Zdravotní a sociální pojištění u nezaměstnaného při nemocenské

Dobrý den, zajímalo by mne, jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění během nemocenské při výpovědi.

Partner dostal výpověď ve zkušební době, v době nastoupené nemocenské. Kdo za něj platí zdravotní a sociální pojištění?

Ze zdravotních důvodů má zažádáno o důchod, momentálně je to v řešení.

Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem

Dotaz poslal/a: Miroslav H., 21.11.2016 20:49
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 22.11.2016 19:02 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud je pracovní poměr ukončen v době, kdy u zaměstnance i nadále trvá pracovní neschopnost (a je „jedno“, jestli to je ukončení pracovního poměru ve zkušební době, nebo třeba ukončení pracovního poměru dohodou, nebo tím, že se jednalo o pracovní poměr na dobu určitou, který skončil), tak i nadále trvá nárok na nemocenské dávky (a to až do skončení pracovní neschopnosti, nebo do uplynutí maximální možné podpůrčí doby, což je 380 dní).

Po skončení pracovního poměru, pokud je dotyčná osoba i nadále v pracovní neschopnosti, je plátcem zdravotního pojištění stát. Podobně jako u nezaměstnaných, kteří jsou v evidenci Úřadu práce nebo třeba u maminek na rodičovské dovolené. Konkrétně to řeší paragraf 7, zákona o zdravotním pojištění:

(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:

i) osoby uvedené v § 5 písm. c), které jsou příjemci dávek nemocenského pojištění

Sociální pojištění ale po skončení zaměstnání, již neplatí nikdo (podobně, jako když je někdo nezaměstnaný, a vedený v evidenci úřadu práce).

Pokud by Váš partner chtěl, aby se mu i tato doba zahrnovala do nároku na starobní důchod, musel by si nyní platit sám dobrovolné důchodové pojištění. Jako osoba bez zdanitelných příjmů si může toto důchodové pojištění sám doplácet. Aktuálně se jedná o částku 1891 Kč (od začátku roku 2017 to pak bude o něco málo více).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Evidence na úřadě práce a paragraf na dítě

-

Dobrý den, moje pracovní smlouva skončila k 31. 7. 2020. Takže jsem momentálně nezaměstnaná. Včera jsem se šla registrovat na Úřad práce a měla bych začít dostávat podporu v nezaměstnanosti. Dneska jsem ale byla s dcerou doktorky. Je nemocná. Zajímalo by mě jak je to nárokem na neschopenku na dítě, když jsem teď nezaměstnaná? Mám za to, že […]

Zobrazit odpověď

Možnost vycestovat do zahraničí během neschopenky

-

Dobrý den, mám zlomenou ruku a dlouhodobě jsem v léčení. Zajímalo by mě, zda ke konci neschopnosti a při rehabilitaci, bych mohl vycestovat do lázní v zahraničí? Vlastně bych tímto podpořil ozdravný proces rehabilitace, který bych si sám také hradil. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výpočet neschopenky – z čeho se počítá nemocenská

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenské. Od 1. 7. 2020 jsem na nemocenské. Chtěla jsem si vypočítat výši, ale bohužel se v tom nevyznám. Bylo uvedeno průměrný měsíční příjem za 12 měsíců a průměr za poslední kalendářní čtvrtletí. Takže rok zpět za 7/2019 hrubý měsíční příjem činil 44500,- Kč (byly v tom prémie). Od 1. […]

Zobrazit odpověď

DPN a výše podpory v nezaměstnanosti po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, k 30. 6. mi skočil pracovní poměr pro nadbytečnost. Odpracováno mám několik let. 2. 7. jsem se registrovala na úřadu práce. Od 7.7. Jsem na neschopence, prvních 14 dni zdarma, dávky od státu až od 15. dne nemoci. Bude mít tato skutečnost vliv na výši podpory v nezaměstnanosti? Provádí úřad kontrolu doma i […]

Zobrazit odpověď