Zdravotní a sociální pojištění u nezaměstnaného při nemocenské

Dobrý den, zajímalo by mne, jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění během nemocenské při výpovědi.

Partner dostal výpověď ve zkušební době, v době nastoupené nemocenské. Kdo za něj platí zdravotní a sociální pojištění?

Ze zdravotních důvodů má zažádáno o důchod, momentálně je to v řešení.

Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem

Dotaz poslal/a: Miroslav H., 21.11.2016 20:49
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 22.11.2016 19:02 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud je pracovní poměr ukončen v době, kdy u zaměstnance i nadále trvá pracovní neschopnost (a je „jedno“, jestli to je ukončení pracovního poměru ve zkušební době, nebo třeba ukončení pracovního poměru dohodou, nebo tím, že se jednalo o pracovní poměr na dobu určitou, který skončil), tak i nadále trvá nárok na nemocenské dávky (a to až do skončení pracovní neschopnosti, nebo do uplynutí maximální možné podpůrčí doby, což je 380 dní).

Po skončení pracovního poměru, pokud je dotyčná osoba i nadále v pracovní neschopnosti, je plátcem zdravotního pojištění stát. Podobně jako u nezaměstnaných, kteří jsou v evidenci Úřadu práce nebo třeba u maminek na rodičovské dovolené. Konkrétně to řeší paragraf 7, zákona o zdravotním pojištění:

(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:

i) osoby uvedené v § 5 písm. c), které jsou příjemci dávek nemocenského pojištění

Sociální pojištění ale po skončení zaměstnání, již neplatí nikdo (podobně, jako když je někdo nezaměstnaný, a vedený v evidenci úřadu práce).

Pokud by Váš partner chtěl, aby se mu i tato doba zahrnovala do nároku na starobní důchod, musel by si nyní platit sám dobrovolné důchodové pojištění. Jako osoba bez zdanitelných příjmů si může toto důchodové pojištění sám doplácet. Aktuálně se jedná o částku 1891 Kč (od začátku roku 2017 to pak bude o něco málo více).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď