Musím platit zdravotní pojištění za 4 dny?

Hezký den.

Jsem v situaci, kdy ve zkušební době končím u jednoho zaměstnavatele a za 4 pracovní dny nastupuji na jiné místo. Je třeba se hlásit na úřad práce, nebo si zaplatit zdravotní pojištění za tyto dny kdy budu doma.

může mi hrozit nějaký postih z něčeho?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Renáta H., 18.02.2016 06:21
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 19.02.2016 10:05 napsal/a:

Dobrý den,

Povinnost platit zdravotní pojištění je daná zákonem. Pokud nepatříte do skupiny osob, za kterou platí zdravotní pojištění stát, nebo pokud nejste zaměstnaný, tak že zdravotní pojištění platí zaměstnavatel, nebo pokud nejste OSVČ, který si platí zdravotní pojištění sám, musíte si zdravotní pojištění hradit sám, jako osoba bez zdanitelného příjmu.

V případě, že byste se po skončení zaměstnání zaevidoval do 3 dnů na Úřadu práce, pak za vás bude zdravotní pojištění platit stát, a to od data ukončení předchozího pracovního poměru.

Osobně si myslím, že chodit na úřad práce, když víte, že za 4 dny budete začínat v novém zaměstnání je „nesmysl“ – minimálně kvůli ztrátě času apod. I když na druhou stranu byste mohl mít za ty 4 dny mít nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Ve Vašem případě bych tedy zašel na pobočku Vaší zdravotní pojišťovny a zde nahlásil ony 4 dny a doplatil si zdravotní pojištění. Jako osoba bez zdanitelných příjmů máte zdravotní pojištění ve výši 1337 Kč měsíčně, tedy za 4 dny to budou necelé dvě stovky.

Ano, můžete se na to „vykašlat“. Ale u Vaší zdravotní pojišťovny by Vám tím vznikl dluh. Většina pojišťoven takto nízké částky nevymáhá. Je ale dost dobře možné že za 10 nebo 20 roků až by se tato „zanedbatelná“ částka navýšila o úroky, tak by to po Vás již vymáhat mohli. Pro „klidné spaní“ je lepší se tam zastavit a ony 4 dny dořešit. Nemusí to určitě být ihned, prostě až někdy budete mít „cestu okolo“ pobočky vaší ZP, tak se tam stavte a nahlaste, že dané 4 dny jste byl OBZP a doplaťte si pojištění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Výpověď ze zaměstnání:

Nemocenská a mateřská – pracovní smlouva na dobu určitou

-

Dobrý den, mám spoustu otázek,ale bohužel mi na ně nikdo nedokáže odpovědět, tudíž se obracím na Vás. Nedávno jsem zjistila radostnou zprávu,že jsem těhotná. S tím bohužel souvisí mnoho zapeklitostí, co se týče peněz. Bohužel nepracuji ještě ani rok a na konci února 2015 mi končí smlouva na dobu určitou. Má šéfová mi na rovinu […]

Zobrazit odpověď

Výpověď dohodou po skončení nemocenské – můžu skončit ihned bez výpovědí doby?

-

Dobrý den, chci se zeptat, zda mohu ihned (v ten den nebo na druhý den) po ukončení „nemocenské“ podat výpověď dohodou nebo zda je tam nějaká časová prodleva (výpovědní doba)? Jsem teď momentálně už třetí měsíc na neschopence. Naskytla se mi ale možnost, jít pracovat do jiné firmy, za lepší peníze. Takže bych chtěl ukončit […]

Zobrazit odpověď

Může mě zaměstnavatel nutit do očkování proti COVID?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě, jestli mě zaměstnavatel může nutit do toho, abych se nechala naočkovat proti COVID-19. Já očkovaná nejsem. Mám dobrý zdravotní stav, nepatřím do žádné rizikové skupiny, a očkování mi přijde zbytečné. V zaměstnání jsem ale pod značným tlakem. Lidé, co se nechali naočkovat, dostali bonus k výplatě 2000 Kč a měli i volno […]

Zobrazit odpověď

Výpověď po příliš přísném posudku závodního lékaře

-

Dobrý den, pracuji 5 let jako pracovník v soc. službách v domově pro lidi s mentálním  a tělesným postižením. Teď mi po atace roztroušené sklerózy přiznali  invalidní důchod 2. stupně. Po léčbě se zdravotně cítím zase v pořádku. V posudku lékaře OSSZ je napsáno, že jsem schopna práce, jen s podstatně nižšími nároky na tělesné […]

Zobrazit odpověď