Započítává se neschopenka do 270 odpracovaných dni pro nárok na PPM?

Dobrý den,

jsem zaměstnaná od 1. 1. 2016 na dobu určitou do 31. 12. 2016. Smlouvu mi již neprodlouží. Před tím jsem byla zaměstnána od 1. 9. 2015 do 30. 11. 2015. Obě zaměstnaní na HPP.

Momentálně jsem od 27. června 2016 na rizikovém těhotenství na neschopence. Pokud jsem to dobře spočítala, mám odpracovaných 269 dní, čímž nesplňuji podmínku odpracování 270 dní pro nárok na PPM.

Proto se chci zeptat, zda se do těchto 270 dni počítá i nynější doba v pracovní neschopnosti?.

Dekuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Ludmila K., 07.12.2016 12:18
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.12.2016 17:09 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínkou nároku na PPM není „skutečně pracovat“ 270 dní. Tou podmínkou je, že jste účastníkem nemocenského pojištění nejméně po tuto dobu. U zaměstnanců pak typicky účast na nemocenském pojištění vzniká zahájením pracovního poměru a končí jeho ukončením.

Do doby oněch 270 dní se pak počítají všechny dny mezi datem, kdy pracovní poměr začal, a kdy skončil. A to včetně víkendů, státních svátků, doby kdy čerpáte řádnou dovolenou nebo i doby, kdy jste v pracovní neschopnosti.  Jedná se o kalendářní dny.

Tedy podle vámi udávaných údajů, jen za rok 2016 máte (resp. budete mít), dobu účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 365 kalendářních dní.

Platí také, že i když se doba v pracovní neschopnosti počítá jako účast na nemocenském pojištění, současně tato doba patří mezi tzv. „vyloučené dny“. A tyto dny se pak nepoužívají pro výpočet výše nemocenských dávek (jako je nemocenská, ošetřovné nebo právě PPM). Výše PPM se tak bude odvíjet od příjmů, které jste měla od 1. 1. 2016 do 26. 7. 2016. Doba v pracovní neschopnosti a váš příjem formou nemocenských dávek, na výslednou výši PPM nemá žádný vliv.

Neupíšete, kdy přesně máte plánovaný termín porodu. Pokud vaše zaměstnání končí na konci tohoto roku, pak na PPM budete mít nárok v případě, že k zahájení PPM dojde do 180 dní od skončení tohoto zaměstnání (druhou podmínkou pro PPM, kromě těch 270 dní, je to, že v době kdy začíná, musíte být stále zaměstnání (účastník nemocenského pojištění) nebo v ochranné lhůtě od skončení posledního zaměstnání).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zdravotní pojištění po skončení rodičovské

-

Dobrý den, ještě jednou se na vás obracím se žádostí o odpověď. Synovi budou čtyři roky 1. 12. 2020, do té doby pobírám rodičovský příspěvek. Pracovní poměr jsem ukončila dohodou ve třech letech syna, když mi nepovolili v práci neplacené volno do synových čtyř let. Potřebovala bych vědět, zda si budu muset platit zdravotní pojištění […]

Zobrazit odpověď

Pracovní doba v těhotenství – zkrácení dlouhých směn

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná jako prodavačka s nepravidelnou pracovní dobou. Většinou pracujeme v 11 hodinových směnách několik dní po sobě, ale momentálně jsem těhotná a je to pro mě vyčerpávající. Chtěla bych se proto zeptat, jestli mám nárok na zkrácení pracovní doby nebo jestli je nějak omezeno, kolik dnů po sobě jdoucích mohu pracovat. Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď