Započítává se neschopenka do 270 odpracovaných dni pro nárok na PPM?

Dobrý den,

jsem zaměstnaná od 1. 1. 2016 na dobu určitou do 31. 12. 2016. Smlouvu mi již neprodlouží. Před tím jsem byla zaměstnána od 1. 9. 2015 do 30. 11. 2015. Obě zaměstnaní na HPP.

Momentálně jsem od 27. června 2016 na rizikovém těhotenství na neschopence. Pokud jsem to dobře spočítala, mám odpracovaných 269 dní, čímž nesplňuji podmínku odpracování 270 dní pro nárok na PPM.

Proto se chci zeptat, zda se do těchto 270 dni počítá i nynější doba v pracovní neschopnosti?.

Dekuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Ludmila K., 07.12.2016 12:18
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.12.2016 17:09 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínkou nároku na PPM není „skutečně pracovat“ 270 dní. Tou podmínkou je, že jste účastníkem nemocenského pojištění nejméně po tuto dobu. U zaměstnanců pak typicky účast na nemocenském pojištění vzniká zahájením pracovního poměru a končí jeho ukončením.

Do doby oněch 270 dní se pak počítají všechny dny mezi datem, kdy pracovní poměr začal, a kdy skončil. A to včetně víkendů, státních svátků, doby kdy čerpáte řádnou dovolenou nebo i doby, kdy jste v pracovní neschopnosti.  Jedná se o kalendářní dny.

Tedy podle vámi udávaných údajů, jen za rok 2016 máte (resp. budete mít), dobu účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 365 kalendářních dní.

Platí také, že i když se doba v pracovní neschopnosti počítá jako účast na nemocenském pojištění, současně tato doba patří mezi tzv. „vyloučené dny“. A tyto dny se pak nepoužívají pro výpočet výše nemocenských dávek (jako je nemocenská, ošetřovné nebo právě PPM). Výše PPM se tak bude odvíjet od příjmů, které jste měla od 1. 1. 2016 do 26. 7. 2016. Doba v pracovní neschopnosti a váš příjem formou nemocenských dávek, na výslednou výši PPM nemá žádný vliv.

Neupíšete, kdy přesně máte plánovaný termín porodu. Pokud vaše zaměstnání končí na konci tohoto roku, pak na PPM budete mít nárok v případě, že k zahájení PPM dojde do 180 dní od skončení tohoto zaměstnání (druhou podmínkou pro PPM, kromě těch 270 dní, je to, že v době kdy začíná, musíte být stále zaměstnání (účastník nemocenského pojištění) nebo v ochranné lhůtě od skončení posledního zaměstnání).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď