Započítává se neschopenka do 270 odpracovaných dni pro nárok na PPM?

Dobrý den,

jsem zaměstnaná od 1. 1. 2016 na dobu určitou do 31. 12. 2016. Smlouvu mi již neprodlouží. Před tím jsem byla zaměstnána od 1. 9. 2015 do 30. 11. 2015. Obě zaměstnaní na HPP.

Momentálně jsem od 27. června 2016 na rizikovém těhotenství na neschopence. Pokud jsem to dobře spočítala, mám odpracovaných 269 dní, čímž nesplňuji podmínku odpracování 270 dní pro nárok na PPM.

Proto se chci zeptat, zda se do těchto 270 dni počítá i nynější doba v pracovní neschopnosti?.

Dekuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Ludmila K., 07.12.2016 12:18
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.12.2016 17:09 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínkou nároku na PPM není „skutečně pracovat“ 270 dní. Tou podmínkou je, že jste účastníkem nemocenského pojištění nejméně po tuto dobu. U zaměstnanců pak typicky účast na nemocenském pojištění vzniká zahájením pracovního poměru a končí jeho ukončením.

Do doby oněch 270 dní se pak počítají všechny dny mezi datem, kdy pracovní poměr začal, a kdy skončil. A to včetně víkendů, státních svátků, doby kdy čerpáte řádnou dovolenou nebo i doby, kdy jste v pracovní neschopnosti.  Jedná se o kalendářní dny.

Tedy podle vámi udávaných údajů, jen za rok 2016 máte (resp. budete mít), dobu účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 365 kalendářních dní.

Platí také, že i když se doba v pracovní neschopnosti počítá jako účast na nemocenském pojištění, současně tato doba patří mezi tzv. „vyloučené dny“. A tyto dny se pak nepoužívají pro výpočet výše nemocenských dávek (jako je nemocenská, ošetřovné nebo právě PPM). Výše PPM se tak bude odvíjet od příjmů, které jste měla od 1. 1. 2016 do 26. 7. 2016. Doba v pracovní neschopnosti a váš příjem formou nemocenských dávek, na výslednou výši PPM nemá žádný vliv.

Neupíšete, kdy přesně máte plánovaný termín porodu. Pokud vaše zaměstnání končí na konci tohoto roku, pak na PPM budete mít nárok v případě, že k zahájení PPM dojde do 180 dní od skončení tohoto zaměstnání (druhou podmínkou pro PPM, kromě těch 270 dní, je to, že v době kdy začíná, musíte být stále zaměstnání (účastník nemocenského pojištění) nebo v ochranné lhůtě od skončení posledního zaměstnání).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď