Musím platit zdravotní pojištění za 4 dny?

Hezký den.

Jsem v situaci, kdy ve zkušební době končím u jednoho zaměstnavatele a za 4 pracovní dny nastupuji na jiné místo. Je třeba se hlásit na úřad práce, nebo si zaplatit zdravotní pojištění za tyto dny kdy budu doma.

může mi hrozit nějaký postih z něčeho?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Renáta H., 18.02.2016 06:21
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 19.02.2016 10:05 napsal/a:

Dobrý den,

Povinnost platit zdravotní pojištění je daná zákonem. Pokud nepatříte do skupiny osob, za kterou platí zdravotní pojištění stát, nebo pokud nejste zaměstnaný, tak že zdravotní pojištění platí zaměstnavatel, nebo pokud nejste OSVČ, který si platí zdravotní pojištění sám, musíte si zdravotní pojištění hradit sám, jako osoba bez zdanitelného příjmu.

V případě, že byste se po skončení zaměstnání zaevidoval do 3 dnů na Úřadu práce, pak za vás bude zdravotní pojištění platit stát, a to od data ukončení předchozího pracovního poměru.

Osobně si myslím, že chodit na úřad práce, když víte, že za 4 dny budete začínat v novém zaměstnání je „nesmysl“ – minimálně kvůli ztrátě času apod. I když na druhou stranu byste mohl mít za ty 4 dny mít nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Ve Vašem případě bych tedy zašel na pobočku Vaší zdravotní pojišťovny a zde nahlásil ony 4 dny a doplatil si zdravotní pojištění. Jako osoba bez zdanitelných příjmů máte zdravotní pojištění ve výši 1337 Kč měsíčně, tedy za 4 dny to budou necelé dvě stovky.

Ano, můžete se na to „vykašlat“. Ale u Vaší zdravotní pojišťovny by Vám tím vznikl dluh. Většina pojišťoven takto nízké částky nevymáhá. Je ale dost dobře možné že za 10 nebo 20 roků až by se tato „zanedbatelná“ částka navýšila o úroky, tak by to po Vás již vymáhat mohli. Pro „klidné spaní“ je lepší se tam zastavit a ony 4 dny dořešit. Nemusí to určitě být ihned, prostě až někdy budete mít „cestu okolo“ pobočky vaší ZP, tak se tam stavte a nahlaste, že dané 4 dny jste byl OBZP a doplaťte si pojištění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Výpověď ze zaměstnání:

Výše odstupného po dlouhodobé neschopnosti

-

Dobrý den, prosím o radu: Byla jsem zaměstnána na dobu neurčitou, 25. 2. 2020 jsem nastoupila pracovní neschopnost, která trvala do 30. 1. 2021 (necelý rok), od 1. února 2021 jsem chodila do zaměstnání, ovšem s tím, že z důvodu malého odbytu výrobků jsem některé dny měla překážku ze strany zaměstnavatele. K 28. 2. 2021 […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská na konci pracovního poměru

-

Dobrý den, pracovní poměr jsem ukončila výpovědí a měl skončit 31. 1. 2021. Dne 28. 1. 2021 mi byla vystavena neschopenka z důvodu onemocnění COVID. Po ukončení neschopenky k 21. 2. jsem se následující den dostavila k zaměstnavateli pro ukončení pracovního poměru. Předložili mi zápočtový list, kde byl pracovní poměr ukončen k 31. 1. 2021. […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru během pracovní neschopnosti

-

Dobrý den. Jsem na nemocenské od prosince dosud. Naše firma končí kvůli COVID a výpovědní lhůta je k 31. 3. 2021. Ale dnes mi volali z práce, že mám přijít podepsat výpověď už k 28. 2. 2021. Že dostanu odstupné, i když zůstanu na nemocenské. Je to možné, když podepíšu výpověď v nemocenské?? Děkuji za […]

Zobrazit odpověď

Výpověď z důvodu pracovní neschopnosti v těhotenství

-

Dobrý den, jsem po úspěšném IVF. Pracuji jako uklízečka. Mám od doktora neschopenku a chci se zeptat, jestli mě zaměstnavatel v Rakousku může vyhodit, i když mám neschopnost kvůli těhotenství? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď