Zdravotní a sociální pojištění a brigáda na Úřadu práce

Dobrý den,

moje přítelkyně je evidována na ÚP, zaměstnání má přislíbeno od prosince, zatím vykonává pouze brigádu na dohodu.

Kdo za ní v této době platí zdravotní a sociální pojištění? Je možný přivýdělek (na dohodu), i když je evidovaná na ÚP?

Děkuji

Dotaz poslal/a: václava š., 17.10.2016 10:40
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.11.2016 15:13 napsal/a:

Dobrý den,

Za osoby zařazené do evidence uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce, je plátcem zdravotního pojištění stát. A to i v době, kdy daná osoba nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti. Rozhodujícím je to, že je osoba zařazena v evidenci.

Sociální pojištění za osoby vedené v evidenci úřadu práce nikdo neplatí. Zde jsou dvě možnosti.

V době, kdy daná osoba bude žádat o starobní důchod, tak jí pak může být (podle aktuálně platných pravidel), do doby nároku na důchod započítána i doba, kdy byla nezaměstnaná, ale v maximálním rozsahu 1 rok. Tedy, pokud daná osoba v průběhu „života“ stráví v nezaměstnanosti delší době než 1 rok, započítá se právě jen oněch 12 měsíců. K delší době se již nepřihlíží, a tato doba v nezaměstnanosti, se tak nezahrnuje do minimální odpracované doby, pro nárok na důchod.

Druhou možností je pak to, že si dotyčná osoba (bez zdanitelných příjmů), může hradit dobrovolné důchodové pojištění. Pak se jí doba (kdy si sama platí důchodové pojištění), započítá.

Co se týká možnosti práce v době vedení v evidenci na Úřadu práce, pak záleží na tom, jestli je nebo není nárok na podporu.

Pokud má vaše přítelkyně nárok na výplatu podpory v nezaměstnanosti, pak současně nesmí mít žádný příjem ze „zaměstnání“. A to ani z DPP nebo DPČ. Resp., pokud by měla nějaký příjem z DPP nebo DPČ, pak v tyto měsíce ztrácí nárok na výplatu podpory v nezaměstnanosti.

Pokud ale nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti, pak příjem může mít. Musí se ale jednat o tzv. „nekolidující zaměstnání“. Maximální možná výše měsíčního příjmu je pak 50% z minimální mzdy. V roce 2016 je to 4950 Kč měsíčně. V roce 2017 by to mělo být až 5500 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

-

Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na přídavky na bydlení?

-

Dobrý den, letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila. Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď […]

Zobrazit odpověď

OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: 1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji […]

Zobrazit odpověď

Podpora z úřadu práce

-

Byla jsem na podpoře úřadu práce 8 měsíců. Pak jsem nastoupila do práce a chci dát po 6 měsících výpověď. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zobrazit odpověď