Zastavení exekuce a insolvence během epidemie 2020

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to během epidemie s exekucí a insolvencí? Vzhledem k tomu, že třeba mě osobně vypadly skoro všechny příjmy, tak by mě zajímalo, jak se to bude řešit. Nebude vláda rušit exekuce? Třeba alespoň na tři měsíce? Fakt by mě zajímalo, z čeho si jako myslí, že to teď budu platit. Manžel je OSVČ a ten je na tom také špatně. U nás ve firmě se pracuje jen napůl, a výplata bude mizerná.

Dotaz poslal/a: Blanka L., 26.03.2020 17:11
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.03.2020 10:47 napsal/a:

Dobrý den,

Současná situace během epidemie koronaviru zcela jistě není pro řadu lidí jednoduchá.

Nelze ale očekávat, že by vláda pozastavila exekuce nebo insolvence. To je věc, která vládě ani během nouzového stavu nepřísluší. Pravomoc rozhodovat o odkladu exekuce nebo o jejím zastavení má pouze soudní exekutor nebo exekuční soud.

Podobně u insolvence mlže o přerušení splátkového kalendáře rozhodnou pouze insolvenční soud. Ten by o nějakém přerušení mohl rozhodnout pouze na základě skutečně doložené situace dlužníka. Není možné rozhodnout o hypotetickém stavu. Tedy něco ve smyslu, že všichni lidé v insolvenci budou mít během epidemie problémy s příjmem. Soud by musel zkoumat každý jednotlivý případ samostatně. To platí jak pro insolvence, tak i pro exekuce. Něco podobného je poměrně nereálné.

Vláda by jedině musela připravit nějaký nový zákon. O něčem takovém se aktuálně nemluví.

Je ale pravda, že i exekutoři během epidemie omezují svou činnost. Exekutorská komora například vydala doporučení, aby exekutoři během epidemie neprováděli exekuce na majetek. Tedy pozastavit a odložit provádění soupisu majetku dlužníka. Neprovádět fyzické vyklízení, a obecně omezit svůj provoz.

Co se týká provádění exekucí na mzdu, nebo exekucí na bankovní účet, ty poběží dále a nebudou nijak omezeny. Platí ale, že například při exekuci na mzdu vám vždy zůstává určitá nezabavitelná část mzdy. To není nijak ovlivněno. To, že vám během epidemie poklesne příjem, se projeví pouze v tom, že exekutor dostane méně peněz. Nebo dokonce vůbec žádné.

Obecně platí, že vláda připravuje řadu opatření pro zlepšení finanční nouze u lidí zasažených omezeními během epidemie. Zmiňujete například, že manžel je OSVČ. Těm již vláda schválila podporu ve výši 30 000 Kč, která spočívá v odpuštění 6 měsíčních záloh na zdravotní a sociální pojištění. Odpouštění se zálohy v minimální předepsané výši, což odpovídá částce cca 5000 Kč měsíčně.

Vláda dále navrhuje, že by OSVČ mohli dostávat po dobu epidemie 15000 Kč měsíčně, jako jakousi kompenzaci za nemožnost vykonávat živnost během epidemie. Určitě budou i další opatření, jak pro zaměstnance nebo OSVČ.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Exekuce – mám srážky ze mzdy a účet v bance v mínusu

-

Dobrý den, chci se zeptat na exekuci. Strhávají mi peníze ze mzdy, plus mi bankovní účet šel do minusu na dlužnou částku. Na účtu jsem neměl nic. Takže exekutorovi se posílají peníze ze mzdy a zbytek peněz mi jde na účet, který je v mínusu. Tím jsem bez financí  – mám nárok na nezabavitelnou částku nebo […]

Zobrazit odpověď

Exekuce na účet v bance – příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat: Mám účet, na který mi chodí jen příspěvek na bydlení. Může mi exekutor zablokovat účet? Děkuji

Zobrazit odpověď

Jak žádat o ponechání minima po exekuci ze starobního důchodu

-

Dobrý den, bratrovi byl v lednu přiznán starobní důchod, ale je v exekuci. Důchod má minimální, méně než 8 tisíc. Do teď ho dostával, ale nyní mu byl obstaven účet a důchod mu zabavili. Jaký je postup, aby mu nechali nezabavitelnou část. Na sociálce mu neporadili. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nemocenská na DPČ od sociálky a insolvence

-

Dobrý den, již dva roky pracuji na DPČ a mám 12000 Kč hrubého měsíčně. V prosinci 2021 a v lednu 2022 jsem byla na neschopence. Prosinec mi platil zaměstnavatel a leden sociálka. Od sociálky jsem měla mít zaplacených 26 dní a obdržela jsem pouze 2082Kč. Je to reálné anebo udělali chybu? Mohu případně chybu reklamovat? […]

Zobrazit odpověď