného zákona)

§ 5

(1) Za příjem se pro účely stanovení rozhodného příjmu považují

….

c) dávky nemocenského pojištění a důchodového pojištění po odpočtu daně z příjmu připadající na tuto dávku,

Peněžitá pomoc v mateřství pak patří právě mezi nemocenské dávky, tedy i ona by se počítala jako příjem, pokud by spadala do rozhodného období.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná a těhotná – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, od srpna 2020 jsem evidovaná na úřadu práce, do prosince jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem přišla na to, že jsem těhotná. Lékař mi doporučuje nemocenskou na základě rizikového těhotenství. Chci se zeptat: 1, Mám nárok na nemocenskou? 2, Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v mateřství? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská a další příspěvky v těhotenství a po porodu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Již 3 rokem pracuji jako OSVČ, platím zdravotní, sociální a také nemocenské (nejdříve 126 a nyní 147 Kč). Otěhotněla jsem a porod mám plánovaný na 19. 7. 2021, jelikož budu samoživitelka, chtěla bych poprosit o radu, z čeho se mi  bude vypočítávat mateřská (cca jsem to spočítala na 4580, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné u nezletilé matky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli bych měla mít nárok na porodné. Je mi 17let, 18 mi bude v dubnu 2021 a koncem ledna 2021 bych měla porodit. Bydlím se svou matkou. Bude se její příjem také posuzovat, já žádný nemám, otec dítěte se mnou není a nic mi nedává. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď