Zdravotní a sociální pojištění u nezaměstnaného při nemocenské

Dobrý den, zajímalo by mne, jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění během nemocenské při výpovědi.

Partner dostal výpověď ve zkušební době, v době nastoupené nemocenské. Kdo za něj platí zdravotní a sociální pojištění?

Ze zdravotních důvodů má zažádáno o důchod, momentálně je to v řešení.

Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem

Dotaz poslal/a: Miroslav H., 21.11.2016 20:49
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 22.11.2016 19:02 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud je pracovní poměr ukončen v době, kdy u zaměstnance i nadále trvá pracovní neschopnost (a je „jedno“, jestli to je ukončení pracovního poměru ve zkušební době, nebo třeba ukončení pracovního poměru dohodou, nebo tím, že se jednalo o pracovní poměr na dobu určitou, který skončil), tak i nadále trvá nárok na nemocenské dávky (a to až do skončení pracovní neschopnosti, nebo do uplynutí maximální možné podpůrčí doby, což je 380 dní).

Po skončení pracovního poměru, pokud je dotyčná osoba i nadále v pracovní neschopnosti, je plátcem zdravotního pojištění stát. Podobně jako u nezaměstnaných, kteří jsou v evidenci Úřadu práce nebo třeba u maminek na rodičovské dovolené. Konkrétně to řeší paragraf 7, zákona o zdravotním pojištění:

(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:

i) osoby uvedené v § 5 písm. c), které jsou příjemci dávek nemocenského pojištění

Sociální pojištění ale po skončení zaměstnání, již neplatí nikdo (podobně, jako když je někdo nezaměstnaný, a vedený v evidenci úřadu práce).

Pokud by Váš partner chtěl, aby se mu i tato doba zahrnovala do nároku na starobní důchod, musel by si nyní platit sám dobrovolné důchodové pojištění. Jako osoba bez zdanitelných příjmů si může toto důchodové pojištění sám doplácet. Aktuálně se jedná o částku 1891 Kč (od začátku roku 2017 to pak bude o něco málo více).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Ošetřovné (OČR) a nemocenská kvůli karanténě

-

Dobrý den, Mám dotaz ohledně OČR a PN. Nyní jsem se synem na OČR. Příští týden jdeme na testy a v případě pozitivity nás čeká karanténa a PN. Když ukončím třeba na 10 dní OČR a budu mít PN z důvodu karantény, mohu se pak opět vrátit na OČR, pokud se škola neotevře? Děkuji

Zobrazit odpověď

Jak dlouho mohu být na nemocenské?

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím Vás informovat, jak dlouho mohu být na nemocenské, když jsem evidována na UP. V lednu to bude rok, jak jsem na nemocenské, a po celý ten čas jsem, jak říkám na UP. Děkuji za odpověď, můžete mi prosím odepsat na email Děkuji

Zobrazit odpověď

Úřad práce výpočet nemocenské

-

Dobrý den, Zajímalo by mě, z čeho se na Úřadu práce vypočítá nemocenská? Z podpory v nezaměstnanosti nebo z výplaty, kterou jsem měla před tím v zaměstnání? Děkuji za radu!

Zobrazit odpověď

Z čeho se počítá nemocenská po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, Jsem už třetí rok na rodičovské dovolené, která by mi měla za dva měsíce skončit. Jsem už ale zase těhotná. S doktorkou jsem se bavila, že by mi po skončení rodičovské napsala neschopenku na rizikové těhotenství, abych se nemusela na těch pár měsíců vracet do práce, takže bych byla doma až do začátku mateřské. […]

Zobrazit odpověď