Musím platit zdravotní pojištění za 4 dny?

Hezký den.

Jsem v situaci, kdy ve zkušební době končím u jednoho zaměstnavatele a za 4 pracovní dny nastupuji na jiné místo. Je třeba se hlásit na úřad práce, nebo si zaplatit zdravotní pojištění za tyto dny kdy budu doma.

může mi hrozit nějaký postih z něčeho?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Renáta H., 18.02.2016 06:21
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 19.02.2016 10:05 napsal/a:

Dobrý den,

Povinnost platit zdravotní pojištění je daná zákonem. Pokud nepatříte do skupiny osob, za kterou platí zdravotní pojištění stát, nebo pokud nejste zaměstnaný, tak že zdravotní pojištění platí zaměstnavatel, nebo pokud nejste OSVČ, který si platí zdravotní pojištění sám, musíte si zdravotní pojištění hradit sám, jako osoba bez zdanitelného příjmu.

V případě, že byste se po skončení zaměstnání zaevidoval do 3 dnů na Úřadu práce, pak za vás bude zdravotní pojištění platit stát, a to od data ukončení předchozího pracovního poměru.

Osobně si myslím, že chodit na úřad práce, když víte, že za 4 dny budete začínat v novém zaměstnání je „nesmysl“ – minimálně kvůli ztrátě času apod. I když na druhou stranu byste mohl mít za ty 4 dny mít nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Ve Vašem případě bych tedy zašel na pobočku Vaší zdravotní pojišťovny a zde nahlásil ony 4 dny a doplatil si zdravotní pojištění. Jako osoba bez zdanitelných příjmů máte zdravotní pojištění ve výši 1337 Kč měsíčně, tedy za 4 dny to budou necelé dvě stovky.

Ano, můžete se na to „vykašlat“. Ale u Vaší zdravotní pojišťovny by Vám tím vznikl dluh. Většina pojišťoven takto nízké částky nevymáhá. Je ale dost dobře možné že za 10 nebo 20 roků až by se tato „zanedbatelná“ částka navýšila o úroky, tak by to po Vás již vymáhat mohli. Pro „klidné spaní“ je lepší se tam zastavit a ony 4 dny dořešit. Nemusí to určitě být ihned, prostě až někdy budete mít „cestu okolo“ pobočky vaší ZP, tak se tam stavte a nahlaste, že dané 4 dny jste byl OBZP a doplaťte si pojištění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Výpověď ze zaměstnání:

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Jak okamžitě ukončit pracovní poměr, bez výpovědní lhůty?

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, ohledně ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnance, abych mohla skončit okamžitě, bez čekání. V zaměstnání pracuji teprve 5 měsíců, jako dělnice ve fabrice. Chtěla bych ale okamžitě odejít ze zaměstnání z důvodu, že se mi naskytla možnost lepší práce jinde. Ráda bych věděla, jak to můžu udělat – ukončit pracovní poměr ihned, […]

Zobrazit odpověď

Výpověď dohodou ze strany zaměstnance a zaměstnanec na neschopence

-

Dobrý den, od 30. 9. 2021 jsem na dočasné pracovní neschopnosti z důvodu bolesti zad v křížové oblasti. Během týdne jsem dostala vytýkací dopis na porušení pracovních povinností. Jak se mnou manažeři komunikují je strašné, bude mi stržen měsíční příplatek, a chování manažerů je zlé. Chtěla bych se touto cestou zeptat a informovat, zda mohu […]

Zobrazit odpověď

Pobírání rodičovského příspěvku i 4 rok

-

Dobrý den, Na konci roku, mi končí tříletá rodičovská dovolená. Na úřadu práce budu žádat o pobírání rodičovského příspěvku i ve 4. roce. Tedy do konce roku 2022, kdy budou synovi 4 roky. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Požádala jsem zaměstnavatele o neplacená volno ve 4. roce. Pochopila jsem, že pro něj by bylo nejlepší, […]

Zobrazit odpověď