Zastavení exekuce a insolvence během epidemie 2020

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to během epidemie s exekucí a insolvencí? Vzhledem k tomu, že třeba mě osobně vypadly skoro všechny příjmy, tak by mě zajímalo, jak se to bude řešit. Nebude vláda rušit exekuce? Třeba alespoň na tři měsíce? Fakt by mě zajímalo, z čeho si jako myslí, že to teď budu platit. Manžel je OSVČ a ten je na tom také špatně. U nás ve firmě se pracuje jen napůl, a výplata bude mizerná.

Dotaz poslal/a: Blanka L., 26.03.2020 17:11
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.03.2020 10:47 napsal/a:

Dobrý den,

Současná situace během epidemie koronaviru zcela jistě není pro řadu lidí jednoduchá.

Nelze ale očekávat, že by vláda pozastavila exekuce nebo insolvence. To je věc, která vládě ani během nouzového stavu nepřísluší. Pravomoc rozhodovat o odkladu exekuce nebo o jejím zastavení má pouze soudní exekutor nebo exekuční soud.

Podobně u insolvence mlže o přerušení splátkového kalendáře rozhodnou pouze insolvenční soud. Ten by o nějakém přerušení mohl rozhodnout pouze na základě skutečně doložené situace dlužníka. Není možné rozhodnout o hypotetickém stavu. Tedy něco ve smyslu, že všichni lidé v insolvenci budou mít během epidemie problémy s příjmem. Soud by musel zkoumat každý jednotlivý případ samostatně. To platí jak pro insolvence, tak i pro exekuce. Něco podobného je poměrně nereálné.

Vláda by jedině musela připravit nějaký nový zákon. O něčem takovém se aktuálně nemluví.

Je ale pravda, že i exekutoři během epidemie omezují svou činnost. Exekutorská komora například vydala doporučení, aby exekutoři během epidemie neprováděli exekuce na majetek. Tedy pozastavit a odložit provádění soupisu majetku dlužníka. Neprovádět fyzické vyklízení, a obecně omezit svůj provoz.

Co se týká provádění exekucí na mzdu, nebo exekucí na bankovní účet, ty poběží dále a nebudou nijak omezeny. Platí ale, že například při exekuci na mzdu vám vždy zůstává určitá nezabavitelná část mzdy. To není nijak ovlivněno. To, že vám během epidemie poklesne příjem, se projeví pouze v tom, že exekutor dostane méně peněz. Nebo dokonce vůbec žádné.

Obecně platí, že vláda připravuje řadu opatření pro zlepšení finanční nouze u lidí zasažených omezeními během epidemie. Zmiňujete například, že manžel je OSVČ. Těm již vláda schválila podporu ve výši 30 000 Kč, která spočívá v odpuštění 6 měsíčních záloh na zdravotní a sociální pojištění. Odpouštění se zálohy v minimální předepsané výši, což odpovídá částce cca 5000 Kč měsíčně.

Vláda dále navrhuje, že by OSVČ mohli dostávat po dobu epidemie 15000 Kč měsíčně, jako jakousi kompenzaci za nemožnost vykonávat živnost během epidemie. Určitě budou i další opatření, jak pro zaměstnance nebo OSVČ.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Může exekutor požadovat navýšení měsíční splátky?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může exekutor navýšit měsíční splátky. Jsem vedená na ÚP, byla jsem domluvená na měsíční splátku 1000 Kč, ale neměla jsem na ní. Jsem rozvedená a mám 14 letou dceru v osobní péči. Práci nemohu sehnat, jsem léčená u psychiatra. Kde užívám silné léky. Exekutor po mně nyní požaduje […]

Zobrazit odpověď

Nekomunikace exekutora – jak zjistit informace?

-

Dobrý den, Manželka zcela náhodou zjistila, že si exekutor zjišťoval informace o jejím bankovním účtu. Není si vědoma žádného dluhu natož exekuce. Na opakované dotazy, oč se jedná, exekutor nereaguje. Mohl bych se prosím zeptat jak postupovat a získat informaci oč se jedná? Děkuji

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus pro OSVČ – zamítnutí kvůli insolvenci

-

Dobrý den, zajímalo by mě proč OSVČ nemá nárok na kompenzační bonus z důvodu, že je v insolvenci. V březnu to nevadilo, a teď ano – bonus zamítnut. Kdo takto prosím rozhodl? Děkuji

Zobrazit odpověď

Srážky z nemocenské při insolvenci

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Tím, že jsem nikdy nemarodila, tak nevím, jak se vyplácí dávky. Před dvěma měsíci, mi byla povolena insolvence, před měsícem jsem musela podstoupit operaci, je to měsíc co nyní marodím. Chtěla jsem se zeptat, jak se ty dávky vyplácí a zda mi strhnou i insolvenční částku? Jsem matka samoživitelka, […]

Zobrazit odpověď